Pokud vám tento krok soused nepovolí, existuje pro tyto případy speciální zamrazovací soustava. Ta vám umožní výměnu radiátoru bez nutnosti vypouštět vodu z otopného systému. Stačí jen nasadit zamrazovací objímky na trubky radiátoru a poté vodu zamrazit.Uzavřete hlavní uzávěr vody.
Uzavírací ventil se nachází zpravidla v kuchyni nebo koupelně, případně před vodoměrem. Po jeho uzavření dojde k úplnému zastavení vody v domácnosti.Uzavřít topení lze jednoduše využitím radiátorového šroubení. Topenářské šroubení vám pomůže radiátor vypustit a následně jej uzavřít. Na konci topné sezóny je vhodné také zkontrolovat vzduch v radiátorech. Odvzdušněním radiátorů zajistíte, že bude voda rovnoměrně ohřívána.
Jak vypustit vodu z radiátoru : Před vypouštěním kotle uzavřeme přívod plynu a poté i přívod vody ke kotli. Připojíme hadici k vypouštěcímu kohoutu na spodku kotle a její druhý konec dáme do odpadu, výlevky či do připravených kbelíků. Otevřeme vypouštěcí kohout a ve chvíli, kdy začne vytékat voda, otevřeme odvzdušňovací ventily na radiátorech.
Jak demontovat topení
Demontáž starého tělesa
Začnete tím, že odšroubujete boční připojení na rozvod otopné soustavy, které je na levé nebo pravé straně. Poté radiátor sejmete ze zdi a dáte stranou. V dalším kroku odstraníte původní ocelové závěsy, na kterých byl připevněný starý radiátor.
Jak odvzdušnit radiátor bez ventilu : Toto řešení lze využít i při odvzdušnění topení bez ventilu. Odlučovač vzduchu je jednoduché zařízení, které se instaluje na potrubí a průběžně během celé topné sezóny z vody odstraňuje vzduchové bublinky. Riziko zavzdušnění je tak prakticky nulové a odvzdušnění je zcela automatické, vy nemusíte vůbec nic dělat.
Pro odvzdušnění topení nejprve radiátor zapněte na maximum a potom vypněte oběhové čerpadlo. Poté na radiátoru otevřete odvzdušňovací ventil. Vytékající vodu zachytíte do misky nebo jiné nádoby. Pokud již neuniká vzduch, ale vytéká pouze voda, ventil opět zavřete.
Pískání, hučení, šplouchání, trvalé šumění vody v trubkách – to znamená, že protéká zcela zbytečně příliš mnoho topné vody. Ta při průtoku radiátorem nestihne předat svojí energii – její potenciál je tak špatně využitý.
Jak sundat ventil topení
Rukou, klíčem nebo kleštěmi povolte matici na termostatickém ventilu a termostatickou hlavici vytočte proti směru hodinových ručiček. Pokud máte hlavici se západkovým upevněním RAV nebo RA: Odjistěte západky, obvykle otočením nebo posunutím zadní části hlavice. Poté hlavici sejměte.Rozhýbat vřeteno ventilu nebývá v extrémních případech snadné. Bývá úplně zaražené do těla ventilu, takže není možné vzít ho do kleští a jednoduše rozhýbat. Topenáři pak doporučují trpělivost. Sundejte hlavici ventilu a pak už stačí vzít cokoliv plochého a zkoušet vřeteno stlačit a pouštět.Pokud je tlak v kotli nízký, zpravidla pod jedním barem, může se jednat o netěsnost topného systému nebo je to známka toho, že je třeba odvzdušnit radiátory nebo je nutné napustiti vodu do kotle a topného systému.
někde jde použít zvenku těsnící páska (specifická, někdy se jí říká instalatérská), někdy je potřeba doplnit do topného média něco, co tu díru zacpe zevnitř (např. BCG, ale krátkodobě funguje i například obyčejný puding).
Proč bouchá ústřední topení : Tento jev je způsoben tepelnou roztažností potrubí. To znamená, že se ocelové potrubí roztahuje a smršťuje podle aktuální teploty topné vody. Pokud je potrubí pevně zazděno, např. v prostupech mezi stropy nebo zdmi ve sklepích, dochází k velkému pnutí, které se projevuje boucháním nebo praskáním.
Jak Odvzdusnit radiátor v paneláku : „Odvzdušnění samotné není nic složitého. Vzduch z topných těles vypusťte otočením odvzdušňovacího ventilu doleva. Ventil uzavřete, jakmile přestane syčet unikající vzduch a z ventilu začne téct voda. Tento postup po nějakém čase zopakujte, v případě potřeby i několikrát.
Jak poznat Zavzdušněné topení
Zavzdušněný radiátor poznáte snadno – pokud je topné těleso horké u regulačního ventilu, ale na opačném konci je studené, nejspíš v něm bude vzduch.
Změny v proudění vody a s tím související podtlak způsobují vznik dutin neboli podtlakových bublin, které různě vibrují a narážejí do potrubí. Tyto jevy můžeme vnímat jako nepříjemné zvuky hučení a pískání.Pro odvodnění organismu přírodní cestou vyzkoušejte bylinky, konkrétně bylinné čaje. Nejúčinnější je čaj na odvodnění z kopřivy dvoudomé, která také pročistí tělo. Mezi další odvodňovací čaje patří pampeliška, přeslička, libeček, řebříček, černý bez, zlatobýl, maliník, listy černého rybízu a samozřejmě brusinky.
Co dělat když hučí radiátor : Pokud se nejedná o radiátory v nejvyšším bodě topné soustavy, tak tlak v soustavě nemá na hlučnost radiátorů vliv. Pokud ano, lze tlak o 50kPa zvýšit. Hučení v radiátorech způsobuje rychlý průtok ventily. V tom případě je potřeba snížit výkon čerpadla, případně použít ventily s větším průtokem.