Odehrává se v noci ze 30. dubna na 1.
Původně se v tento večer slavil zlom mezi odcházející zimou a nadcházejícím jarem/létem, protože svátek spadal přesně do poloviny doby mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Ohně také měly symbolicky spálit vše staré a udělat místo pro to nové, co přinese jaro.V Čechách v předvečer prvního máje zapalují mladí lidé ohně na kopcích a na vršcích, na rozcestích a na pastvinách a tančí kolem nich. Přeskakují žhnoucí oharky nebo dokonce skáčou přes plameny. Obřad se nazývá ,pálení čarodějnic'. Na některých místech bývá zvykem na hranici upalovat loutku představující čarodějnici.Noc z 30. dubna na 1. května je plná kouzel a tajemství, ať už jí říkáte Filipojakubská, Valpuržina, Beltain anebo Čarodějnice.
Co symbolizuje pálení čarodějnic : Pálení čarodějnic je ve znamení kouzel. Poslední dubnová noc je již tradičně spojována s upalováním čarodějnic. Po celé republice se rozhoří tisíce ohňů a vater, u kterých se lidé sejdou především kvůli světským radovánkám, jako je opékání vuřtů, a zábavě.
Proč se čarodějnice upalovali
Církev nechtěla, aby se zde slavili pohanské svátky, proto ho nahradila svátkem svatého Filipa a Jakuba (proto se mu dnes říká filipojakubská noc). Během této doby se upalovaly ženy, které byly označeny za čarodějnice. Měli mít nadpřirozené schopnosti. Ke svým schopnostem se přiznaly proto, že byly mučené.
Kdy bývá pálení čarodějnic : Pálení čarodějnic je v noci z 30. dubna na 1. května a skrývá v sobě jedinečné kouzlo a pojí se s nejednou legendou. Ať už tajemným pověstem věříte nebo ne, jarní svátek představuje skvělou příležitost dobře se pobavit a potkat s přáteli.
Tyto svátky dětí milují pro svou hravost a tajuplnost. Pomocí her lze dětem přiblížit podstatu tradice a probouzet u nich pochopení symbolu dobra a zla. Tato noc se považovala za magickou, o půlnoci se prý otevírá země a vydává své poklady. Je to také noc, kdy na obloze podle pověr poletovaly čarodějnice.
Zvláště staré ženy bývaly často podezřívány ze spojení s ďáblem a lidé se jim často vyhýbali nebo se jich báli. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech pálily ohně. Tento zvyk k nám přišel nejspíš z Německa a postupem doby se z výročních ohňů stalo „pálení čarodějnic“ tak, jak je známe dnes.
Proč se to jmenuje filipojakubská noc
Filipojakubská se ji říká proto, že v minulosti slavil svátek 1. května sv. Filip a Jakub. Vlivem liturgického kalendáře slavila křesťanská církev tento svátek na připomenutí dne, kdy byla vysvěcena římská bazilika s ostatky apoštolů Filipa a Jakuba.Zvláště staré ženy bývaly často podezřívány ze spojení s ďáblem a lidé se jim často vyhýbali nebo se jich báli. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech pálily ohně. Tento zvyk k nám přišel nejspíš z Německa a postupem doby se z výročních ohňů stalo „pálení čarodějnic“ tak, jak je známe dnes.Vzhled. Čarodejnice může být klidně zahalená ve vrstvách černého oblečení nebo mít úzké minišaty a na krku pohanský symbol. Typické jsou třeba klobouky, vysoké kozačky, stříbrné šperky, kapuce, volnější svetry. Prim hraje černá barva v kombinaci s hnědou, béžovou, zelenou, šedou, červenou, fialovou, …
Filipojakubská či Valpuržina noc představuje v lidových zvycích důležitou dobu večera a noci před prvním květnem, spojenou s magickými úkony a rituály na ochranu dobytka a úrody. Váže se k ní také zvyk "pálení čarodějnic", ten se však začal v českých zemích šířit až v polovině 19. století. A hned byl také zakazován.
Kdy je Slet čarodějnic : V noci z 30. dubna na 1. května nás čeká filipojakubská noc a pálení čarodějnic což je lidový zvyk spojený s pálením ohňů a a ochranou před nečistými silami.
Jak vypadat čarodějnice : Většinou mají rozcuchané vlasy, špičatý čarodějnický klobouk a jsou oblečené převážně v potrhaných šatech, které bývají zásadně tmavé. Samozřejmě každá správná čarodějnice by měla umět lítat na koštěti.
Jak se nalíčit na čarodějnice
Namalujte si na tvář pavoučí síť
Ať už pouze na jednu stranu nebo na obě tváře, ať už dvě velké pavučiny nebo v různých velikostech, s pavoukem či bez: rozhodně neuděláte chybu! Pavoučí síť lze jakožto součást čarodějnického líčení nalíčit přímo pod oko nebo ke koutku očí.
V Česku se na svatojánskou noc na návrších pálily ohně – pálení Jána, svatojána, korunované májkou či ozdobeným smrčkem – jankem. Slavnost doprovázela hostina, tanec a sportování zápolení, také se metala žhavá polena a přeskakoval oheň.Vzhled. Čarodejnice může být klidně zahalená ve vrstvách černého oblečení nebo mít úzké minišaty a na krku pohanský symbol. Typické jsou třeba klobouky, vysoké kozačky, stříbrné šperky, kapuce, volnější svetry. Prim hraje černá barva v kombinaci s hnědou, béžovou, zelenou, šedou, červenou, fialovou, …
Jak se obléknout na čarodějnice : Líčení čarodějnice se nesmí odbýt
Ideálně použijte odstíny světle šedé, nebojte se ani zelené nebo zažloutlé. Vaším úkolem bude zestárnout, a to řádově o stovky let. Pokud chcete masce dodat realistické detaily, můžete tužkou na oči nebo obočí ještě zvýraznit a dokreslit vrásky kolem očí a úst.