Odborné zdroje uvádějí, že byste měli kartáčky měnit každé tři měsíce (což platí pro klasické kartáčky i hlavice elektrických kartáčků), ale tato délka je spíše orientační. Většině z nás zubní kartáček už po méně než dvou měsících vypadá spíše jak smeták na podlahu.Americká asociace zubních lékařů (ADA) doporučuje vyměňovat zubní kartáček přibližně po třech až čtyřech měsících nebo dříve, pokud se opotřebují jeho vlákna. Je to proto, že ať už používáte jakýkoliv typ zubního kartáčku, mohou se jeho vlákna roztřepit a opotřebovat, čímž ztratí svou účinnost.Mezizubní kartáček používaný denně vydrží přibližně 2 – 3 týdny. Vyměnit je ale potřeba i v případě, že se například ohne drátek, roztřepí se štětinky nebo se kartáček jakkoliv viditelně opotřebí. Čištění mezizubních prostor by mělo být každodenní součástí zubní hygieny.
Jak dlouho vydrzi Sonicky kartáček : Dobrý den, hlavice u sonických kartáčků se mění stejně často jako klasické zubní kartáčky, takže po třech měsících používání.
Proč měnit kartáček
Zanedbaný zubní kartáček se navíc stává útočištěm mnoha bakterií, které mohou způsobit další problémy. Proto byste měla kartáček měnit také po každé prodělané infekční nemoci. K časnějšímu opotřebení vláken kartáčku přispívá čištění velmi teplou vodou a příliš velký tlak při čištění zubů.
Jak se starat o zubní kartáček : Kartáček je nezbytné pod tekoucí vodou pečlivě očistit, ne ho jen opláchnout. Pro lepší desinfekci můžeme použít i antiseptickou ústní vodu. Připomenout nám výměnu zubního kartáčku za nový může např. změna ročního období.
Jediná správná odpověď je: dvakrát denně, dokud nejsou zuby čisté. To lze zjistit pomocí různých barevných indikátorů zubního povlaku. Pokud ovšem i přesto chceme alespoň nějaký časový údaj, dá se říci, že minimální čas, který potřebujeme k vyčištění všech zubů, jsou 2 minuty.
Mimořádně dobře sonické kartáčky vyčistí i mezizubní prostory, a oproti oscilačně-rotačním kartáčkům je sonická technologie výrazně vhodnější pro osoby s citlivými dásněmi a zuby. Naopak ale sonické kartáčky nejsou tak účinné v boji s odstraněním skvrn od kávy, cigaret a vína.
Čím nahradit mezizubní kartáček
Dentální nit – používá se na běžné čištění mezizubních prostor tam, kde se nevejdou mezizubní kartáčky. Nebo se s ní dočišťují přední horní a dolní zuby po vyčištění mezizubním kartáčkem. Dentální páska – používá se u velice těsných mezizubních prostor, kde se přes bod kontaktu zubů nevejde ani dentální nit.Mezizubní kartáček stačí používat 1x denně. Většinou se používá večer po vyčištění klasickým kartáčkem. Správnou velikost Vám doporučí Váš lékař, nebo dentální hygienista. Roztřepený či ohnutý kartáček nepoužívejte a vyměňte jej za nový.Solo kartáček přiložíte k zubu tak, aby jeho štětiny směřovaly mezi zub a dáseň a také do prostoru mezi zuby. Na kartáček jemně zatlačte, aby se štětiny mírně rozprostřely do stran. Zuby čistěte jemnými vibračními pohyby kolem krčku zubu a podél jeho vnitřní a vnější plochy.
Zubní plak je měkký povlak na zubech, který se tvoří v průběhu celého dne a je plný bakterií. Pokud se tento povlak nebude odstraňovat pravidelně zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem, díky slině povlak zmineralizuje, ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. Ten spolu s plakem dráždí dáseň, která je opuchlá, krvácí.
Jak si čistit zuby bez pasty : Čištění zubů bez použití pasty může zahrnovat několik alternativních metod, jako je suché čištění, používání ústní vody, nebo dokonce žvýkání žvýkačky. Právě tyto metody se stávají čím dál populárnějšími alternativami.
Jaký kartáček na zuby je nejlepší : Mezi oblíbené a osvědčené zubní kartáčky patří kartáčky firmy Curaprox či TEPE. Zubní kartáček Curaprox CS 5460 – ultra softs více než 5 460 velmi jemných, hustě postavených štětin CUREN. 10x více štětin, 10x účinnější. Štětiny Curaprox CS 5460 obsáhnou celé zuby, dásně, aniž by poranily zubní krčky.
Jak si čistit zuby ústní sprchou
Postupujte podél linie dásní – od jednoho zubu ke druhému. Miřte proudem vody na linii dásní a do mezizubních prostor. Miřte na špičku zubu, základní linii dásně a mezery mezi jednotlivými zuby. Trysku držte u každého zubu přibližně dvě sekundy a postup opakujte z vnější i vnitřní strany všech zubů.
Vzhledem k tomu, že plak v mezizubních prostorech může vést ke vzniku kazu i onemocnění dásní, odborníci doporučují používat každý den při čištění zubů také zubní nit."Chemikálie obsažené v ústní vodě mohou negativně reagovat na přídavné látky obsažené v potravinách (např. v kole, čaji, kávě či červeném víně) a zubní sklovina se tak může při delším používání nepříjemně zabarvovat," vysvětlil Seymour.
Jak dlouho by si člověk měl čistit zuby : Jediná správná odpověď je: dvakrát denně, dokud nejsou zuby čisté. To lze zjistit pomocí různých barevných indikátorů zubního povlaku. Pokud ovšem i přesto chceme alespoň nějaký časový údaj, dá se říci, že minimální čas, který potřebujeme k vyčištění všech zubů, jsou 2 minuty.