Jak dlouho kóji samice králíka?
Mláďata se rodí holá a slepá a samice si pro ně sama vybuduje hnízdo v rohu kotce, z chlupů a podestýlky. Zhruba 10. den kojená mláďata otvírají oči, ve třech týdnech už začnou ochutnávat suché krmení a hnízdo opouštějí. Nejdříve v šesti týdnech je možné je od samice odstavit úplně.Králičí březost trvá asi měsíc. Během této doby musí mít samice klid a pečlivě zvolenou stravu. Zvíře by mělo být neustále pod dohledem veterináře.Nejvíce mléka má samička 21 – 28 dnů po porodu (což nelze přehlédnout), potom mléko postupně ztrácí. Vzhledem k tomu, že králičice musí vytvořit velké množství mléka, je v tomto období důležité kvalitní krmení (zvýšený přísun bílkovin) a dostatek vody. Mláďata se od matky odstavují ve věku 6 až 8 týdnů.

Kdy muze mít králík mlade : Samice musí být chovatelsky dospělá – musí mít dané stáří, a hlavně hmotnost pro konkrétní plemeno, ačkoli pohlavní dospělost nastává mnohem dříve. Obecně lze říci, že velká plemena se připouští kolem 10. měsíce, střední zhruba v 8 měsících, malá a zakrslá plemena můžete připouštět už v 6 měsících.

Proč samice králíků nechtějí připustit

Připouštění samic

Neměla by mít ani aktuálně hlad, protože pak přírodní pochody směřující k rozmnožování zkrátka nefungují. Optimální dobu pro připuštění pak jednoduše určíme podle stavu zevních pohlavních orgánů králice. Pokud je vulva červená a jakoby nateklá, můžeme očekávat úspěšné zapuštění.

Kdy odebrat králíky : Králíčata zůstávají s králicí do odstavu různě dlouhou dobu, a to v závislosti na technologii chovu, ve které vyrůstají. V drobných chovech se odstav obvykle uskutečňuje ve věku mláďat 7–9 týdnů, zatímco u faremních chovů probíhá dříve, již kolem pátého týdne věku.

Králíky je dobré připouštět opakovaně, např. ráno a večer. „Potom počkat 7 nebo 14 dní a znovu dát samici k samci. Když samice neprská, je nejspíš zapuštěná.

Pohlavně králík dospívá ve věku 4 – 6 měsíců.

Jak rozeznat samici od samce králíka

Vlastní určení pohlaví provádíme tak, že ukazováček přiložíme na kořen pírka, přičemž palec jemně, ale jistě zatlačí v oblasti před zevními pohlavními orgány. Tlak by měl být takový, abychom obnažili celé zevní pohlavní orgány – u králice je to vulva, u samce úplné vysunutí penisu.Čerstvé seno by mělo tvořit většinu potravy králíka a musí být vždy k dispozici. Dospělí králíci mohou jíst timotejku a jiné druhy trávy , zatímco mladší králíci by měli být krmeni vojtěškou. Jetel by se neměl podávat dospělým králíkům z důvodu vyššího obsahu bílkovin a cukru.Jak poznám, že je králíčkovi zima Nejméně osrstěné místo na Teddy králíčkovi bývají ouška. Proto, když chceme poznat, zda mu je zima či teplo,sáhneme právě na ně. Když mu je zima, uši budou studené a pokud teplo, budou teplé.

Králík olizuje jen ty, které má opravdu rád, protože vás chce potěšit. Takto se chovají králíci i k ostatním králíkům. Stává se také, že králík olizuje předměty, které voní po majiteli. Zřejmě je v některých případech králičí olizování člověka způsobeno nedostatkem soli, ale kdo by tomu věřil.

Kdy rozdělit králíky podle pohlaví : Krmíme-li kompletní krmnou směsí (granulemi), není nutné králíky rozdělovat dle pohlaví, jelikož jsou většinou do čtvrtého měsíce stáří vykrmeni a zabiti, avšak při klasickém krmení je rozdělíme dle pohlaví. Samce můžeme nechat až do pátého měsíce spolu, většinou do té doby snesou a poté se již vyplatí je zabít.

V kolika stupnich muze být králík : Ideální teplota je 15 až 22 stupňů. Králíci preferují spíše chlad, pokud možno tedy v zimních měsících stáhněte topení. Pokud klec postavíte na studenou zem, je vhodné pod ní umístit nějakou podložku (koberec, polystyren…).

Jak poznat že je králík naštvaný

Nejčastější otázky:

  1. Tělesná řeč: Naštvaný králík může mít například vztyčené uši, otočené dozadu nebo na stranu.
  2. Zvuky: Králíci mohou při naštvanosti vydávat zvuky jako je syčení, vrčení nebo dokonce křik.
  3. Kousání nebo škrábání: Pokud se králík cítí ohrožený nebo velmi naštvaný, může se snažit kousnout nebo škrábat.


Jeho oči jsou posazeny poměrně vysoko a ke všemu na stranách hlavy. To králíkovi umožňuje vidět skoro v rozsahu 360 stupňů, stejně tak jako vysoko nad hlavu. Má to však jeden háček – přímo před obličejem nevidí nic.Když začne králíček tzv. řádit – vyskakovat do výšky, vykopávat nožičkami, velkou rychlostí sprintovat po pokoji, třepat u toho hlavičkou, že máte pocit, že mu úplně přeskočilo, je to projev radosti ze života. Králíček chce vyjádřit, že je velmi spokojený.

Jak dlouho může být králík bez sena : Pokud jsi mu Terko zapomněla dát nějaké zrní, granule, nevadí, jestli má stále seno. Pokud nemá seno, může to být problém. Po 24 hodinách bez jídla problém fatální. Pro odbornici na králíky Nickjmeno – je to proto, že králík má malý žaludek a dlouhé střevo.