Semena mrkve klíčí dlouho, 3–4 týdny, pro vyznačení výsevu mrkve se používá příměs ředkviček a/nebo kopru. Řádky cca 20 cm od sebe, vyjednotit v řádcích po vzejití na 3–5 cm. Nebo lze sít plošně a také pak vyjednotit. Roste-li moc hustě, vypěstujeme tenké nitky.Semena klíčí poměrně dlouho, většinou okolo 35 dní. Než se petrželka pořádně rozroste, sklízejte maximálně dvě snítky z jedné rostlinky. Po řezu petrželka rychle obrůstá.Petržel naťovou vysévejte na zahrádce v dubnu, petržel listovovu v srpnu a září. Semínka uložte do hloubky 2 cm a do sponu 30×10 cm. Semena petržele naťové vysévejte do stejné hloubky a do sponu 30×5 cm. Jakmile petrželka vzejde a sazeničky se dají uchopit do prstů, je potřeba je vyjednotit na rozestupy 6-8 cm.
Kdy se sází petržel : Semínka petrželky sejeme na záhon od března, podruhé v srpnu nebo můžeme i těsně před příchodem mrazů v listopadu nebo v prosinci, aby nevyklíčila – tahle semena vzejdou až v příštím roce brzy na jaře. Do květináče v domácích podmínkách můžeme vysévat kdykoli.
Jakou půdu potřebuje petržel
Pro domácí pěstování vyžaduje středně těžkou zeminu a dostatek místa na parapetu, potřebuje totiž hodně slunce. V zimě ji dáme k oknu na východní nebo jižní straně, jinak bude trpět, zežloutne a uvadne. Nemusíme se ale bát ji dát do pokojů, kde je chladno, petržel vám poroste v květináči i při 15 °C.
Co zasadit vedle petržele : Co zasadit vedle petržele: Kořenová zelenina (mrkev)
Petržel dlouho klíčí (až 35 dní) a v době klíčení je citlivá na přísušky a škraloup na povrchu půdy. Podzimní výsev je alternativou jarního setí. Doporučujeme vysévat těsně před příchodem mrazů, v listopadu nebo i v prosinci, tak aby nenaklíčily.
Pro stálý přísun čerstvých natí můžete hladkolistou i kadeřavou petrželku vysévat ve dvou fázích. Poprvé na jaře pro letní a podzimní sklizeň a podruhé v polovině léta, aby jste měli dostatek nati i během zimy a na jaře. Petrželku můžete také pěstovat v nádobách za oknem nebo na balkoně.
Co zasadit po petrželi
Petržel (naťová i kořenová), hrášek, špenát a mangold jsou zralé na setí. Na záhon můžeme sít už i mrkev.Petrželi se daří na slunném či polostinném stanovišti. Má ráda lehčí půdy bohaté na humus se schopností udržet si dostatek vody. Nejlépe vegetuje při teplotách v rozmezí 10 – 20 °C, krátkodobě však snese i mráz. Petržel vysévejte na záhon v druhé trati pěstování (dostatek živin, ale půda není přímo vyhnojená).Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Jak sázet petržel v květináči
- Květináč umístěte na slunné místo v zahradě nebo na balkoně.
- Semínka umístěte 6 milimetrů hluboko. Přikryjte je, uhlaďte půdu a jemně zalijte.
- Petržel v květináči také vyžaduje pravidelné zalévání.
- V květináči si svůj domov najde spíše petržel naťovou/ petrželku kadeřavou.
Co sázet vedle petržele : Co zasadit vedle petržele: Kořenová zelenina (mrkev)
Co zasadit k rajčatům : Většinou se říká, že kombinaci rajče/jiná rostlina, je třeba vyzkoušet v praxi. Zkušení pěstitelé vám ale řeknou, že rajčata budou dobře prosperovat třeba s česnekem, cibulí, petrželí, mrkví, ale i s květinami, jako je třeba měsíček nebo tymián.
Jaké plodiny nedávat po sobě
Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).Velké množství dusíku zpomaluje dozrávání, protože stimuluje zejména růst. Rajčata s přísunem dusíku proto budou mohutnět, ale s dozráváním spěchat nebudou. Jestliže však už máte záhony pečlivě prohnojené a přísun dusíku nelze jinak omezit, můžete zkusit trik s rýčem.
Kdy zasadit rajčata ze semínek : Semena rajčat se vysévají přibližně v půli března, aby do poloviny května vyrostly v silné sazenice. Z únorových výsevů bývají sazenice zbytečně přerostlé. Pozdější dubnové a květnové výsevy jsou možné, ale zpožďují sklizeň.