Jak žádat o příspěvek na péči?
K žádosti je nutné doložit průkaz totožnosti a formulář Oznámení o poskytovateli pomoci. Oznámení o poskytovateli pomoci si můžete stáhnout a vyplnit tady. V prvním oddílu (A) je nutné identifikovat žadatele o příspěvek na péči. Údaje jsou zde stejné, jako ve formuláři Žádost o příspěvek na péči.Jak požádat o příspěvek na péči O příspěvek na péči může zažádat sám žadatel, případně jeho zákonný zástupce, a to na pobočce Úřadu práce. Prvním krokem je vyplnění Žádosti o příspěvek na péči a Oznámení o poskytovateli pomoci, do něhož žadatel uvede, kdo a kde o něj bude pečovat.Žádost se podává na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce ČR, v místě trvalého pobytu žadatele o příspěvek.

Na co mají nárok pečující osoby : Pokud se rozhodnete pečovat o své blízké a současně zůstat v zaměstnání, máte právo na úpravu týdenní pracovní doby. V případě, že se budete péči věnovat na „plný úvazek“, stát vám za každý měsíc péče uhradí zdravotní pojištění. Dále se vám doba péče započítá do důchodového pojištění.

Co se posuzuje u příspěvku na péči

Zákon rozlišuje 10 životních potřeb: mobilita orientace komunikace stravování oblékání a obouvání tělesná hygiena výkon fyziologické potřeby péče o zdraví osobní aktivity péče o domácnost Životní potřeby jsou vymezeny výčtem několika přesně daných aktivit.

Jak probíhá sociální šetření příspěvek na péči : Při sociálním šetření sociální pracovník zjišťuje soběstačnost žadatele. Zjišťuje dotazováním a pozorováním, co a jakým způsobem z posuzovaných základních životních potřeb žadatel zvládá sám (i za využití kompenzačních pomůcek) a naopak s čím potřebuje pomoc, v čem je závislý na druhé osobě.

Kdo příspěvek na péči dostane

Příspěvek na péči je sociální dávka určená pro osoby, které se o sebe nezvládnou postarat z důvodu nemoci, úrazu či vážných zdravotních problémů, a jsou tak odkázané na péči druhých. Příspěvek se tedy vyplácí člověku, o kterého je potřeba pečovat.

Mezi tyto potřeby patří: mobilita, orientace,komunikace, pomoc při oblékání a obouvání, asistence při stravování a přípravě jídla, péče o zdraví, osobní aktivity, pomoc s péčí o domácnost, dále také tělesná hygiena a tzv. výkon fyziologické potřeby, tedy sebeobsluha na toaletě.

Kolik je péče o osobu blízkou

VÝŠE PŘÍSPĚVKU NA PÉČI

Stupeň závislosti Věk osoby
I. lehká 3 300 Kč 3 – 4
II. středně těžká 6 600 Kč 5 – 6
III. těžká 13 900 Kč 7 – 8
IV. úplná 19 200 Kč 9 – 10

II. Stupni (středně těžká závislost), jestliže není schopen zvládat pět nebo šest základních životních potřeb, III. Stupni (těžká závislost), jestliže není schopen zvládat sedm nebo osm základních životních potřeb.Jedná se především problémy s výukou, problémy s chováním nebo začleněním do kolektivu. Již není prostor na komunikaci s příslušnými úřady a institucemi. Zároveň není tolik prostoru na hlubší komunikaci s rodiči. A právě k hledání společné řeči mezi školou a rodiči v praxi pomáhá sociální pracovník.

Vztah k osobě, o kterou je nebo bylo pečováno, se prokazuje např. rodnými nebo oddacími listy, z nichž vyplývá vzájemná příbuznost. V případech, kdy se nejedná o blízkou osobu, je třeba prokázat společnou domácnost s osobou, o kterou se pečuje, čestným prohlášením.

Kdo pobírá příspěvek na péči o osobu blízkou : KDO MŮŽE ŽÁDAT O PŘÍSPĚVEK NA PÉČI

Příspěvek na péči je určen lidem od jednoho roku věku, kteří kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu potřebují péči a pomoc při zvládání základních životních potřeb, kterých je celkem deset.

Co dělat když nezvládám péči o osobu blízkou : V případě, že je péče o seniora v domácím prostředí náročná, máte pocit, že ji nezvládáte, nebojte se obrátit na sociální a zdravotní služby.

  1. Uvědomte si, že není ostuda něco nezvládnout.
  2. Jednou z možností, je obrátit se na praktického lékaře, aby seniorovi předepsal domácí zdravotní péči.

Co řeší sociálka

Každý městský úřad má několik různých odborů (částí) a jedním z nich je i Odbor sociálně-právní ochrany dětí známý hlavně jako „sociálka“ a nebo „OSPOD“ a ten má na starosti péči o děti a mládež. To znamená, že řeší vše ohledně Tebe a Tvé rodiny.

Pracovník má většinou na starosti první kontakt se zájemcem o službu/jeho zástupcem, sociální šetření v domácnosti zájemce, projednání žádosti o přijetí v domově (s vedením, s vedoucím úseku přímé péče, případně se zdravotním pracovníkem), založení žádosti o přijetí.Jedná se o sociální dávku, kterou stát poskytuje osobám, které se o sebe z důvodu nemoci, úrazu či jiných závažných zdravotních problémů nezvládají dlouhodobě starat, a jsou proto zcela odkázány na péči druhých. Z toho vyplývá, že příspěvek na péči o osobu blízkou je vyplácen osobě, o kterou je pečováno.

Jak dlouho trvá vyřízení péče o osobu blízkou : Co se týká lhůty pro vyřízení žádosti o příspěvek na péči, pak podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách má úřad 60 dnů na provedení sociálního šetření a vydání rozhodnutí,v případě nutnosti objektivního posouzení má úřad možnost požádat nadřízený orgán o prodloužení této doby.