Maso nakrájíme na vysoké steaky (alespoň 2,5 cm). Smícháme šťávu z pomeranče, sójovou omáčku, rozmačkaný česnek a hrubě mletý pepř. Do této směsi maso naložíme a necháme alespoň hodinu marinovat. Potom vyjmeme a na rozehřátém oleji prudce opečeme.Opékání na pánvi
Vložte jej opatrně na pánev a zprudka opečte 2 minuty z každé strany. Čas můžete upravit dle výšky steaku. Obecně lze říct, že na každý 1 cm výšky steaku je potřeba 1 minuty prudkého opékání. Během opékání se steak přichytí na pánvi.Na stupeň medium rare budete potřebovat cca tři minuty z obou stran, na medium, středně propečený, zhruba čtyři minuty, na medium well nechte maso na grilu přibližně 4 a půl minuty a pro well done steak pečte pět minut z obou stran,” doporučuje Petr Špejzl.
Jak spravne Smazit steak : Ohlídejte dobu a propečení steaku
- rare (krvavý, hodně měkký) smažte cca 2 min.
- medium rare (středně krvavý, měkký) smažte cca 3 min.
- medium (středně propečený, pružný) smažte cca 4 min.
- medium well (téměř propečený, pevný) smažte cca 4,5 min.
- well done (propečený, hodně pevný) smažte cca 5 min.
Jak dlouho může být naložené maso
Ačkoli je kuřecí maso po naložení odolnější před zkažením, než je tomu v čerstvém stavu, i tak jej doporučujeme nechat ležet v marinádě maximálně 5 až 7 dní. Naložené maso dokáže již za pouhých 12 hodin perfektně nasát aroma a chuť z marinády. Proto s jeho tepelnou úpravou nemusíte příliš dlouho otálet.
Jak nechat vyzrát maso na steak : Optimální teplota zrání je od 0°C do +1°C – vyšší teplota sice urychluje proces, ale současně přináší růst mikrobiální flóry a zvyšuje riziko zkažení masa. Optimální vlhkost je závislá i na proudění vzduchu,udává se asi 85%,při nižší vlhkosti dochází k vysušování masa, při vyšší je riziko plísní.
Upečený steak nedávejte z pánve rovnou na talíř. Je potřeba dopřát mu ještě 10 až 20 minut odpočinku v teple. Během této doby se šťáva uvnitř steaku rovnoměrně rozteče a šťavnatý tak bude každý jeden kousek. Steak můžete odložit na teplou pánev a přikrýt pokličkou, nebo jej v alobalu vložit do vyhřáté trouby.
Rare – cca 51°C, uvnitř stále do červena zbarvený Medium rare 54-56 °C, vnitřek je zbarven do růžova. Medium – 61-65 °C teplý, střed by měl stále zůstat narůžovělý Well done – více než 70 °C, steak je propečený zcela do hnědé barvy.
Jak poznat Udelany steak
Nejpřesnější způsob jak zjistit propečenost steaku je změřit jeho teplotu uvnitř. K tomu nám buď poslouží kuchyňský teploměr s jehlou, kterou píchneme do masa.Maso osolte, opepřete, potřete olivovým olejem a přitiskněte na plochu pánve. Opékejte maso z každé strany 1 minutu tak, aby se ze všech stran zatáhlo. Vložte maso do trouby rozpálené na 200 °C a nechte ho propéct: 3–4 minuty pro rare, 5–6 minut pro medium a 7–8 minut pro well done.Plátky nebo kousky masa, popřípadě celý kus (žebírka) nasolíme, opepříme a posypeme kořením. Vše do masa pečlivě vetřeme a necháme v chladu odležet na několik hodin, třeba i přes noc, rybu stačí na 2 hodiny. Pokud maso na povrchu nařežeme, můžeme do něj koření lépe vmasírovat a jídlo bude chutnější.
Při nakládání masa na sucho bychom měli počítat s dobou naložení 2 – 6 týdnů podle druhu a velikosti, při použití nakládacího láku je doba prakticky totožná – 3 – 6 týdnů, pokud použijeme rychlosůl, zkrátíme dobu na asi 2 týdny.
Jak dlouho nechat odležet zvěřinu : Při teplotě mezi +5 °C až +7 °C postačí u srnčí zvěře 36 až 48 hodin, u ostatní spárkaté zvěře je to u mladších kusů 48 až 72 hodin a starších kusů 72 až 96 hodin. Při teplotách v rozmezí od 0 °C do +5 °C je potřebná doba pro zrání zvěřiny poněkud delší.
Jak udělat steak z krkovičky : Steaky promasírujte, položte na gril nebo pánev a z každé strany opékejte 2 minuty. Postup zopakujte ještě jednou. Celkem by masu mělo na rozpáleném grilu stačit 8–10 minut opékání. Maso dejte z grilu na talíř a nechte ho chvíli odpočinout.
Jak poznat že je steak hotový
Jak poznáte správné propečení
- Rare – cca 51°C, uvnitř stále do červena zbarvený
- Medium rare 54-56 °C, vnitřek je zbarven do růžova.
- Medium – 61-65 °C teplý, střed by měl stále zůstat narůžovělý
- Well done – více než 70 °C, steak je propečený zcela do hnědé barvy.
Teploty jádra pro přípravu steaků z hovězího masa
U dalších typů steaků z hovězího masa jsou přibližné teploty 48-50 °C pro rare steak, 51-53 °C pro medium-rare, 54-57 °C pro medium a 63 °C nebo vyšší pro well-done. Tyto teploty se vztahují pouze na steaky z hovězího masa.Připravte si kuřecí steaky s karamelizovanými rajčaty a čerstvou bazalkou. Jednoduché, svěží a výjmečně chutné. Kuřecí prsa potřete olejem, osolte, opepřete a 4–5 minut z každé strany je opečte na pánvi.
Jak dlouho nakládat maso : Kuřecí nebo kachní prsa stačí naložit na 2–5 dní. Uzení vepřového masa probíhá zpravidla po uplynutí 3–6 týdnů po naložení (s výjimkou menších a libových částí, jako třeba panenka, které stačí i jen pár dní. Tato doba jde zkrátit při použití rychlosoli, kdy stačí k naložení i 2 týdny.