Do sklenice postupně vkládáme vrstvy smrkových výhonků a cukru, které střídáme tak, aby tu poslední tvořil cukr. Vše vždy stlačíme, aby sklenice byla pěkně napěchovaná. Plnou sklenici pak uzavřeme, postavíme na slunné místo (ideálně k oknu) a necháme zrát cca 6 týdnů. Poté šťávu vymačkáme přes plátýnko a máme hotovo.Prostě až se rozpustí cukr. 🙂 Poté sirup slijeme přes sítko nebo plátýnko do čistých a vydezinfikovaných sklenic, dobře uzavřeme (já na sirupy ještě liju pod víčko trochu slivovice, ať nezplesniví). Uchováváme v chladu a temnu, nejlépe v lednici.Smrkové výhonky mají protizánětlivé a dezinfekční účinky. Obsažená silice dokáže ulevit při rýmě a kašli, ale také zmírnit revma a utišit bolesti svalů. Díky vysokému obsahu antioxidačních flavonoidů a fenolů užíváním sirupu posílíte imunitu. Neopomenutelný je i vysoký obsah vitamínu C.
Kdy se sbírají smrkové výhonky : Čerstvé smrkové výhonky se sbírají v dubnu a květnu, ve vyšších polohách i později – záleží na místě sběru a také počasí, maximálně do velikosti 5 cm. V lidovém léčitelství najdeme spoustu receptů, kde tyto výhonky využít.
Jak užívat sirup ze smrkových výhonků
Pokud užíváte smrkový sirup na léčbu kašle, dejte si 1 lžíci ráno. Stejně jej užívejte i v případě prevence kašle. Pokud vás bolí klouby či svaly, užijte 1 lžíci ráno a jednu večer. Sirup můžete podat na lžíci přímo nebo jej použít k ochucení vody nebo čaje.
Jak dlouho louhovat Smrkove vyhonky : Smrkové výhonky propláchněte, zalijte vodou a 20–30 min na mírném plameni povařte, aby se z nich začala uvolňovat silice. Odstavte z plotny, přidejte citron nakrájený na plátky a nechte takto 24 h louhovat.
Vařený sirup skladujeme v chladu, suchu a temnu, ideálně v chladničce. Větší zásoby můžeme zavařit či zamrazit. Po otevření sirup uchováváme v chladničce a spotřebujeme přibližně do jednoho měsíce.
Šťávy i sirupy nalijeme do běžných zavařovacích sklenic, které důkladně uzavřeme víčky a necháme zavařit běžným způsobem 10 minut při teplotě 90°° Celsia. Pak sklenice vyjmeme a necháme vychladnout.
Který sirup je nejzdravější
Závěr: Který sirup je nejlepší Ze souhrnu nutričních hodnot je ti nyní jasné, že nejlepší variantou nejen do diety bude sirup čekankový! Nejen že obsahuje nejméně cukru, ale obsahuje opravdu velké množství rozpustné vlákniny (inulinu). To oceníš i při redukci tuku.Do 5 litrové nebo 3 litrové láhve dáme 5 cm vysokou vrstvu jarních smrkových výhonků (do 5 cm délky), které jsme nejprve propláchli studenou vodou. Zasypeme cukrem a na něj dáme pokrájná kolečka citronu, opět 5 cm vrstvu výhonků a tak pokračujeme až je láhev plná.Kromě sirupů můžeme výhonky nakládat do medu nebo je použít k přípravě nálevu a popíjet formou čaje či kloktat. Nebojte se je ochutnat, dříve si je lidé přidávali na syrovo do jídel, a jsou také pěknou netradiční ozdobou dezertů. Dezinfekční a uvolňující účinky smrkových silic se dále doporučují k inhalacím a koupelím.
Smrkové výhonky propláchněte, zalijte vodou a 20–30 min na mírném plameni povařte, aby se z nich začala uvolňovat silice. Odstavte z plotny, přidejte citron nakrájený na plátky a nechte takto 24 h louhovat.
Jak uzivat Sipkovy sirup : Ředění vodou: pro přípravu šťáv řeďte vodou v poměru 1:15 (2 cl sirupu doplňte vodou do 0,3 dcl). Po lžičkách: děti 1 lžička (5 ml) 2-3 x denně, dospělí 1 lžíce (10 ml) 3-5 x denně, nebo přidávejte do čaje (cca 70 °C).
Jak se dělá med z výhonků smrku : Postup je naprosto jednoduchý. Výhonky opláchneme pod tekoucí vodou, vložíme do hrnce a spaříme 1 litrem vroucí vody. Přidáme šťávu z citrónu, zakryjeme a necháme dva dny odležet. Potom scedíme, do výluhu z výhonků přidáme cukr a vaříme 1 – 1,5 hodiny, podle toho, jak chceme mít med hustý.
Jak zakonzervovat domaci sirup
Do další sezóny nám bez potíží vydrží zavařené sirupy. Můžeme je zavařit v uzavřených sklenicích při teplotě 90 °C po dobu asi 10 minut nebo v otevřených lahvích ve vysokém hrnci naplněném vodou 2 cm pod hrdlo lahví. Zahříváme na 75 °C po dobu 10 minut.
Jak skladovat domácí sirup
- Zastudena vyrobený sirup skladujeme v chladničce a spotřebujeme do dvou týdnů.
- Vařený sirup skladujeme v chladu, suchu a temnu, ideálně v chladničce. Větší zásoby můžeme zavařit či zamrazit.
- Po otevření sirup uchováváme v chladničce a spotřebujeme přibližně do jednoho měsíce.
Vodu s cukrem rozehřejeme v rendlíku. Bez míchání počkáme, až se cukr sám rozpustí a voda začne vřít. Povaříme asi 5 minut do mírného zhoustnutí. Odstavíme, necháme částečně vychladnout a plníme do čisté sklenice s víčkem.
Proč Čekankový sirup : Čekankový sirup má mimořádně vysoký obsah vlákniny inulín a nízký obsah cukru, tudíž je vhodný při redukčních dietách. Má stejnou sladivost jako med, ve srovnání s ním ale obsahuje až o 95 % méně cukru a o 45 % méně kalorií.