Jak darovat své tělo po smrti?
Tělo lze darovat (pozor ne prodat, finance za to nedostanete) tak, že uzavřete darovací smlouvu s konkrétním anatomickým ústavem (lékařských fakult). Oproti tomu se ústav zaváže podle vašeho přání ke konkrétním povinnostem (např. že po dosažení účelu nechá tělo na své náklady zpopelnit nebo navrátí rodině).Jak se tedy stát dobrovolným dárcem těla Je to velmi jednoduché – každý zájemce o darování těla sepíše smlouvu s Ústavem anatomie 2. LF UK, jejíž podpisy musejí být úředně ověřeny. K tomu stačí úředně ověřený podpis na Czechpointu, tedy například na poště nebo na obecním či městském úřadě.Po smrti se v těle odehrávají různé procesy, které vedou k jeho rozkladu. Bez přívodu kyslíku a energie dochází ke ztrátě funkce buněk a orgánů a tělo postupně přestává fungovat. Zhruba několik minut po zástavě srdce dochází k zastavení proudu krve, což má za následek ztrátu kyslíku v tkáních.

Co můžu darovat z těla : Ostatně, nic špatného na tom také na první pohled není, akorát to často dělají jen pro peníze a ohrožují tím vlastní zdraví. V dnešní době lze darovat plazmu, krev, spermie, vajíčka nebo třeba vlasy. A i když je to „darování“, dají se tak vydělat desítky tisíc korun ročně.

Jak darovat orgány po smrti

V České republice platí opačný princip – každý může být po smrti automaticky dárcem, pokud dárcovství vysloveně neodmítl. Platí tedy princip předpokládaného souhlasu. Odběr od zemřelého je vyloučen pouze v případě, že zemřelý s tím během svého života prokazatelně vyslovil nesouhlas.

Co vše je možné darovat : Darovat můžete nejen krev, ale také její složky – zejména krevní plazmu. Tuto žlutou transparentní tekutinu lze v určitém množství získat oddělením z odebrané plné krve. Člověk se však může rozhodnout darovat jenom plasmu, a to prostřednictvím procedury zvané plazmaferéza.

Spalovací pece

Rakev s tělem se zpopelňuje při teplotě 1150 °C (1423 K, 2102 °F). Během kremace shoří velká část těla (obzvláště orgány a jiná měkká tkáň). Pozůstatky žehu tvoří asi pět procent původní hmotnosti těla a popel rakve. Kosti jsou zcela zpopelněny.

pokles krevního tlaku, puls obtížně hmatný, často tachykardie s arytmiemi. změny vzorce dýchání, někdy charakteru mělké bradypnoe, někdy mělké tachypnoe, často apnoické pauzy, známky usilovného dýchání (zatahování nadklíčků) změny v obličeji („špičatění”, tj. zostření rysů, vystoupení nosu z obličeje)

Co se nesmí darovat

Do registru by zásadně NEMĚLI vstupovat lidé:

  • po prodělané léčbě nádorového onemocnění
  • po onemocnění štítné žlázy vyžadující léčbu.
  • po transplantaci orgánů a tkání
  • s onemocněním srdce, cév, plic, kloubů a zažívacího systému, které vyžadují trvalé užívání léků
  • s krvácivými chorobami a onemocněním krve.

Zákon byl v roce 2013 novelizován (Zákon 44/2013 Sb). Podle tohoto zákona se v České republice uplatňuje princip předpokládaného souhlasu, tzn. potenciálním dárcem orgánů a tkání se po smrti může stát kdokoliv.Žijící dárce může darovat orgán párový jako je ledvina, nebo část orgánu, který je schopný regenerace, například jater. Podmínkou odběru je svobodné a dobrovolné rozhodnutí dárce. Nejčastěji věnují rodiče ledviny dětem, sourozenci a manželé navzájem.

Darování krvetvorných buněk se považuje na celém světě za zcela jedinečný dar člověka člověku a je tedy bezplatné. Jako dárce proto nedostanete za odběr žádnou finanční odměnu, pouze úhradu vašich cestovních nákladů a pokud budete při odběru bydlet mimo nemocnici, ČNRDD vám uhradí cenu za ubytování.

Jak dlouho se rozkládá tělo v rakvi : Následně je vzniklá struktura vysušena a získá tak dostatečnou pevnost, aby unesla až 200 kilogramů. Sucho zastaví růst hub, ale po vložení do vlhké půdy se znovu aktivují. Po pohřbu se rakev rozloží během následujících 45 dnů. Lidské tělo pak za 2 až 3 roky.

Jaký je to pocit zemřít : Umírající se bojí bolesti, opuštění, selhání či utrpení, obává se ztráty soběstačnosti, o rodinu a blízké. Nebezpečí vzniká v okamžiku, kdy strach začne přerůstat v paniku, která je nakažlivá a šíří se z jednoho člověka na druhého. Vedle strachu může umírající zažívat pocity viny, bolesti a zlosti.

Jak se tělo připravuje na smrt

Nemocný se stává čím dál tím více unaveným, zhoršuje se jeho pohyblivost, postupně ubývá tělesných sil, začíná být plně závislý na pomoci druhých osob, stává se ležícím. Z toho důvodu je nutno dbát na to, aby nevznikly otlaky kůže (tzv. proleženiny – dekubity). Nejvíce ohroženými místy jsou zejména oblast hýždí a paty.

KDO BY KREVNÍ PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí, pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu…V dnešní době lze darovat plazmu, krev, spermie, vajíčka nebo třeba vlasy. A i když je to „darování“, dají se tak vydělat desítky tisíc korun ročně. K dárcovství za peníze se uchyluje čím dál více lidí.

Kolik stojí darovani organu : 285/2002 Sb., o darování, odběrech a transplantacích tkání a orgánů (transplantační zákon), ve znění pozdějších předpisů, je darování orgánů v ČR dobrovolné a bezplatné. Darování orgánů nesmí být zdrojem finančního prospěchu, orgány tedy nelze prodat (§ 28).