Višňový mošt kvasíme asi týden, pak kvasící víno přelijeme hadičkou do skleněného demižonu. Pokud máme lis, můžeme višně opatrně vymačkat. Vystačíme si ale i s vymačkáním přes cedník. Víno se nechá kvasit v demižonu s kvasnou zátkou, dokud se kvašení nezastaví a kvasné kaly se zřetelně neusadí.Dnes se kvasí většinou v nerezových nádobách. Proces kvašení končí v okamžiku, kdy již není obsažen žádný cukr, případně když je podíl alkoholu natolik vysoký, že je pro kvasinky toxický. Lze jej ale samozřejmě též cíleně zastavit. Kvašení může trvat i několik týdnů.V závislosti na odrůdě a typu výsledného vína se doba macerace při kontrolované teplotě 10–15 °C liší, nejčastěji se však pohybuje v rozmezí 12–20 hodin, výjimkou není ani 48hodinová macerace. U aromatických odrůd, jako jsou Irsai Oliver, Muškát moravský a Muškát Ottonel, se rmut nechá macerovat přibližně 6 hodin.
Jak dlouho trva bourlive kvašení : Každý med má odlišné kvasící schopnosti. Za teploty 20-27° (podle druhu kvasnic) probíhá bouřlivé kvašení. To trvá od jednoho do čtyř týdnů, výjimečně i déle, nicméně příliš dlouhé kvašení kvalitu medoviny snižuje.
Kolik cukru na 10 litrů vína
Suchá vína: do 4 gramů zbytkového cukr/litr nebo až 9 g cukru/litr, přičemž rozdíl mezi obsahem cukru a kyselinky je maximálně 2 gramy. Polosuchá vína: zbytkový cukr do 12 gramů/litr nebo až 18 g cukru/litr, kdy rozdíl mezi obsahem cukru a kyselinky je nejvýše 10 gramů
Jak dlouho kvasí kvas : Doba kvašení je různá pro jednotlivé druhy ovoce a významně závisí na teplotě kvašení. Nižší teplota prodlužuje, vyšší teplota zkracuje dobu kvašení. Letní ovoce kvasí přibližně 4 týdny, podzimní ovoce 2 měsíce, pozdní jablka, hrušky a švestky 3 až 5 měsíců.
Pokud ochutnám, hrozí něco jiného než že víno bude prostě zkažené a hnusné Hrozí nějaká otrava… Ochutnat a vylít, nebo vypít. Nic jiného opravdu nehrozí.
Po přidání do receptury jídla se víno vaří alespoň po dobu 3 až 4 minut, aby se všechny chutě dobře prolnuly a odpařil se alkohol (viz dále).
Kdy a jak stříhat hroznové víno
Řez provádíme v době, kdy by již neměly nastat velké mrazy, které by révu mohly zničit. Réva je totiž nejvíce mrazuvzdorná v neořezaném stavu. Nejvhodnější doba je tedy někdy okolo konce února až března a s teplotou půdy okolo 4°C.Lisování
Vína se svěží kyselinkou, nízkými tříslovinami a mladým buketem můžete klidně po 5 dnech lisovat a nechat dokvasit v sudu. Naopak, přejete-li si mít víno "větší", s následným zráním v dubovém sudu, nechte při stabilní teplotě rmut dokvasit úplně. Ani toto kvašení by nemělo přesáhnout 10 dnů.Kvas je hotový, když se začne koláč propadat a na povrch vystupuje šťáva. Je nejvyšší čas ovoce vypálit. Pokud je koláč plesnivý nebo nahnilý, odstraníme jej před přepravou do palírny.
Kolik bude cukru přesně potřeba
Přesný výpočet na doslazení řepným cukrem provedeme pomocí následující jednoduché rovnice: u bílých vín vypočteme potřebu řepného cukru do moštu tak, že počet stupňů ČNM o který potřebujete zvýšit cukernatost, vynásobíme objemem moštu v hektolitrech, a to pak krát x 1,1 kg cukru.
Kolik síry do vína : Měření síry ve víně
Základní dávka po vykvašení do vína musí být taková, aby ve víně zůstávalo stále 20 – 30 mg/l volného SO2. Zvláště mladá vína tuto péči vyžadují neustále. Měření volné síry je velmi jednoduché a zvládne jej opravdu každý.
Kolik cukru je v litru vína : Suché víno – obsah zbytkového cukru do 9 gramů/litr. Polosuché víno – obsah zbytkového cukru v rozmezí 4-12 gramů/litr. Polosladké víno – obsah zbytkového cukru v rozmezí 12-45 gramů/litr. Sladké víno – obsah zbytkového cukru nad 45 gramů/litr.
Jak poznat že je hotový kvas
Kvašení je ukončeno, když už neuniká oxid uhličitý. Do té doby bečku hermeticky neuzavírejte! Vyzrálý kvas má zdravou vůni, šťáva není sladká.
Slabý kvas nikdy nenaroste přes noc (během 8–12 hodin) na dvojnásobný objem, netvoří žádné bublinky a kysele páchne po acetonu. Takovýto kvas je potřeba rozkrmit. Krmte ho pravidelně 2x denně po dobu alespoň 4 dnů, aby nabral sílu a mohli jste zase začít péct dobré chleby nebo jiné, např.Růžové víno uzavřené korkovou zátkou a uchované v lednici je možné pít ještě pátý nebo dokonce i sedmý den po otevření. Bílé víno s korkovou zátkou a uložené v lednici můžete použít ještě 3 až 5 dní. Červené víno uložte na tmavém místě s korkovou zátkou a chuť si uchová ještě 3 až 5 dní.
Jak se pozná špatně víno : 5 způsobů, jak poznat zkažené víno
- Víno nesmí chutnat jako korek.
- Bílé ani červené víno by nemělo mít netypickou barvu.
- Perlit by mělo jen skutečně perlivé nebo šumivé víno.
- Zkažená vejce
- Kyselou chuť nechme místo vína okurkám.