Jak dlouho dopředu upéct korpus?
Poté, co vložíte těsto do trouby, nechte ho v klidu se péct.

Ideální je nechat dort péct doporučený čas mínus deset minut, a až poté kontrolovat. Nejdříve pouze okem, a pokud je korpus moc světlý, není třeba ani otevírat troubu; nechte ho ještě 10-15 minut dopéct.Potření dortu

  • Dorty s máslovými krémy můžeme nechat proležet v lednici přes noc, ostatní je lepší dokončit až v den oslavy.
  • Potření vrchu a boků dortu je nejlépe udělat nadvakrát.
  • Krém naneseme na boky dortu, pracujeme opatrně, aby se neporušila náplň.
  • Dort necháme asi 30 minut vychladit v lednici.

Formu vložíme do předehřáté trouby (cca 150°C) a pečeme cca 1 hodinu. Korpus má mít zlatavou barvu. Špejlí můžete zkontrolovat, zda je těsto upečené – zda se ještě nelepí uprostřed korpusu na špejli. S dortovou formou po vytažení z trouby nijak nebouchejte – upečený korpus by se mohl uprostřed propadnout.

Jak dlouho dopředu objednat dort : Jak dlouho dopředu je vhodné objednávat dort – narozeninové a další dorty (s výjimkou svatebních) doporučuji objednat alespoň měsíc dopředu, termíny se mi rychle plní a je možné, že při objednávání na poslední chvíli již nebudu mít volnou kapacitu. – svatební dorty raději objednejte s několika měsíčním předstihem.

Kdy vyndat korpus z trouby

Korpus z formy vyklápějte vždy až když je úplně vychladlý. Před vyklopením ho můžete uvolnit tenkým nožem, který přitlačíte pevně k obroučce formy a objedete těsto po obvodu.

Jak dlouho nechat chladnout korpus : Jak dlouho dopředu dělat dort

Klasický dort pečeme den nebo dva předem, aby se rozležel. Korpus by měl odpočívat aspoň 12 hodin, aby s ním šlo lépe manipulovat. Většinou je to tak, že jeden den upečeme korpus, můžeme připravit základ na krémy a ozdoby, druhý den připravíme krémy, dort naplníme a zdobíme.

Dno formy vyložíme pečícím papírem. Okraje nemusíme řešit, po upečení stačí jen objet okraje korpusu nožem a forma jde lehce sundat nebo vyklopit. Těsto po nalití do formy doporučuji uhladit ze středu k okrajům, aby se při pečení uprostřed nevyboulilo.

Špejli zapíchněte do moučníku (nejlépe do jeho středu) a po několika sekundách vytáhněte. Pokud na ní ulpělo těsto, je mazlavé a vlhké a moučník je ještě nedopečený. Pokud jste vyjmuli čistou a suchou špejli, je správný čas na vytažení moučníku z trouby.

Jak dlouho trvá udělat dort

Cca 5-10 minut – korpus je pevný, nadýchaný, dobře se prokrajuje. Nad 10 minut – korpus je křehčí, mechový, hůře se prokrajuje a může se drolit.Proč se dort propadl Pravděpodobně jste otevřeli troubu moc brzy, a tak se korpus propadl. Při pečení dortů neotvírejte troubu dřív než nějakých 10 minut před koncem pečení. Výjimkou je plynová trouba, v té bych dort raději zkontrolovala 15 minut před koncem pečení.Vajíčka šleháme s cukrem do pěny – výsledek je světle žlutá napěněná směs. Cca 5-10 minut – korpus je pevný, nadýchaný, dobře se prokrajuje. Nad 10 minut – korpus je křehčí, mechový, hůře se prokrajuje a může se drolit.

Po vyjmutí z formy necháme korpus vychladnout nejlépe na mřížce, aby se zespodu nepotil.

Jak na korpus aby nespadl : Jak upéct dort, aby nespadl

Korpusy vkládáme do trouby vyhřáté na 180 °C a po vyskočení těsta teplotu snížíme na 160 °C a dopékáme zvolna. Kdyby se korpus shora připaloval, zakryjeme ho pečicím papírem nebo alobalem. Propečenost zkusíme špejlí (po vytažení z těsta musí být zcela suchá a čistá).

Na jakou teplotu pečeme bábovku : Většinu bábovek vkládáme do dobře vyhřáté střední části trouby, pečeme zpočátku na 180 °C, po 10-15 minutách snížíme teplotu na 150-160 °C a dopékáme. Bábovky jsou vysoké, proto trvá asi 45 minut i déle, než se dokonale propečou.

Jak dlouho se peče bábovka na 180

Postup

  1. Troubu si předehřejeme na 180 °C. Žloutky s cukrem utřeme v robotu do pěny. Vmícháme polovinu smetany a vyšleháme.
  2. Formu na bábovku poctivě vymažeme máslem a vysypeme moukou. Asi 1/3 těsta si dáme stranou a utřeme s kakaem.
  3. Bábovku pečeme cca 40 minut. Až na povrchu zezlátne, zkusíme zapíchnout špejli.


Pro potáhnutí dortu, nejčastější velikosti o průměru 24-26 cm, je obvykle potřeba okolo 600-750g hmoty, síla vyválené hmoty je přitom cca 3-4 mm. Pro modelaci cukrových dekorací či figurek stačí menší množství 100-250g, záleží samozřejmě na počtu a velikosti figurek.Ať odřezky koláčů a nevydařené korpusy neskončí v odpadu

Korpus, odřezky, ale i zákusky, které vám oschly v ledničce, pomelte a přidejte tolik džemu, aby se směs pěkně spojila. Můžete přidat i sirup, krém, který zůstal ze zákusků, nebo mleté ořechy.

Čím se poleva korpus : Aby korpus nebyl suchý a drobivý, je dobré ho před potřením krémem pokapat. Může to být tuzemák, mandlový likér, griotka, vaječný likér, ale i aromatický čaj, ovocná šťáva nebo rozehřátá a propasírovaná zavařenina. Tekutina by měla chuťově ladit s korpusem a náplní.