Kopr výsev
Kopr vysévejte na přelomu srpna a září. Semena nasypejte hustě vedle sebe do hloubky cca 1,5–2 cm, lehce zahrňte a opatrně zalijte. Vzdálenost řádků by však neměla být menší než 20 cm. Aby vám osivo nepřeschlo, zavlažujte ho pravidelně každé ráno a večer.Dospělý a zralý kopr sklízíme, jakmile doroste výšky cca 20 cm. V tuto dobu má čerstvý kopr nejsilnější aroma. Sklízet ho můžeme až do jeho květenství. Pokud nám kopr přeroste, je výbornou volbou na naložení jako sterilovaný nebo nakládaný kopr.Semínka kopru vyséváme přímo na záhon nahusto do hloubky 1,5–2 cm (vyžaduje mělký výsev) do řádků zhruba 20 cm vzdálených, semínka lehce zahrneme a opatrně zavlažíme. Vzejde za zhruba tři týdny. Mladé rostlinky vyjednotíme na vzdálenost asi 15 cm.
Co odpuzuje kopr : Kopr úspěšně odpuzuje dřepčíky či běláska zelného, křen zase mandelinku bramborovou či moniliovou hnilobu na ovocných stromech. Lichořeřišnice odpuzuje mravence, plže a běláska zelného. Máta odpuzuje škůdce košťálovin a mravence.
Jak správně zasít kopr
Kopr je nenáročný, vyhovují mu hlinité a mírně vlhké půdy. Velmi dobrá úroda je na lehké humusovité půdě se závlahou. Semena vyséváme přímo na připravený záhon do hloubky 2-3 cm a do řádků vzdálených 12 cm. Vyklíčí přibližně za 2 týdny.
Proč kopr nevoní : Rostlina lehko zplaní, protože semena kopru i v našich podmínkách dobře přezimují. Půdy má rád propustné, střední a spíš lehčí. Vysít bychom ho měli na slunce, protože ten, co roste ve stínu, moc nevoní.
Vyhovují mu hlinité, propustné a lehčí půdy s dostatečnou zásobou živin. Nesnáší půdy těžké a zamokřené, ani suché polohy a kamenité půdy. Je citlivý na hnojiva obsahující chlor. Vyžaduje včasný výsev do řádků 20 až 25 centimetrů vzdálených.
Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Co znamená kdyz nekdo rekne že má kopr
Znáte zkratku KOPR KOPR = ku*evský odpor k práci.Tato bylinka působí i protizánětlivě a má čisticí účinky, a to jak na střeva, tak i na močové cesty a ledviny. Pomáhá při nespavosti, bolesti hlavy a psychickém vypětí. Při pravidelné konzumaci posiluje imunitu, takže se doporučuje i jako prevence infekčních nemocí.Ráda roste v dobře propustné půdě na slunci, proto záhon nejprve dobře prokypříme. Lebedí si v půdě, která má dostatek živin a není příliš vlhká. Není však potřeba půdu hnojit v průběhu pěstování. Vyséváme ho od dubna a můžeme pokračovat až do srpna.
Jestli existuje nějaká zelenina, u které si na kombinace musíte dávat pozor, je to okurka. Špatně se snáší s kdečím. Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek.
Co nesnáší rajčata : Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).
Co znamená slovo kopr : Kopr je aromatická bylina, která vyniká výraznou charakteristickou vůní a silně kořenitou, nasládlou chutí. Využívá se do tradiční koprové omáčky, ale i do zeleninových salátů, polévek, brambor a tvarohových pomazánek. Výborně se hodí také na ryby včetně uzeného lososa.
Co se stonky od kopru
Stonky kopru pomáhají při trávení a zmírnění trávicích potíží, jako jsou nadýmání či křeče nebo při nechutenství. Stonky kopru jsou vhodné pro králíky, morčata, křečky a další hlodavce. Jsou bohaté na surovou vlákninu, která je pro králíky a hlodavce velmi důležitá.
Čím nahradit kopr v kulajdě
Nemáte rádi aromatickou vůni a výraznou chuť kopru Krémovou a hutnou kulajdu si můžete připravit také bez něj. Před servírováním můžete do polévky přidat velkou hrst libečku nebo petrželky.S výsevem kopru začínáme v dubnu a pokračujeme pravidelně každé dva až tři týdny až do srpna. Jen tak budeme mít celé léto po ruce čerstvou voňavou nať. Semínka kopru vyséváme přímo na záhon nahusto do hloubky 1,5–2 cm (vyžaduje mělký výsev) do řádků zhruba 20 cm vzdálených, semínka lehce zahrneme a opatrně zavlažíme.
Kterou zeleninu nesmí pes : Obecně platí, že k zakázané zelenině patří avokádo, pórek, lilek, česnek, cibule, syrové brambory, luštěniny či ředkev. Velmi sporná jsou rajčata, která podle mnohých do psího jídelníčku nepatří, avšak existují také názory, že pejskovi rajče v malém množství neuškodí.