Doba schnutí závisí na vrstvě anhydritu a okolních podmínkách. Běžně počítáme dobu schnutí 1 cm anhydritu = 1 týden schnutí. Anhydrit je pochůzný po 24 hodinách a přiměřeně zatížen může být po 5 dnech.Nejrychlejší vysoušení je ohřát vzduch v objektu třetí den po vylití anhydritové podlahy a nárazově vyvětrat. To opakovat co nejčastěji. Pokud je v podlaze podlahové topení, začněte topit po 7 dnech od vylití anhydritové podlahy.48 hodin od realizace podlahy uzavřena. Pokud je anhydritová podlaha pochozí, neznamená to, že ji můžete ihned začít používat, resp. zatěžovat. 50% pevnosti je dosaženo cca za týden-dva od realizace – s ohledem na podmínky k vysychání.
Kdy větrat po vylití anhydritu : Anhydritová podlaha je zpravidla do 48 hodin od vylití pochozí. Dobu tuhnutí anhydritu ovlivňuje zejména tloušťka, okolní teplota a typ anhydritu (CA30 tuhne rychleji než CA20). Stavbu je možné začít větrat už po 48 hodinách od vylití anhydritu.
Jak schne anhydrit
Anhydrit tuhne poměrně rychle a pochozí je již po dvou dnech. Je však důležité, aby se prostory, kde se anhydritová podlaha aplikovala, začaly po dvou dnech od aplikace řádně větrat. Kromě přirozeného vysoušení anhydritové podlahy cirkulací vzduchu lze podlahu vysoušet pomocí odvlhčovačů nebo vytápěním.
Co dělat po vylití anhydritu : Anhydritová podlaha je od vylití po 48 hodinách pochozí. Po tuto dubu musí být prostor uzavřený a bez průvanu. Teplota objektu nesmí překročit + 30 stupňů a klesnout pod + 3 stupně po dobu 5 dnů. V závislosti na teplotě a vlhkosti prostředí má anhydritová podlaha 3-5 den 25 % své pevnosti.
Tloušťka vyrovnávacího potěru | Doporučený čas schnutí |
---|---|
< 4 cm | 1 týden na cm |
5 cm | 6 týdnů |
6 cm | 8 týdnů |
> 6 cm | + 4 týdny na každý cm navíc |
Jakákoliv anhydritová podlaha, na kterou se má lepit podlahová kritina jako dřevo, PVC, vinyl, CV, korek, marmoleum, linoleum a pod .. se MUSÍ a zopakuji MUSÍ odbrousit vrchní vrstva – vyplavená krásná "hladká hmota" , která vypadá jako sádra.
Jak dlouho Vysycha podlaha
I přes to, že podlahu z cementové mazaniny můžeme začít vysoušet nejdříve za týden, doba kdy je betonová podlaha připravena na pokládku finální vrstvy je podobná jako u anhydritové podlahy a ta se pohybuje v rozmezí 20 až 40 dní od vylití podlahy.Pokud potřebujete urychlit zrání betonu, lze použít speciální přísady, jako je Soudaquick. Tyto přísady urychlují tuhnutí a tvrdnutí betonu, umožňujíc práce při teplotách pod bodem mrazu a zvyšujíc odolnost vůči posypovým solím.Beton považujeme za vyzrálý po uplynutí 28 dnů od jeho hydratace. Cementová litá podlaha je v prvním týdnu velmi náchylná na nadměrnou dehydrataci. V této době se vysoušení pomocí průmyslových odvlhčovačů ani vysoušení větráním nedoporučuje, protože by mohlo dojít ke ztrátě pevnosti lité cementové desky.
Důležité jsou též tepelné vlastnosti obou materiálů Tepelná vodivost anhydritových podlah je o cca 20% vyšší než u betonu. Betonová podlaha však oproti tomu dosahuje vyšší akumulace tepla a tedy i setrvačnosti udržení tepla, což je důležité právě pro podlahové vytápění, ale i jakýkoli jiný způsob vytápění bytu.
Jak urychlit Schnuti podlahy : Vysychání můžete urychlit především dostatečným větráním, v zimních měsících topením. V období od listopadu do března se doporučuje nárazové větrání a temperování stavby.
Jak dlouho vysychá Anhydridová podlaha : Anhydritová podlaha je od vylití po 48 hodinách pochozí. Po tuto dubu musí být prostor uzavřený a bez průvanu. Teplota objektu nesmí překročit + 30 stupňů a klesnout pod + 3 stupně po dobu 5 dnů. V závislosti na teplotě a vlhkosti prostředí má anhydritová podlaha 3-5 den 25 % své pevnosti.
Co schne rychleji beton nebo anhydrit
Traduje se, že betonové podlahy na bázi cementu schnou rychleji než ty anhydritové – omyl . Rozdíl je v tom, že podlahy cementové mohou mít v době aplikace finální krytiny větší procento zbytkové vlhkosti než podlahy anhydritové.
Dobrý den, broušení anhydritu (termického) se provádí vždy, když je potřeba na anhydrit něco lepit – na klikací vinyl broušení není nutné, pod dlažbu ale ano – za předpoklaldu, že šlem nebyl odstraněn třeba seškrábnutím nebo zametením krátce po vytuhnutí.. Odstraněním šlemu se výrazně zlepší adheze podkladu.Důležité jsou též tepelné vlastnosti obou materiálů
Tepelná vodivost anhydritových podlah je o cca 20% vyšší než u betonu. Betonová podlaha však oproti tomu dosahuje vyšší akumulace tepla a tedy i setrvačnosti udržení tepla, což je důležité právě pro podlahové vytápění, ale i jakýkoli jiný způsob vytápění bytu.
Jak spravne brousit anhydrit : Vzhledem k tomu, že anhydrit se brousí mnohem lépe než beton, tak stačí na stržení šlemu i hrubý brusný smirkový papír. Nejlépe je použít plechový, nebo kamenný kotouč.