Ano i rostliny dýchají – přijímají kyslík a vytvářejí oxid uhličitý, stejně jako my. Ale jen v noci! Přes den jsou to právě rostliny, které do atmosféry vypouštějí kyslík, bez kterého by na Zemi nebyl život takový, jak ho známe. Oba plyny procházejí dovnitř nebo ven z rostliny speciálními buňkami ve stěně listu.Kyslík vypouští do atmosféry a sacharidy si nechávají v buňkách jako zdroj energie nebo jako stavební materiál pro další části rostliny. Naopak v noci probíhá takzvané buněčné dýchání – proces se obrátí a rostliny kyslík spotřebovávají a vydechují oxid uhličitý. CO2 + H2O ⟷ O2 + sacharidy.Jak stromy vyrábí kyslík Když si prohlédnete strukturu listu pod mikroskopem, objevíte na jeho spodní straně mnoho malých pórů, kterým se říká stomata neboli průduchy. Průduchovou štěrbinou stromy přijímají oxid uhličitý a slouží také k odpařování vody.
Kde u rostlin probíhá dýchání : Buněčné dýchání •Proces buněčného dýchání probíhá v mitochondriích všech buněk. ATP (adenosine triphosphate), který je zdrojem energie buněk. Rovnice buněčného dýchání: C6H12O6 + 6O2 —-> 6CO2 + 6H2O + Energie (molekuly ATP) •Z glukosy a kyslíku vzniká oxid uhličitý, voda a energie.
Jak dýcháme
Při vdechu se kupolovitost bránice napíná doplocha, čímž okraje bránice zvedají hrudní koš vzhůru a střed bránice se opírá o obsah dutiny břišní pod ní. Tím dochází k pístovému pohybu bránice, který napomáhá vdechu do plic podtlakem v dutině hrudní a naopak střevní peristaltice tlakem v dutině břišní.
Čím dýchá : Dýchací soustava člověka představuje soustavu orgánů, která zajišťuje výměnu plynů mezi krví a vnějším prostředím. Dýchací soustavu člověka a dalších obratlovců tvoří průdušnice (trachea), průdušky (bronchy), průdušinky (bronchioly), plíce a bránice.
Podle feng shui do ložnice nepatří rostliny pichlavé ani ty s ostrými listy. Kromě toho, že podporují nepokojnou energii, prý mohou i oslabovat chuť na sex. Rozhodně by v ložnici neměly být květiny, které usychají nebo mají suché listí. Pokud jsou rostliny jakkoliv narušené, přináší špatnou energii a smutek.
Příjem (spotřeba) kyslíku (VO2)
Maximální hodnoty u žen se pohybují okolo 35 ml/min/kg a průměrné mužské populace okolo 45 ml/min/kg.
Jak dýchají
Vdechovaný vzduch proniká dýchacími cestami, které se větví do čím dál jemnějších větví (průdušnice, průdušky, průdušinky), až se dostávají do plicních sklípků, kde dochází k výměně plynů. Vdechování a vydechování je zajištováno dýchacími svaly.Buněčné dýchání (respirace) je biochemický proces, při kterém se uvolňuje chemická energie vazeb organických sloučenin (typicky sacharidů) za vzniku pohotového energetického zdroje pro buňku (ATP). Jako odpadní produkty štěpení vzniká oxid uhličitý (CO2) a voda.Prevence chrápání
Dýchání nosem může výrazně snížit pravděpodobnost chrápání. Když dýcháme ústy, dýchací cesty jsou náchylnější ke kolapsu, což vede k vibracím tkání v krku, které způsobují chrápání. Dýchání nosem udržuje dýchací cesty otevřené a omezuje chrápání.
Dýchací svaly mění objem hrudního koše, načež se roztahují plíce. Plyn se vždy přesouvá z místa vyššího tlaku do nižšího tlaku, čímž je vzduch nasáván do plic. Naopak při výdechu se objem plic zmenší a vzduch je vytlačen ven. Dýchací svaly se rozdělují na inspirační (vdechové) a na expirační (výdechové).
Jak správně dýchat : Dýchání
- Důležité je pohodlně se usadit a uvolnit se.
- Ramena nezvedáme, tlačíme je dolů.
- Pomalu se nadechněte nosem hluboce a pomalu.
- Nafukovat se má břicho, ne hrudník, což můžete kontrolovat rukou položenou na břiše.
- Poté pomalu vydechujte ústy – břicho se zatahuje.
Kolik květin se dává ženě : Tolik kolik má let!
„Spousta lidí si myslí, že ani ke kulatinám nemůže žena dostat kytici, která má sudý počet květů. Správně byste jí však měli dát přesně tolik květů, kolik má let,“ radí vyhlášený odborník na společenskou etiketu.
Proč mít doma květiny
důvod, proč mít doma kytky: zvlhčují vzduch
Květiny přirozeně zvlhčují vzduch a na rozdíl od přístrojů se dovedou samy bezchybně „regulovat“ podle aktuální vzdušné vlhkosti. Ta má být optimálně zhruba 40procentní, ale v mnoha bytech (a kancelářích) klesá pod 20 procent, což už vysloveně poškozuje lidské zdraví.
Jedna osoba za noc vyprodukuje asi 450 litrů CO2. Dvě osoby za noc vyprodukují asi 900 litrů CO2. 20 tisíc litrů čistého vzduchu v ložnici obsahuje 0,03 % CO2, což je 6 litrů CO2. Ale 20 tisíc vydýchaného vzduchu od dvou spáčů obsahuje už 906 litrů CO2, což je nárůst na 4,5 % CO2!!!Zatímco běžně naměříme ve vzduchu přibližně 21 % kyslíku (v zaplněné učebně i méně), ve vydechnutém vzduchu to bylo v našem případě už jen kolem 18 %. Ještě méně kyslíku vydechujeme poté, co na nějakou dobu dech zadržíme. Během zadržení dechu totiž kyslík v plicích nadále prostupuje do krve.
Jak dýchají zeny : Je všeobecně známo, že muži dýchají břichem a ženy hrudníkem, proto mají muži méně problémů v dutině břišní a ženy méně v oblasti hrudníku. Ženy se také, ve snaze o ploché bříško, "vyboulení" břicha, při břišním tj. bráničním dýchání brání a považují je za "společensky nepřijatelné".