Hořčice setá (Sinapis alba), též známá jako bělohořčice setá (Leucosinapis alba) nebo bílá hořčice, je jednoletá rostlina se zlatožlutými květy, patřící do čeledi brukvovitých. Kvete v červnu a v červenci.Hořčice není náročná na pěstování. Daří se jí na teplém a slunečném stanovišti v hlinitopísčité, propustné půdě, s obsahem vápna. Zálivka by měla být přiměřená, tato rostlinka nemá ráda přílišnou vlhkost. Hnojení není nutné.Výsevek při setí na semeno činí 0,8 až 1,1 MKS. ha-1. To je asi 7 až 10 kg kvalitního osiva na 1 ha. Výsevek je potřeba dodržet, aby nedocházelo k přehuštění porostu a nevytvořily se slabé rostliny s tenkou lodyhou náchylnou na poléhání.
Na čem roste hořčice : Hořčičné semínko se získává z rostliny hořčice, která je příbuzná řepce olejce. Roste v tropických a subtropických oblastech, ale pěstuje se také v Evropě, Asii a Severní Americe. Hořčičné semínko lze použít v kuchyni v různých podobách.
Jak vypadá Květ hořčice
Květy – čtyřčetné s korunními lístky dlouhými 7 až 14 mm, žluté nebo bílé barvy, často zřetelně fialově žilkované. Květy jsou seřazené ve vrcholových hroznech. Doba kvetení od června do srpna. Plody – pukavé válcovité šešule, 3 až 8 cm dlouhé a 3 až 6 cm široké, se zobanem, který často zabírá polovinu šešule.
Kdy kvete hořčice polní : Rostliny kvetou od května do října. Jedna rostlina vytváří až 4 000 semen. Čerstvá semena jsou poměrně málo klíčivá; nepravidelně klíčí i ve stáří.
Proč hořčice pálí Mohou za to silice, aromatické těkavé látky, jejichž mix a obsah určuje pálivost a pikantnost jednotlivých druhů hořčic. Hořčice má i proto pozitivní vliv na naše zdraví.
K tomu přispívá i výdrol hořčice. Protože se sklízí obvykle v druhé polovině srpna, kdy již bývá dost rosy dokáže velmi rychle vyklí- čit. To přispěje k tomu, že i do přípravy půdy pod ozimou pšenici v druhé polovině září naroste 5–10 t zeleného hnojení.
Jak je zdravá hořčice
Hořčičná semínka způsobují prokrvení zažívacího traktu, čímž urychlují trávení a látkovou výměnu. Jejich konzumace se doporučuje i při špatné funkci střev, nízké tvorbě žluči. Dále příznivě působí proti vysokému krevnímu tlaku či kornatění cév.Hořčice obsahují glykosid sinirgin a sinalbin, který se štěpí na hořčičnou silici, která má čpavou vůni a ostrou chuť,dále bílkoviny a olej. Mladé lístky všech hořčic se používají jako zdravý salát. Všechny hořčice v mírných dávkách způsobují prokrvení trávicího traktu, a tím lepší trávení a látkovou výměnu.