Délka hospitalizace a propuštění
Délka hospitalizace záleží především na adaptaci novorozence. Dle doporučení pediatrické společnosti je optimální doba pobytu novorozence v porodnici po spontánním nekomplikovaném porodu 72 hodin, tedy 3 dny. Po císařském řezu je délka hospitalizace, především kvůli matce, 4-5 dnů.Pobyt v porodnici vždy závisí na stavu rodičky a miminka. Pokud je vše v pořádku je obvykle délka pobytu po porodu 3–4 dny, po porodu kleštěmi 3-4 dny a po porodu císařským řezem většinou 4 dny.Většina porodnic dodržuje doporučení odborných společností a matky s dětmi pouští domů nejdříve po 72 hodinách. Nemocnice v Novém Jičíně oznámila, že umožňuje zkrátit pobyt o den, aniž nutí ženy podepsat revers.
Po kolika dnech se jde domů z porodnice : Propuštění po spontánním porodu je většinou mezi 48. – 72.
Kdy se pouští z nemocnice
Doporučení České neonatologické společnosti je propuštění 72 hodin po porodu a vychází z dlouhodobých zkušeností vzhledem k možnosti odhalení možných patologických procesů, které mohou vyžadovat léčbu na některé z našich stanic Oddělení neonatologie.
Co se bude dít po porodu v porodnici : Na porodním sále ještě proběhne první vyšetření miminka, kdy dětský lékař či sestřička vaše děťátko prohlédne, poslechne si srdíčko a dýchání a zhodnotí, jak se miminko po porodu adaptuje na nové prostředí (tzv. Apgar skóre). Dále se miminku zkontroluje pupeční pahýl a dezinfekčními kapičkami se ošetří oči.
Několikadenní pobyt ženy v porodnici přijde zdravotní pojišťovnu až na několik desítek tisíc korun. Záleží na způsobu porodu i na tom, jak velké je miminko. Obecně však platí, že cena standardní, průměrně šestidenní péče v případě, že porod proběhl přirozenou cestou, dělá zhruba 11 tisíc korun.
S miminkem můžete chodit ven ihned po návratu z porodnice, pokud není teplota nižší než –5 °C. Před první procházkou se ovšem doporučuje nejdříve miminko na venkovní teploty připravit např. častějším větráním (miminko samozřejmě vždy pořádně oblečte a přikryjte dekou).
Jak dlouho být doma po porodu
Otcovská dovolená
Otcovskou lze čerpat po dobu max. 14 kalendářních dnů. Nástup si otec může určit sám. Nárok na dávku vzniká i v případě porodu mrtvého miminka nebo pokud miminko zemře krátce po porodu.Každý pacient může být na vlastní písemnou žádost (revers) předčasně propuštěn (pokud neexistují důvody k nedobrovolné hospitalizaci) a má právo na včasné vyrozumění člena své rodiny nebo jiné osoby, kterou označí při svém propuštění v případě, že není vzhledem ke svému zdravotnímu stavu schopen obejít se bez pomoci …Limit 90 dní v LDN neexistuje
Délka hospitalizace v léčebně dlouhodobě nemocných není omezena žádným právním předpisem a řídí se pouze zdravotním stavem pacienta.
Průměrně necháte v porodnici přibližně 7 kg. Pro některé je to hodně, pro některé málo – záleží na tom, kolik kilogramů jste během těhotenství nabraly. Lépe se bude hubnout těm, které během těhotenství kladly důraz na kvalitní zdravou stravu.
Jak se žena cítí po porodu : Psychika ženy v šestinedělí je velmi proměnlivá, nálady se mohou třídat jako na houpačce. Střídají se pocity štěstí a euforie s pocity beznaděje, lítosti a pocity, že to žena nezvládne. Může se dostavit i pocit zklamání z porodu.
Kolik zaplatí pojišťovna za porod : Samotný klasický porod bez komplikací vyjde podle Všeobecné zdravotní pojišťovny na deset až čtrnáct tisíc korun. K cenám za porod se ale musí připočítat i předporodní a poporodní péče, hospitalizace novorozeněte nebo nadstandardy. Konečná cena se tak může vyšplhat až do statisíců.
Co se dostane za porod
Porodné je stanoveno pevnou částkou a činí 13 000 Kč na první dítě a 10 000 Kč na druhé dítě. Nárok na porodné vzniká dnem porodu dítěte nebo dnem převzetí dítěte do trvalé péče nahrazující péči rodičů, přičemž dnem převzetí se rozumí den právní moci rozhodnutí o převzetí dítěte do trvalé péče nahrazující péči rodičů.
Obecně platí, že s miminkem, který váží více než 3 kilogramy byste neměli chodit ven při teplotách nižších než -5 °C. Nejvhodnější doba k procházce s novorozencem je mezi 11-14 hod. Při teplotě mezi -5 °C do -10 °C můžete vyrazit s miminkem ve věku 3-6 měsíců. Procházku byste měli vynechat v případě silného větru.Chodit s dítětem na čerstvý vzduch je dobré, ale mělo by to být především do přírody nebo do parků, a ne do frekventovaných míst, kde se pohybuje spousta lidí a aut. Dítě se při pobytu venku více okysličí, což má pozitivní vliv na jeho chuť k jídlu i ke spánku.
Kdy jít s novorozencem k pediatrovi : Svého budoucího dětského lékaře by jste měla kontaktovat nejlépe do 2 dnů od propuštění z porodnice a přitom se se sestřičkou také domluvíte na termínu první velké prohlídky.