Jak dlouho dusit šunku?
V dostatečně velkém hrnci přivedeme vodu do teploty cca 75-80°C. Do takto horké vody vložíme šunkovar, formu nebo tlačenkový naplněný obal. POZOR – voda nesmí jít varem! Udržujeme teplotu a vaříme na sporáku cca 1,5 hodiny.Šunkovar ponořte po rysku do hrnce s vodou, zahřejte na 80 °C a při této teplotě 2 hodiny povařte. Nechte vychladnout, vyklopte, a máte hotovo. Šunka vydrží čerstvá 2 až 3 dny.1 kg vepřové pečeně 100 – 150 ml vody. 20-25 g pragandy nebo 10-12 g pragandy a 10-12 g klasické soli.

Kolik Pragandy na kilo šunky : Domácí šunka (s pragandou)

  1. 1 kg vepřové kýty nebo plec.
  2. 10 g rychlosoli praganda.
  3. 10 g soli.
  4. 2 dcl vody.
  5. 1 polévková lžíce medu.

Jak se dělá dušená šunka

Maso odblaníme Nakrájíme na kostky Přidáme prolisované maso Přidáme sůl Soli dáme asi 2% Přidáme med Začneme míchat Mícháme cca 30 minut Vymíchané maso dáme do ledničky Po 24 – 48 hodinách vyndáme Směs napěchujeme do šunkovaru Vložíme do připravené vody Po uvaření chladíme Vyklopíme na destičku Zařízneme. Dobrou chuť.

Jak udělat kuřecí šunku : Kuřecí maso nakrájíme na menší kousky, zhruba 200-250 g rozkutrujeme v malém sekáčku potravin. Nemusí se to dělat, ale šunka pak lépe drží. Přidáme sůl, Pragandu, med a pořádně, alespoň 20 minut hněteme. Pak přidaváme po částech studenou vodu a vždy zase prohněteme.

Maso odblaníme Nakrájíme na kostky Přidáme prolisované maso Přidáme sůl Soli dáme asi 2% Přidáme med Začneme míchat Mícháme cca 30 minut Vymíchané maso dáme do ledničky Po 24 – 48 hodinách vyndáme Směs napěchujeme do šunkovaru Vložíme do připravené vody Po uvaření chladíme Vyklopíme na destičku Zařízneme. Dobrou chuť.

Množství vhodných tekutin pro dospělého člověka BEZ NADVÁHY by měl být 40ml/1kg hmotnosti/1 den. Pokud máme nadváhu a známe počet nadbytečných kilogramů, lehce stanovíme ideální množství tekutin tak, že z původní váhy odečteme nadbytečné kilogramy tuku a svoji ideální váhu tak vynásobíme 40 ml.

Kolik Pragandy na 1 kg masa

Uzené maso – kusy masa se nasolí směsí Praganda (20 – 30 g/1 kg masa). Nasolené maso se nechá asi 2 dny v chladu zaležet. Poté se zalije lákem (na 1 litr se použije 100 g Pragandy) a nechá se zaležet až 10 dnů v chladnu, přičemž se doporučuje po 2 – 3 dnech maso překládat. Zaležené maso udíme obvyklým způsobem.Do masa tedy přidáme Pragandu (což je dusitanová sůl), kterou můžeme nahradit i obyčejnou solí – viz níže. Praganda udělá v mase to, že zůstane krásně růžové a pokud dodržíme i doporučenou teplotu varu a přidáme i lžičku mletého cukru, bude chuť šunky dokonalá.Je třeba si uvědomit, že má maso v sobě vodu a ještě se při míchání přidává. Ve finále Vám silný přítlak zaručí minimální ztráty. U šunkovarů s jednou slabou pružinkou nemáte šanci takového přítlaku dosáhnout a šťávy Vám šunka pustí příliš. Je pak suchá.

Místo tradičního trojobalu zkuste řízky nejprve naložit do kvalitní majonézy, nechte je marinovat a poté obalte ve strouhance nebo v drcených lupíncích. Díky naložení bude maso křehčí a šťavnatější, což zvláště suššímu masu z kuřecích prsou jen prospěje.

Jaké koření do domácí šunky : Přírodní složení – bílý pepř, muškátový oříšek, černý pepř, koriandr, sladká paprika, bobkový list, zázvor, kardamom, hřebíček. Na 2,5 kg masa – 30 g směsi vystačí na přípravu cca 2,5 kg šunky. Jednoduché použití – maso stačí potřít hotovou směsí a nechat zatuhnout.

Kolik je 1 kubík vody : Metr krychlový (také metr kubický, hovorově často kubík) je jednotka objemu, značená m³, patřící do soustavy SI jako odvozená jednotka. Jeden metr krychlový je objem krychle s délkou hrany 1 metr. Rovná se objemu 1000 litrů.

Kolik je 1 litr vody

Jeden litr vody je zhruba 1 kg vody.

Domácí klobásy : k 1kg nakrájeného masa přidáme asi 25g směsi praganda, promícháme a necháme v chladu proležet 1-2 dny. Po proležení přidáme ostatní přísady (koření, česnek apod.), promícháme , naplníme do střev a zaudíme.Základní druhy dřeva na uzení

Jedná se o tvrdé dřevo listnatých stromů: buk, dub a olše. Buk je považován za nejvíce univerzální dřevinu, bukové dřevo na uzení má vysokou výhřevnost a příjemně vyvážené aroma. Hodí se na uzení masa, ale připravíte s ním také skvělý uzený sýr nebo třeba uzené ořechy.

Jaký je rozdíl mezi soli a Rychlosolí : Rychlosůl neboli dusitanová sůl je tu opravdu dlouhou dobu (přes 100 let) a její výhody jsou nesporné. Pro řezníky je to malý zázrak a dodnes za ni není plnohodnotná náhrada. Mimo zkrácení doby naložení masa udržuje i jeho červenou barvu (s běžnou solí maso šedne) a trvanlivost masa.