Kungsleden (česky Královská cesta) je dálková turistická trasa v severním Švédsku, ve švédském Laponsku. Vede v délce přibližně 470 km z Abiska na severu do Hemavanu na jihu.Pěší cesta byla velice strmá a stoupala prudce, až k Hradčanské radnici, kde se nyní v těchto místech nacházejí Radniční schody. Jezdci a vozy pokračovali dále na Úvoz, Pohořelec a Loretánské náměstí. Na Hradčanském náměstí je umístěn hlavní vstup do areálu Pražského hradu a Královská Cesta tak končí u Matyášovy brány.Jedna z nejvýraznějších památek pozdně gotické Prahy z r. 1475 je monumentálním vstupem do Starého Města, kterým na území města vcházely korunovační průvody českých králů, a i dnes je vstupem na Královskou cestu vedoucí na Pražský hrad.
Kde začíná Královská cesta : Začínala v Královském dvoře na Starém Městě u dnešní Prašné brány, pokračovala Celetnou ulicí, Staroměstským náměstím přes Karlův most, Malostranským náměstím a pak vzhůru Nerudovou ulicí na Loretánské a Hradčanské náměstí do katedrály.
Odkud kam vede Královská cesta
Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, po které projížděli nastávající čeští králové ke korunovaci. Trasa začínala v Králově dvoře na Starém Městě, někdejším městském sídle českých králů u dnešní Prašné brány (na místě dnešního Obecního domu).
Kolik schodů vede k Prazskemu hradu : Staré zámecké schody vedou od předhradí Pražského hradu, konkrétně od východní hradní brány v prostoru nazývaném Na Opyši, na malostranský Klárov. Měří přibližně 150 metrů a byly zde vybudovány již v 16. století. Současná podoba čítající 121 kamenných schodů je z let 1835 až 1837, kdy byly rekonstruovány.
Tato bezmála sto metrů vysoká věž nabízí jedinečný výhled na Prahu. Během výstupu po více než 280 schodech se naskytne i pohled na zvony Svatovítské katedrály. Se stavbou věže začal již Petr Parléř na konci 14. století.
Zámecké schody, jinak také Nové zámecké schody, spojují Thunovskou ulici na Malé Straně s Hradčanským náměstím. Až k Pražskému hradu vede 220 schodů s převýšením téměř 37 metrů.
Kolik stojí vstup na Pražský hrad
Druhy vstupenek od 1. března 2024:
Plné vstupné 450,- Kč za dospělého. Snížené vstupné 300,- Kč za dítě 6 – 16 let, studenta do 26 let včetně (pouze po předložení studentského průkazu u vstupů jinak neplatné) a pro seniory nad 65 let. Rodinné vstupné 950,- Kč za až 2 dospělé osoby a až 5 dětí do 16 let.Popis: Schodiště se skládá ze 3 schodů v přízemí, pak otočka o 180 stupňů, 15 schodů do 1. patra, otočka o 180 stupňů, rovinka, otočka o 180 stupňů, 16 schodů do 2. patra a pak dále střídavě rovinka a 16 schodů až do 12. patra.Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad se svou plochou téměř 70 000 m² největším souvislým hradním komplexem na světě. Součástí komplexu je katedrála sv. Víta, největší chrám v zemi a hrobka českých králů.
Staré zámecké schody vedou od předhradí Pražského hradu, konkrétně od východní hradní brány v prostoru nazývaném Na Opyši, na malostranský Klárov. Měří přibližně 150 metrů a byly zde vybudovány již v 16. století. Současná podoba čítající 121 kamenných schodů je z let 1835 až 1837, kdy byly rekonstruovány.
Kolik je Starých zámeckých schodů : Vlastní schodiště je asi 230 metrů dlouhé a čítá 121 schodů. V horní části schodů byl slavnostně odhalen 31. října 2009 pomník českého písničkáře Karla Hašlera sochaře Stanislava Hanzíka.
Kolik stojí Zlatá ulička : Cena vstupenky pro dospělou osobu činí 250 korun (okruh B) anebo 350 korun (okruh A). V ceně vstupenky je kromě Zlaté uličky také vstup do nejcennějších částí Hradu – pro okruh A Starý královský palác, expozice Příběh Pražského hradu, bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička, katedrála sv.
Jak dlouho trva prohlidka Pražského hradu
Prohlídka trvá přibližně 2,5 hodiny. Délku trvání přizpůsobíme Vašim požadavkům.
Na jedno vystoupané patro jsou počítány 3 metry (10 stop).Určení výšky stupně.
Výška podlaží se dělí předpokládanou požadovanou výškou stupňů. Pokud předpokládáme hodnotu např. 18 cm a výšku patra 250 cm, získáme počet schodů z akce: 250 cm : 18 cm = 13,88 cm. Zaokrouhlete výsledek na celé číslo, počet potřebných schodů je 14.
Který český hrad je nejstarší : Přimda (německy Burg Pfraumberg) je zřícenina nejstaršího známého kamenného hradu na území ČR. Nachází se nad městem Přimda v okrese Tachov, na stejnojmenném kopci Přimda (848 m n. m.). Tento raný představitel románské hradní architektury vznikl v roce 1121 za vlády Vladislava I.