Jak dlouho roste kedluben?
Kedlubny se obvykle pěstují z předpěstované sadby (odrůdy rané a polorané), kterou si však můžeme připravit v teplém pařeništi a nebo ve skleníku. Odrůdy pozdní se pak vysévají přímo na záhon. Vegetační doba raných odrůd je od výsadby 60 až 90 dnů, pozdních odrůd od výsevu až 150 dnů.Vhodné odrůdy pro studené skleníky – Safír, Tyrkys, Neferin, Děvín i Brilant; pro vytápěné – Brilant, Bremex, Citrín, které jsou odolné proti plísni salátové. Již v první polovině února vyséváme kedlubny pro nejranější výsadby do skleníků, ve druhé polovině března na venkovní stanoviště.Doba sklizně trvá 2–3 týdny a sklízí se probírkou. Pozdní odrůdy jsou vhodné i ke skladování, při teplotě 0°C a 90–95% vzdušné vlhkosti vydrží poměrně dlouho v konzumovatelném stavu.

Jak poznat zralou kedlubnu : Kedluben je zralý ke sklizni asi šest až osm týdnů po výsevu. Během této doby by měl dosáhnout zhruba velikosti tenisového míčku. Některé odrůdy jsou však i mnohem větší. Při sklizni kedluben pod hlízou jednoduše odřízněte a velké listy odstraňte.

Jak daleko od sebe kedlubny

Spon pěstování se pohybuje od 25 až 40 × 25 až 40 cm. Každopádně kedlubny mají rády prostor a vzdušnost Většinou platí, čím pozdnější odrůda, tím větší spon. Půdu na záhonu s kedlubnami pravidelně okopáváme a odplevelujeme, zejména po vysazení. Důležitá je rovnoměrná zálivka.

Co okusuje listy kedluben : Pokud na vzcházejících ředkvičkách či kedlubnách zaznamenáte malé černé broučky, kteří vykusují díry do listů, půjde o dřepčíky. Tito žraví škůdci útočí hlavně na jaře za suchého počasí. Dřepčíci si pochutnávají hlavně na listech brukvovité zeleniny, ale napadají i některé letničky, například lichořeřišnici.

Semínka kedlubny sázíme do zeminy po trsech (2 – 3 semínka) 10 až 15 centimetrů od sebe. Mezi jednotlivými řádky, do kterých umístíte semena kedlubny, zanechte vzdálenost 30 – 40 centimetrů. Semena můžete sázet do záhonu nebo foliového tunelu i pomocí ruční sečky.

Z košťálové zeleniny můžeme pokračovat s kadeřávkem a kedlubnami. Pro kukuřici je také ještě vhodná doba, stejně tak pro okurky nakládačky a salátovky, mrkve, pór, ředkve a ředkvičky i některé druhy zelí.

Jak dlouho vydrzi kedluben

V přihrádce na zeleninu v chladničce vydrží kedlubna asi týden, předtím ale odstraňte listy. Nejlepší je zabalit bulvu do vlhké utěrky. Kedlubnu lze také zmrazit (po předchozím cca tříminutovém blanšírování).Semínka kedlubny sázíme do zeminy po trsech (2 – 3 semínka) 10 až 15 centimetrů od sebe. Mezi jednotlivými řádky, do kterých umístíte semena kedlubny, zanechte vzdálenost 30 – 40 centimetrů. Semena můžete sázet do záhonu nebo foliového tunelu i pomocí ruční sečky.Než jsou kulaté červené kořeny ředkviček zralé, můžete si natrhat několik listů do salátů. Ředkvičky lze sbírat, když jsou ještě docela malé i pokud jsou již velké v průměru až několika centimetrů.

Kedlubny – sejeme ke konci února. Jakmile semínka vyklíčí a rostliny vyrostou do děložních lístků, přeneseme je do chladnější, ale také světlejší místnosti s teplotou 15-17° C.

Co zasadit ke Kedlubnám : Vybíráme místo spíše vlhčí, k dobrému růstu kedlubny nepotřebují příliš vysoké teploty. Kedlubny se výborně snášejí a podporují s druhy zeleniny, které preferují vyšší vlhkost půdy a mulčování. Patří k nim pór, fazole, špenát, celer, salát, ředkvička a hrách. Nadějné společenství tvoří s rajčaty a bramborami.

Co vysadit po kedlubnách : Z košťálové zeleniny můžeme pokračovat s kadeřávkem a kedlubnami. Pro kukuřici je také ještě vhodná doba, stejně tak pro okurky nakládačky a salátovky, mrkve, pór, ředkve a ředkvičky i některé druhy zelí.

Co se jí z kedlubny

Jíst se dají i listy, které obsahují velké množství cenných látek. Tuto zeleninu můžete i tepelně upravovat: poměrně snadno lze připravovat plněné kedlubny, neboť dužina si zachovává svůj tvar. Kedlubny se hodí i ke gratinování nebo jako přísada do nákypů, polévek nebo dušených pokrmů.

Z košťálové zeleniny můžeme pokračovat s kadeřávkem a kedlubnami. Pro kukuřici je také ještě vhodná doba, stejně tak pro okurky nakládačky a salátovky, mrkve, pór, ředkve a ředkvičky i některé druhy zelí.Krásné a zdravé kedlubny lze vypěstovat i doma

Hned zdřevnatí a jsou v podstatě nepoužitelné. Takže letní várku pěstujeme raději na stinném stanovišti (v létě vysazované rané odrůdy).

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe : Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.