Jak dlouho platí očkování proti žloutence B?
Očkování proti hepatitidě typu B je někdy mylně deklarováno jako celoživotní. Je pravda, že klinické studie potvrdily relativně dlouhodobé přetrvávání protilátek specifických vůči hepatitidě typu B u většiny očkovaných osob po dobu delší než 10 let (až 20 let).Hepatitida B je infekce jater způsobená virem hepatitidy B, která se šíří kontaktem s infikovanými tělními tekutinami. K většině infekcí dojde v důsledku kontaktu s infikovanou krví, ale infekční může být i sperma, sliny a vaginální tekutiny.Očkování proti hepatitidě B je součástí tzv. hexavakcíny, která se podává povinně dětem od 9 týdne věku. Očkovat je možné i dospělé osoby, které nebyly v dětství očkované. K dispozici je očkovací látka jen proti virové hepatitidě B či kombinovaná vakcína proti hepatitidě A i B.

Kolik stojí očkování proti žloutence typu B : Orientační ceny jednotlivých očkování a administrativních úkonů

Infekční nemoci a očkovací látky Orientační cena/x dávka
Záškrt DTP , 800,-
Žloutenka typu A 1200,-
Žloutenka typu B 900,-
Žlutá zimnice 1300,-

Jak dlouho vydrží očkování proti žloutence typu A

Klinické sledování ukázalo, že již jedna dávka vakcíny proti hepatitidě typu A je dostatečně účinná a ochrání většinu očkovaných osob minimálně po dobu 8 let.

Jak poznat žloutenku typu B : Onemocnění bývá těžší a delší než virová hepatitida A, také častěji dochází k úmrtí. Příznaky se rozvíjejí postupně, a to zejména únava, bolesti břicha, bolesti kloubů, ztráta chuti k jídlu, občasné nevolnosti a zvracení spolu s přítomností horečky nebo žloutenky nebo se zvýšenou hladinou sérových transamináz.

První se aplikuje ve zvolený den, druhou dávku se doporučuje podat kdykoli v době od 6 měsíců do 5 let, přednostně mezi 6. a 12. měsícem po první dávce.

Základní očkování proti hepatitidě A jsou 2 dávky v odstupu přibližně 1 roku, proti hepatitidě B a kombinovanou vakcínou proti žloutence A a B jsou 3 dávky v odstupu 1 a 6 měsíců po první dávce. Po tomto základním očkování již není nutné další přeočkování, ochranná hladina protilátek přetrvává dlouhodobě.

Které očkování hradí pojišťovna

Očkování

Infekční onemocnění Dospělí Max. výše příspěvku
Plané neštovice od 18 let 1 000 Kč
Černý kašel (tetanus, záškrt) 500 Kč
Cestovní očkování (žlutá zimnice, japonská encefalitida, břišní tyfus, vzteklina, cholera, malárie, horečka dengue) 1 000 Kč
HPV 1 500 Kč

Hepatitida B je infekční zánět jater vyvolané virem hepatitidy B (HBV), dříve se často označovala jako tzv. „sérová žloutenka“. Celosvětově se jedná o nejčastější virové onemocnění jater, ve světě žije asi 343 milionů lidí s HBV infekcí, z nichž nejvíce v oblastech subsaharské Afriky a jihovýchodní Asie.Děti je možné chránit očkováním proti infekční žloutence typu A již od 1 roku. Dokončené očkovací schéma pomáhá chránit dlouhodobě. Zeptejte se pediatra Vašeho dítěte na možnosti očkování proti infekční žloutence typu A. K očkování dětí od 1 roku do 15 let (včetně) je určená vakcína Havrix Junior monodose.

V západních zemích je nejčastější příčinou infekce virem hepatitidy B nitrožilní užívání drog a rizikový pohlavní styk. Hepatitida B se nepřenáší podáním ruky, používáním stejného nádobí, líbáním, objetím, kašlem či kýchnutím. Inkubační doba je dlouhá, 50–150 dní.

Která žloutenka je nejhorší : Žloutenka typu C je asi nejhorší. Často probíhá bez nějakých zjevných příznaků. Lidé se obvykle cítí jenom unavení, rozlámaní a bez nálady. Jako u řady jiných viróz.

Kdy očkovat proti břišnímu tyfu : Polysacharidová vakcína Typhim Vi je určena pro dospělé osoby a děti od 2 let věku. Aplikuje se 1 dávka 0,5 ml intramuskulárně do deltového svalu. Protekce je na 3 roky. Po uplynutí 3 let lze aplikovat opět 1 dávku vakcíny před další cestou do rizikové oblasti.

Jaké očkování je zdarma

V rámci povinného očkování jsou hrazené očkovací látky proti následujícím deseti onemocněním:

  • záškrt (difterie),
  • tetanus,
  • černý kašel (dávivý kašel, pertuse),
  • přenosná dětská obrna (poliomyelitida),
  • virová hepatitida B (žloutenka typu B),
  • onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu b,
  • spalničky,
  • zarděnky,


Očkování

  • až 200 Kč na očkování proti chřipce.
  • až 700 Kč na očkování proti klíšťové encefalitidě
  • až 500 Kč na očkování proti virové hepatitidě A.
  • až 500 Kč na očkování proti planým neštovicím.
  • až 1 000 Kč na očkování proti rotavirovým nákazám (pro děti do 1 roku)
  • až 1 500 Kč na očkování proti meningokokovým nákazám typu B.

Při onemocnění virovou hepatitidou B se akutní infekce projeví chřipkovitými příznaky, nevolností, zvracením, nadýmáním či neurčitými bolestmi břicha. Může se objevit „zežloutnutí“ kůže, tmavá moč a světlá stolice. Stejně tak mohou být přítomny bolesti drobných kloubů rukou a nohou.

Jak poznat hepatitidu B : Příznaky akutní infekce mohou připomínat jiná virová onemocnění: typické je nechutenství, nevolnost, zvýšená teplota, bolesti kloubů, vyrážka. U dospělých následně dojde k zežloutnutí, v dětském věku může infekce probíhat s minimem příznaků a bez žloutenky, takže si ani nemusíme být vědomi nákazy.