Kousky úhoře osolíme, opepříme, vložíme do oleje a necháme asi hodinu marinovat. Pak kousky úhoře narovnáme do kastrolu a pečeme v troubě asi 10 minut a průběžně poléváme okořeněným olejem. Podáváme zdobené kolečky citrónu a s vařenými brambory sypanými petrželkou. Jak na toÚhoře nakrájíme na plátky asi 2 cm silné, osolíme, okořeníme, potřeme olejem. Na rožnící jehlu napichujeme střídavě kousky úhoře, půlky malých rajčat, plátky slaniny a silnější kolečka cibule. Pečeme na roštu nebo na velké vymaštěné pánvi. Podáváme s opečenými brambory a zeleninovým salátem.Stahování Stáhnout z úhoře kůži lze teoreticky pouze s pomocí ostrého nože a prstů. Podle zkušeností většiny rybářů i mých vlastních ale vřele doporučuji použít i kleště nebo robustnější peán. Především když nařežeme kůži pod prsními ploutvemi a začínáme ji stahovat, přijdou nám kleště velice vhod.
Jak připravit úhoře na uzení : Filety z úhoře naložíme do 2 dílů hrubé mořské soli a 1 dílu hnědého cukru. Nejprve filety zastříkneme trochou brandy nebo koňaku tak, aby byly celé navlhčené. Pak je střídavě posypáváme solí a cukrem. Je důležité, aby byly filety důkladně posypané po celé ploše vzhledem k tomu, že je budeme marinovat celkem 6 hodin.
Jak dlouho péct pražmu v troubě
Do ryby vložíme snítky rozmarýnu, plátky a plátek citronu. Plech lehce potřeme olivovým olejem a vložíme do předehřáté trouby na režim klasické pečení 180°C. Pečeme cca 40 minut. Můžeme podávat s grilovanou zeleninou, bramborovými chipsy nebo jinou přílohou.
Jak dlouho se dělá ryba v troubě : Postup přípravy receptu
Trochu osolíme, opepříme, a posypeme nejdříve strouhankou a potom parmezánem. Buď polijeme rozpuštěným máslem, nebo na filety položíme kousky másla po celé délce. Pečeme v horní polovině trouby při 250 °C po dobu 10-15 minut podle tloušťky ryby. Fajnšmekr dá pod máslo ještě trochu oregána.
Úhoře necháme v kouři aspoň hodinu, což stačí ku vyuzení. Po uplynutí hodiny dáme na oheň ještě plápolající asi 3 nebo 4 hrsti mokrých hoblovaček a přes hořejší pytel hodíme ještě jeden pytel. Tak necháme úhoře zase hodinu viseti.
Živé úhoře by měl zabít a vykuchat zkušený odborník (nebo alespoň znalý člověk), protože v krvi těchto ryb se nachází toxin (ichthyotoxin), jehož účinky se podobají účinkům zmijího jedu. Riziko přímého vstupu jedu do těla může být při styku krve s otevřenou ránou, či vstříknutím do oka.
Na jakou teplotu udit ryby
Také je třeba dbát, aby jednotlivé části ryb byly volné a navzájem se nedotýkaly. Technologie uzení ryb zná studený kouř (do 25 °C), teplý kouř (kolem 60 °C nepoužívá se) a horký kouř (80 – 90 °C), i když jeho teplotu lze libovolně regulovat.Během pečení rybu podlévejte výpekem.
- Předehřejte troubu na 180 °C.
- Porce štiky osolte, posypte kmínem a bylinkami. Dejte je do pekáčku a poklaďte plátky másla.
- Podlijte vínem a pečte 30–35 minut. Během pečení rybu podlévejte výpekem.
Do břišní dutiny ryby vložíme snítky tymiánu a plátky másla. Rybu poté důkladně osolíme. Pečeme na plechu vyloženém pečicím papírem při teplotě 210–220 °C po dobu 10–15 minut. Můžeme podávat s plátky citronu a šťouchanými bramborami.
Rybu stačí jen osolit, lehce okořenit drceným kmínem případně lehounce potřít ze spodní části česnekem, podložit snítkou bylinky (rozmarým, tymián, šalvěj) a položit na plech s pečicím papírem. Troubu si předem předehřejte na 210 – 220 stupňů a do této teploty pak připravené porce vložte.
Jak poznat že je ryba hotová : „Zkuste ji zatahat za hřbetní kost. Když půjde snadno vyndat, je ryba hotová,“ radí. Kuchař rybu připravuje vcelku tím nejjednodušším způsobem. Zvenčí i zevnitř ji nasolí, opepří, do břicha přidá pár bylinek (tymián, petrželku a snítku rozmarýnu) a pokape olejem.
Kdy se může chytat úhoř : Jak začnou odkvétat pampelišky, začíná ideální čas na lov úhořů. Od té doby se úhoři dají chytat až do podzimu, nejlépe však berou do konce léta. V květnu lovím úhoře během celého dne. Později od půlky června se zaměřuji především na večerní a ranní lov.
Jak spravne zabít úhoře
Uhoře lze zabít mnoha způsoby. Př: Hodit s ním prudce o zem čímž dojde porušení míchy po celé délce jeho těla. Nebo jej silně hodit o zem a provést vykrvení potom jej na pár vteřin hodít do vařící vody, tím dojde ke zničení jeho klonických křečí a tudíž se nebude svíjet ještě několik desítek minut. (Funguje to).
Z opravdu čerstvých ryb cítíme těkavé alkoholy a karbonylové sloučeniny, které se uvolňují z jejich tuku a vytvářejí svěží rostlinné až melounové aroma. Z mořských ryb můžeme cítit i samo moře skrze řadu halogenových sloučenin. Tento ideální stav při patřičném chlazení vydrží dva až tři dny po odlovu.Rybu stačí jen osolit, lehce okořenit drceným kmínem případně lehounce potřít ze spodní části česnekem, podložit snítkou bylinky (rozmarým, tymián, šalvěj) a položit na plech s pečicím papírem. Troubu si předem předehřejte na 210 – 220 stupňů a do této teploty pak připravené porce vložte.
Jak správně udit sýr : Udíme je při teplotě do 30 °C.
Po dvou hodinách je většina sýrů už i hezky zbarvená do zlatova. Pro intenzivnější chuť necháme sýr v udírně po dobu 3–4 hodin Nejlepších výsledků dosáhneme, když necháme sýry úplně vychladnout, zabalíme je do potravinové fólie a necháme v lednici odpočinout alespoň přes noc.