Máte-li doma méně schodů normální výšky, mělo by štěně schody zvládat do 12 týdnů věku. Nového člena rodiny se schody každopádně seznamujte už od začátku. Některé psí povahy mohou mít, stejně jako lidé, jistý strach z výšek. Proto na štěně, které se bojí, nenaléhejte, nekřičte na ně a dejte mu čas.Nalákejte ho pomocí pamlsku na první schod a pokud na něj vstoupí, odměňte ho (pokud používáte klikr, klikněte a dejte mu pamlsek). Můžete ho nechat zase seskočit ze schodu zpátky na zem. Pokuste se o to samé ještě jednou. Postupně přimějte psa, aby vylezl vždy o jeden stupeň výš.Výlety okolo 20 km jsou jednoznačně příliš. Správná délka pohybu pro menší štěně bude blíže k číslu v délce několika málo kilometrů. Štěně nás naštěstí samo viditelně upozorní na to, že je unavené a další zátěž už nesnese. Typickým příznakem únavy a nechutě jít dál, je posedávání pejska na cestě.
Kdy by mělo štěně poslouchat : U malých štěňat počkejte, až budou mít alespoň 3–4 měsíce, pak teprve mají dostatečně vyvinuté svaly a hodně pohybu jim neublíží. Do domácího výcviku se ale klidně pusťte i se staršími vycvičenými pejsky. Ve známém prostředí je totiž nic nerozptyluje, cítí se v bezpečí a věnují vám tak větší pozornost.
Kdy můžu koupat štěně
Není vhodné koupat psa do půl roku věku z důvodu nedostatečně vyvinuté termoregulace. U takto mladého psa je veliké riziko prochladnutí. Vykoupat můžete s klidem i menší štěně, jen je třeba dávat pozor na prostydnutí, pes by pak mohl dostat chřipku, a velmi pečlivě vybírat šampon. Jemný, pečující, HYPOalergenní.
Proč štěně kouše do nohou : Štěně kouše, protože je to pro něj přirozený instinkt. Ve své původní smečce si štěně trénovalo své kousací dovednosti na ostatních sourozencích, aby vidělo, jakou má sílu. Pomocí kousání objevuje svět a zkouší, co svými zoubky dokáže.
Zaujměte pozornost psa pamlskem, rozejděte se a vyřkněte přitom povel „K noze“ (tento povel musí být pokaždé stejný, nikdy nestřídejte více povelů pro jednu aktivitu). Psa veďte za pamlskem, ujděte pár kroků. Během chůze psa neustále chvalte a po zastavení odměňte.
Když se štěně probudí, je čas vynést ho ven, postavit ho na trávník a povzbudit ho pokynem: „udělej loužičku“ nebo „čůrej“. Pokud pejsek poslechne a loužičku udělá, musíme ho zavalit chválou, odměnou, pohlazením nebo pamlskem – a v tuto chvíli to skutečně přeháníme: „ty jsi ale hodný pejsek, ty jsi šikovné štěňátko“.
Jak dlouhé procházky s 2 měsíčním štěnětem
Celková délka procházky (v součtu všech) by neměla být delší než 1,5 km. Nejlepší je začít nejprve kratšími procházkami na zahradě a postupem času prozkoumávat i okolí. Při procházce po okolí ho nepouštějte k jiným psům, dokud nebude očkované.Zdravý dospělý pes naproti tomu vydrží 6 – 8 hodin. Dlouhodobě ale musíme dbát na to, že nechávat psa 8 hodin bez možnosti venčení a vylučování není dobré pro jeho měchýř a situace může vést k infekci močových cest nebo k močovým kamenům. Pokud máte možnost dát psovi přístup na zahradu, problém je v podstatě vyřešen.Tresty a odměny – Jak správně trestat a odměňovat psa
Musíte-li ale štěně při výchově potrestat, nebijte ho. Štěně ihned pochopí způsob, kterým ho trestá jeho matka. Chyťte ho pevně za kůži na krku a chvíli držte. Nesmíte povolit, ani když štěně bude hlasitě protestovat.
Naučení pejska na jméno je většinou otázka několika málo dnů, maximálně týdnů. Jméno samo o sobě znamená pro psa to, že to, co budete říkat dále, je určeno jemu, že vás tedy má poslouchat a dobře vnímat. Zavolání jména neznamená, že k vám má pejsek přiběhnout (ačkoli se to tak často učí).
Kdy můžeme se štěnětem ven : Naprosto bezpečné venčení totiž nastává až po třetím kole očkování a o týden později. Pokud chcete udělat kompromis mezi „riziky z možné nákazy“ a „riziky zanedbané socializace“ buďte opatrní ve volbě místa, kam se štěnětem jdete, kam jej pokládáte, co dělá a s kým se setkává.
Kdy může být venku štěně : Na rozdíl od veterinářů chovatelé a trenéři na otázku kdy se štěnětem ven nejspíše odpoví, že by mělo být štěně venku už po dvou měsících. Už v prvních týdnech v novém domově by se totiž mělo začít štěně socializovat, tedy si zvykat na další lidi, děti, auta či hluk.
Jak potrestat štěně když kouše
Když štěně přistihnete, že kouše vaši botu, svetr, rohožku nebo kus nábytku, rázně a jasně ho napomeňte – zvolte si některý z povelů, jako je „ne“ nebo „nesmíš“, případně „fuj“. Více než na slově záleží na tónu hlasu. Mladého pejska můžete také zatahat za kůži na krku, pokud hned neposlechne.
Pokud je štěně příliš rozdováděné, je možné že se může kvůli přílišným emocím pomočit. Jak jste mohli vidět dříve, vyhněte se pokárání a odejděte od znečištěného místa. Štěně podpořte, pomozte mu se uklidnit a najít jinou aktivitu, poté můžete místo uklidit.Pořiďte mu proto nějaké vhodné kousací hračky. Ty by měly být odolné, aby vydržely déle než jedno odpoledne. Ideální jsou různé kousací uzle, žvýkací pamlsky z buvolí kůže apod. Jestliže si štěně zvykne kousat boty, tím nejhorším, co můžete udělat, je, že mu dáte starou botu na hraní.
Kdy začít chodit se štěnětem na procházky : Na rozdíl od veterinářů chovatelé a trenéři na otázku kdy se štěnětem ven nejspíše odpoví, že by mělo být štěně venku už po dvou měsících. Už v prvních týdnech v novém domově by se totiž mělo začít štěně socializovat, tedy si zvykat na další lidi, děti, auta či hluk.