Na svůj účet dostáváte plnou výši příjmů z investic (hrubý příjem) do ETF a příslušnou daň jste povinni zaplatit v souladu s právními předpisy země, ve které jste daňovým rezidentem. U příjmů z investic do ETF Mintos není povinen odvádět ani neodvádí srážkovou daň.Započítat sem můžeme i příjmy z P2P půjček a podobně. Ovšem pozor, jde o součet. Pokud například na Portu vygenerujete příjmy z dividend 2 000 Kč a na Zonky si přijdete na 3 000 Kč, daňové přiznání podávat nemusíte. Jestli ale budete mít z jiných P2P platforem další 2 000 Kč, již daňové přiznání podat musíme.Příjmy ze Zonky Rentiéra nemusíte danit, pokud jsou vaše roční zdanitelné příjmy nižší než 50 000 Kč. Do příjmů se nepočítají příjmy osvobozené od daně z příjmů, třeba starobní důchod, příspěvek v rodičovství, sociální dávky nebo stipendia.
Jak se dani příjmy z ETF : Pro poplatníky, kteří nezahrnuli akcie, ETF a další cenné papíry do svého obchodního majetku, bude zdanitelný příjem (tedy rozdíl mezi dosaženým příjmem a souvisejícími výdaji) v daňovém přiznání zahrnut do ostatních příjmů dle § 10 zákona o daních z příjmů. Sazba daně činí 15 %.
Jak se vyhnout zdanění akcií
Je to poměrně jednoduché. Příjmy z prodeje cenných papírů nepodléhají zdanění, pokud doba mezi jejich nákupem a prodejem přesáhla alespoň tři roky – 36 měsíců. V minulosti byl stanovený časový test pouze na jediný rok, v rámci podpory dlouhodobého investování u drobných investorů však byl prodloužen.
Jak se dani příjmy z investic : Sazba je v případě fyzických osob nastavena na 15 %, nicméně movitější investoři mohou část svých příjmů danit i 23% sazbou, která se aplikuje na část základu daně přesahující 48násobek průměrné mzdy, což pro zdaňovací období 2022 činí 1 867 728 Kč.
Podle § 38g ZDP: Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 50 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (§ 36 ZDP).
Platba může být provedena:
- bezhotovostně – převodem z účtu na účet (může být využit QR kód s platebními informacemi generovaný při podání daňového přiznání prostřednictvím Daňového portálu),
- v hotovosti – složenkou typu A prostřednictvím České pošty nebo na pokladně jakéhokoliv finančního úřadu,
Kdy se dani příjmy z investic
Pokud je roční příjem z prodeje cenných papírů vyšší než 100 000 Kč, pak je zdanitelný, ale daníte jen zisk neboli rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou za všechny cenné papíry, které jste v daném kalendářním roce prodali.Celkový základ daně z příjmů fyzických osob – nepodnikatelů podléhá dle § 16 ZDP sazbě ve výši 15 %. Poplatníkem celkové daně z příjmu (včetně příjmu z obchodování s deriváty) je klient XTB, který daň vykáže ve svém daňovém přiznání za příslušné zdaňovací období a odvede pří- slušnému správci daně.S držbou akcií se často pojí inkaso dividend. Ani dividendy od českých firem přijaté fyzickou osobou nelze v žádném případě osvobodit od daně. Tyto příjmy podléhají srážkové dani ve výši 15 % – tu však sráží a odvádí subjekt, který podíly na zisku vyplácí.
Pro fyzické osoby, české daňové rezidenty, jejichž držené cenné papíry nejsou zahrnuty do obchodního majetku, jsou příjmy z prodeje cenných papírů dle zákona o dani z příjmů zdaňovány platnou sazbou, která činí pro rok 2023 15 %, resp. 23 % (nově zavedená sazba).
Kdy se neplatí daň z investic : Osvobozeny jsou příjmy z prodeje cenných papírů, jejichž úhrn u vás nepřesáhne ve zdaňovacím období částku 100 000 Kč, nebo pokud je doba mezi nabytím (nákupem) a prodejem cenného papíru delší než 3 roky.
Jak zdanit příjmy z Investown : Výnosy ze spořicího účtu do přiznání nepatří
Kromě investic je nutné odvádět daně i z běžných bankovních produktů, jako jsou spořicí účty nebo termínované vklady, a to srážkovou daní 15 %. Tyto výnosy se však do daňového přiznání nikdy neuvádí, protože daň odvede banka a klientovi pak na účet připíše čistý výnos.
Kolik si můžu vydelat a nemusím danit
Příležitostný příjem umožňuje formu přivýdělku, který nemusejí lidé danit, pokud výše odměny nepřesáhne částku 50 tisíc korun za rok (od roku 2024). Co přesně jsou příležitostné příjmy a jaké jsou daňové povinnosti při překročení limitu vám prozradíme v následujícím textu na BusinessInfo.cz.
Přiznání k dani z příjmů fyzických osob se podává podle § 136 odst. 1 daňového řádu nejpozději do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období. Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2023 je do 2. 4. 2024.Daň z příjmu fyzických osob se určí jako 15 % z Vašeho základu daně. Poplatníci s vysokými výdělky pak uplatňují sazbu 23 %. Tato zvýšená sazba se dotkne lidí, jejichž daňový základ přesáhne trojnásobek roční průměrné mzdy – částku 1 582 812 Kč (do roku 2023 šlo o čtyřnásobek, konkrétně 1 935 552 Kč).
Kdy se neplatí daň z příjmu : Pro úplnost připomínáme, že podnikatelé s živnostenským oprávněním nemusejí za všech okolností podávat přiznání k dani z příjmu. Pokud je roční příjem OSVČ pod 50 tisíc korun, daně přiznávat nemusí. Netýká se to ani zaměstnanců, kteří mají vedlejší příjmy (kromě zaměstnání) do 20 tisíc korun.