Podlitiny jsou většinou krvácivé události v subkutánní (podkožní) oblasti, které vznikají v důsledku událostí jako je náraz, pád, úder nebo operace. Mohou silně natéct a být velmi bolestivé. Obvykle se uzdraví samy během dvou až tří týdnů.Přibližně po týdnu začíná modřina měnit barvu na zelenou či žlutou, což značí hojení postiženého místa. Žlutozelené barviva bilirubin a biliverdin vznikají jako produkty rozkladu hemoglobinu, který se společně s krví dostal do podkoží. Do dvou týdnů by měla barva modřiny přecházet ve světle hnědou či žlutohnědou.Doporučuji ránu chladit – ideálně v režimu 15 minut chlazení 15 minut pauza, chlad stáhne cévy a zpomalí tvorbu otoku (ale na druhou stranu nechcete pokožce ještě ublížit podchlazením). Využít můžete třeba klasické chladicí polštářky. Do okolí očí lze s opatrností aplikovat léky podporující vstřebávání otoku a modřiny.
Jak se zbavit modřiny přes noc : postižené místo ledujte. Kostivalovou mast lze použít. Lépe se ovšem podlitina bude vstřebávat po mazání přípravkem Lioton 2-3x denně. Dále je možné rekonvalescenci podpořit užívání Aescin 3x denně 1 tabletu.
Co chybí tělu když se dělají modřiny
Příčiny vzniku modřin
Příčinou vzniku modřin na těle je nejčastěji úder nebo pohmoždění, při kterém dochází v tkáni k nahromadění krve. Vznik modřin bez příčiny ale může být také důsledkem nedostatku vitaminu C, kvůli kterému vznikají křečové žíly a špatně se hojí rány. Na vině mohou být i ostatní léky.
Kdy jít s modřinou k lékaři : Mohou být drobné a téměř nebolestivé, nebo naopak rozsáhlé, vystouplé a bolestivé i bez prohmatání. Někdy mohou dokonce omezovat pohyb, způsobit znecitlivění či brnění postižené oblasti. V těchto případech se nejedná o zcela běžnou reakci, proto byste měli problém konzultovat s lékařem.
Mohou být drobné a téměř nebolestivé, nebo naopak rozsáhlé, vystouplé a bolestivé i bez prohmatání. Někdy mohou dokonce omezovat pohyb, způsobit znecitlivění či brnění postižené oblasti. V těchto případech se nejedná o zcela běžnou reakci, proto byste měli problém konzultovat s lékařem.
Po jednom až dvou dnech obvykle změní modřina barvu na modrou až fialovou, protože nahromaděná krev ztrácí kyslík. Po zhruba šesti dnech se hemoglobin začne rozpadat na biliverdin a právě to je příčinou typicky nazelenalé barvy starších modřin.