Nejmohutnější paroží mají samci ve stáří od osmi do dvanácti let. Růst nového paroží a jeho shazování je rozdílný podle zeměpisných šířek, kde los žije. Čím severněji jedinec žije, tím později nasazuje a shazuje paroží. Losi mají slabý zrak a pouze černobílé vidění.Parohy si obvykle nechávají jako ochranu před predátory a na konci zimy je shazují. Nové paroží pak vyrůstá jelenovitým každý rok z jara. Tento periodicky probíhající cyklus nemá u vývojově výše postavených živočichů obdoby.Paroží jelenů je na základě periodicky se opakujícího narůstání, odumírání a shazování kostní tkáně z fyziologického hlediska jedinečným znakem ve světě zvířat. Jeho stavba a velikost se vyvíjela u jednotlivých druhů jelenovitých v průběhu evoluce v závislosti na jejich životním prostředí.
Jak rychle roste paroží : Každý rok na konci zimy je shazuje. Na jaře jim začnou růst nové. Parohy jsou tvořeny kostí, která může denně vyrůst v průměru o 2,5 centimetru. U dospělých samců se na parohách navíc objevují jakési výrůstky, kterým se odborně říká výsady.
Proč srnci shazují parůžky
Jakmile hladina testosteronu klesne na nejnižší úroveň, srnec parůžky shazuje. Srnec, který je v dobré tělesné kondici a dobrém zdravotním a výživném stavu, udrží parůžky na hlavě déle než jedinec stresovaný, nemocný, poraněný či jinak hendikepovaný. Skutečný biologický věk zde už nehraje žádnou významnou roli.
Čím se od sebe liší rohy a parohy : Hlavní zřetelné rozdíly mezi rohy a parohy jsou následující: rohy jsou z rohoviny (derivát kůže), parohy jsou kostěné; rohy jsou duté, s podpůrnou kostí, parohy plné; rohy jsou bez výsad, parohy mají výsady; rohy většinou narůstají i samicím; parohy s výjimkou soba pak narůstají jen samcům; rohy jsou trvalé, parohy se …
V únoru až březnu jeleni shazují parohy. Nejdřív shodí jeden paroh a pak chodí křivě, což vypadá velmi komicky. Ale není se co divit, jelen má pak jednu stranu hlavy o hodně těžší. Paroží průměrného jelena váží kolem pěti kilogramů, ale ti mohutní nosí na hlavě klidně i deset kilogramů.
Parohy mají i samice sobů
Neslouží jim totiž jen k soubojům, pomáhají i při vyhrabávání potravy zpod sněhu. Samci je shazují už v prosinci, takže v době, kdy by měli táhnout saně naložené dárky, mají holé hlavy. Naproti tomu samice parohy shodí v létě a do zimy jim narostou nové.
Kdy shazují paroží
Shoz parohů začíná v únoru
V únoru až březnu jeleni shazují parohy.Nově rostoucí paroh můžeme pozorovat již v lednu, jeho kompletní růst končí většinou v dubnu, po celou tuto dobu je překrytý jemnou pokožkou se srstí (lýčím) a postupně parůžek kostnatí.Parůžky srnci shazují od října až do prosince. Staré shazují dříve, mladé pozdější. Jen zřídka shodí srnec oboje parůžky najednou. V dalším roce nasazuje srnec delší a tlustší paroží, ale zůstává obvykle na stupni šesteráka.
Podle stáří a společenského postavení mají jeleni vzrostlé parohy, které měří na délku i 120 cm. Paroží je zakončeno tzv. korunou. Parohy můžou vážit až 8 kg.
Kdy srnci shazují parůžky : Srnec své parůžky shazuje v listopadu a prosinci. Při poranění pučnic parůžků, někdy však i v důsledku poranění varlat(ráže) vznikají v paroží srnčí zvěře abnormality, tzv. parukáči s houbovitým parožím, které zůstává trvale v lýčí a vývrtkáči s parožím ve tvaru vývrtky.
Proč srnčí shazují parůžky : Jakmile hladina testosteronu klesne na nejnižší úroveň, srnec parůžky shazuje. Srnec, který je v dobré tělesné kondici a dobrém zdravotním a výživném stavu, udrží parůžky na hlavě déle než jedinec stresovaný, nemocný, poraněný či jinak hendikepovaný. Skutečný biologický věk zde už nehraje žádnou významnou roli.
Kdy je říje u srnců
První náznaky srnčí říje můžeme pozorovat již v průběhu července, hlavní část říje pak probíhá na přelomu července a srpna a dozvuky říje probíhají i začátkem září. Říji určuje srna, když je připravena založit novou generaci.
Myslivec to ví a nutí ho to, aby se při šoulání pohyboval v honitbě tak, aby se bekání neozývalo. Je však nutné uvědomit si, že bekání může myslivci i pomoci – upozornit ho na rušivé vlivy v honitbě. Srnčí často bekáním oznamuje příchod divočáků. Zpracováno podle časopisu Jäger 4/2006, Rš a red.Jelení paroh midi 80-100g
Dostupnost | Skladem (5 ks) |
---|---|
Běžná cena | 229 Kč |
Ušetříte | 51 Kč (–22 %) |
178 Kč |
Jak dlouho trva říje jelena : Někdy takto putují i několik kilometrů. Říje obvykle začíná v první polovině září a trvá asi 4 týdny, podle říje laní. Laně se dostávají do říje už v druhém roce života a vyhledávají vhodné říjiště. Tam stádo laní ovládne dospělý jelen a snaží se celé stádo držet co nejvíc pohromadě.