Květy uvidíte častěji než jednou za 7 let
Při správném pěstování dospělí jedinci kvetou každý rok, často více květy po několik týdnů. Kvetení závisí především na dodržení zimního vegetačního klidu, kdy rostliny naberou sílu a připraví na další sezonu.U sukulentů doporučujeme přibližně takovýto postup: ve vedrech zalévejte sukulenty jednou za 2-3 dny. V zimních měsících, kdy mají květiny vegetační klid, je zalévejte cca jednou za 3 týdny. Ideální je na východní straně zalévat květiny večer a na západní ráno.V období největších veder – přelom červne a srpna – asi 14 dní přerušíme úplně zálivku. Srpen a září: v tomto období zálivku již začínáme omezovat. Říjen: kaktusy před prvními mrazíky přemístíme domů. Rostlinky naposledy zalijeme a zbavíme je případných škůdců.
Jak dlouho kvete vánoční kaktus : Vánoční kaktus kvete přibližně do poloviny ledna. Aby vykvetl i další rok, dopřejte mu po odkvětu vegetační klid. Snižte zálivku a rostlinu pokud možno umístěte do chladna (cca 12 °C). Na přelomu března a dubna, kdy se začíná kaktus znovu probouzet, je nejlepší čas pro přesazování a množení.
Jak dlouho vydrží kaktus
Na jaře a na podzim zalévejte jednou týdně ráno. V létě, v období velkých veder, vydrží kaktus pár týdnů bez vody.
Co musím udělat aby mi kaktusy kvetly : Aby byly kaktusy stále v dobré kondici a pěkně kvetly, potřebují přezimování při nižší teplotě (obvykle 8–15 °C), sušším vzduchu, v klidu a bez zálivky.
Většina kaktusů patří mezi chladnomilné, mají rády světlo, ale přezimují nejlépe při teplotě 5–10 °C. Naopak rostliny, které pocházejí z oblasti Karibiku, jako je třeba kaktus rodu Melocactus, jsou teplomilné. Po celý rok vyžadují teplotu nad 15 °C a většinou nepotřebují zimní klidové období.
V době květu zaléváme jen jednou týdně a nikdy ji nesmíme přemokřit – její kořeny jsou na přemokření obzvláště háklivé. Po odkvětu přísun vody ještě více omezíme a více vody dáváme zase až začne kvést. Nízkou vlhkost vzduchu v místnosti ale řešíme pravidelným rosením rostliny. A vždy používáme pouze odstátou vodu.
Kdy kvetou kaktusy
Červen a červenec je pro kaktusy požehnáním, kvetou a kvetou. Rozkvetlý skleník tak má i pan Rudolf Marek z Černošína, který kaktusy pěstuje už víc jak 15 let.Aby byly kaktusy stále v dobré kondici a pěkně kvetly, potřebují přezimování při nižší teplotě (obvykle 8–15 °C), sušším vzduchu, v klidu a bez zálivky.V případě pěkného podzimu, třeba až do polovice listopadu, musí se arciť na noc proti mrazu krýti slaměnkami a prkénky, aby se na oknech nesrážela voda. Kdyby bylo špatné počasí, musí se ovšem druhy choulostivé uklízeti již kolem 15. října, případně ještě dříve. K uklízení volíme teplý a suchý den.
Přesazování vánočního kaktusu každé tři až čtyři roky je většinou dostačující. Raději vždy ale počkejte, až rostlina začne vypadat vyčerpaně, bez energie nebo si všimnete, že několik kořenů prorůstá drenážním otvorem. Rostlina může často spokojeně kvést ve stejném květináči po celé roky.
Jak dlouho vydrží kaktus bez vody : Kaktusy vydrží bez vody někdy i několik let. Jsou to vlastně živoucí studny. Budete překvapeni, jak skvěle kaktusy s vodou hospodaří a co všechno o nich ještě nevíte.
Jaké kaktusy kvetou : Pět krásně kvetoucích kaktusů, které stojí za pěstování
- Rebutia. Na první pohled vypadají kaktusy rodu Rebutia velice nenápadně, ale kvést dokážou skutečně bohatě.
- Echinocereus.
- Echinopsis.
- Lobivia.
- Astrophytum.
Proč nekvete velikonoční kaktus
Zejména při nízkých teplotách se přílišná zálivka stává důvodem, proč rostliny uhynou. Pozor ale právě na období násady poupat, kdy je velmi důležitá pravidelnost zálivky. Na přeschnutí vánoční kaktus opět reaguje opadáváním poupat. Pomoci může občasné jemné rosení.
S výjimkou Mamillarií u všech druhů kaktusů vycházejí květy z takzvaných areol, což jsou něco jako vlastní lístky kaktusů. Květy pak vypadají jako by se pohodlně usadily v žebrech nebo na hrbolcích rostlin. Mamillaria jsou na tom však zcela opačně, u nich vycházejí květy z axil, které se nacházejí právě mezi hrbolky.