Ideální dobou pro zotavení imunitního systému je jeden až dva týdny od dobrání antibiotik. Pokud chcete s fyzickou aktivitou začít dříve, poraďte se nejprve s doktorem, případně trenérem.Organismus je při zpracování antibiotik velice zatížen.
Proto se při užívání antibiotik, a v určité době po ukončení jejich užívání, nedoporučuje zvýšená fyzická námaha ani pití alkoholu. To by byla pro tělo další zátěž, která by mu mohla zásadně uškodit. Pozor si musíme dát také na citrusové plody.Kromě bylin se vyplatí zařadit do jídelníčku i probiotika. Jezte jogurty, jogurtové nápoje, kefír, kysané zelí, rychlokvašené okurky apod. Probiotika ve formě prášků vám k antibiotikům nabídnou i v lékárnách.
Jak dlouho zůstat s antibiotiky doma : Po dobrání antibiotik by měl být ještě týden klidový režim, aby se tělo mohlo v klidu zregenerovat (máte oslabenou imunitu).
Jak se dostat do formy po antibiotikách
Zkuste zařadit do vaší stravy fermentované potraviny. Jejich konzumací jste vystaveni větší rozmanitosti prospěšných bakterií. Tato rozmanitost je klíčová pro udržování imunitního systému. Zkuste například kysané zelí, kimchi, kombuchu nebo jinou kvašenou zeleninu či ovoce.
Jak dlouho trvá než zaberou antibiotika : Prvním důvodem je doba – než začne lék s obsahem antibiotika působit, trvá to dva nebo i tři dny. Každý odklad léčby tak prodlouží dobu, než se zotavíte. Budete-li otálet se zahájením léčby déle než jeden nebo dva dny, může se stát, že zvolené antibiotikum nemusí zabrat, protože se vaše nemoc rozvine.
Pěkný den, při terapii penicilínem není dle současných poznatků žádná potravina (jako je tomu u jiných antibiotik) striktně zakázána. Do jídelníčku zařaďte především kysané mléčné výrobky (nenahrazují plně probiotika), ořechy, ryby a dostatek čerstvého ovoce a zeleniny.
obecné doporučení je abstinence alkoholu týden po ukončení antibiotické terapie. Nemoc, antibiotika i alkohol představují zátěž pro organismus. Nedoporučuji tedy konzumovat více než jednu dávku alkoholu denně, což odpovídá půl litru piva, 2 dcl vína nebo jednomu panáku.
Jak obnovit tělo po Antibiotikach
křen, má antibakteriální a antivirotické účinky, pomáhá harmonizovat trávicí trakt po antibiotikách. kořen lopuchu většího je zdrojem inulinu, který podporuje přátelské bakterie ve střevě (odvar ze sušeného kořene), podobné účinky má odvar z kořene čekanky , třapatky nachové nebo lékořice.Nejen po antibiotické léčbě, ale během celého roku je důležité myslet na podporu imunity a celkového zdraví. Vhodné jsou vitaminy, které podpoří imunitu a energii. Do jídelníčku proto zařaďte čerstvou zeleninu, která obsahuje vysoké množství vitaminu C, který přispívá k normální funkci imunitního systému.V životním prostředí se nachází přibližně 15 000 látek (patří mezi ně i některá antibiotika), které mohou způsobit vystupňované kožní reakce na sluneční záření, mají tzv. fotosenzitivní potenciál. Po požití nebo po aplikaci takových látek se kůže stává citlivější na světlo (zejména na ultrafialové záření).
Nalačno se užívají hlavně léky, u kterých potrava snižuje jejich vstřebávání nebo snižuje jejich účinek. Patří sem například léky na štítnou žlázu, železo, některá antibiotika, enzymy s "celotělovým" účinkem, ale i některé léky na bolest atd.
Jaká jsou nejsilnější antibiotika : Nejsilnější jsou asi glykopeptidy, což jsou antibiotika poslední volby.
Co nebrat s antibiotiky : vyhýbání se nadměrnému slunění a zákaz požívání alkoholu. Některá ATB totiž způsobují zvýšenou citlivost kůže ke slunečnímu záření a může tak dojít ke vzniku vyrážky. Dále může být přechodně snížená schopnost jater odbourávat alkohol.
Proč se nesmí mléko na antibiotika
Mléko a mléčné výrobky obsahují vápník, který může zareagovat s více léčivy – znemožní jejich vstřebání v těle. Poměrně známé je doporučení nekombinovat mléko s některými antibiotiky. Mléčné výrobky přitom není třeba vyloučit ze stravy úplně, ale jen dodržet alespoň 2hodinový odstup.
Pozor je třeba dát i při užívání železa či hořčíku, které mají stejný účinek jako vápník. Tyto minerály, včetně vápníku, není proto vhodné kombinovat s antibiotiky.křen, má antibakteriální a antivirotické účinky, pomáhá harmonizovat trávicí trakt po antibiotikách. kořen lopuchu většího je zdrojem inulinu, který podporuje přátelské bakterie ve střevě (odvar ze sušeného kořene), podobné účinky má odvar z kořene čekanky , třapatky nachové nebo lékořice.
Co brát po Dobrani antibiotik : PO dobrání antibiotik je vhodné pokračovat v každodenním příjmu domácích fermentů. Pokud nemáte kapacitu na pravidelnou fermentaci, můžete si pomoci potravinovými doplňky se širším spektrem probiotik.