Pakliže citujete obrázek z Otevřených galerií, musíte uvést citaci. Ta by měla odpovídat citaci Webové stránky (příklad viz níže). V minimální podobě lze obrázek citovat tak, že uvedete datum vložení obrázku do Vašeho materiálu, licenci, pod kterou je obrázek dostupný, a URL adresu zdroje.Jméno tvůrce a rok vydání citovaného zdroje jsou uvedeny v textu ve formě jméno- datum v kulatých závorkách. Pokud se jméno tvůrce vyskytuje přirozeně v textu, následuje pouze rok v kulatých závorkách. Lokace citace ve zdroji (rozsah stran, ze kterých bylo citováno) se uvádí do kulatých závorek za rok.Elektronický obrázek:
In: Jméno autora webu. Název webu [nosič]. Vedlejší názvy. Místo: nakladatel, datum, datum aktualizace/revize [datum citování].
Jak se citují obrázky v seminární práci : obrázek či graf z knihy/článku) – v tomto případě citujete větší celek a obrázek je citován v podstatě formou přímé citace s uvedením umístění v daném zdrojovém dokumentu. Citujete přímo daný grafický objekt (typicky např. fotografie, obraz, ilustrace) – do citace přibyde položka, která popisuje typ daného dokumentu.
Jak citovat vlastní obrázek
U vlastních fotografií se běžně používá formulace "Foto autor" (tj. autor textu je zároveň autorem fotografií). Pod tabulku / graf – název, případně popis. Pokud je převzata celá, uvedeme i autora (jméno) nebo zdroj (instituci).
Jak citovat snímek obrazovky : Pokud jsou printscreeny vyhotovené Vámi, není třeba citovat. Doporučujeme ke screenům přidat jen zdroj: + URL adresu. Rovněž je vhodné na konec dokumentu uvést program, z něhož byly tyto screenshoty vytvořeny. Pokud jsou printscreeny od někoho převzaté, pak je samozřejmě nutné řádně odcitovat.
Citace se řadí abecedně (nejprve názvy s číslem na začátku, poté písmena). V případě více děl jednoho autora řadíme díla podle roku vydání – nejmladší díla jsou uvedena jako první. Na jednotlivé dokumenty odkazujeme číslem poznámky a citace samotné uvádíme v poznámce pod čarou.
Pod obrázek píšeme jeho název (popis) a za něj autora, případně vročení, je-li důležité. U vlastních fotografií se běžně používá formulace "Foto autor" (tj. autor textu je zároveň autorem fotografií). Pod tabulku / graf – název, případně popis.
Jak ve Wordu citovat obrázky
Word. Klikněte na obrázek, ke kterému chcete přidat titulek. Klikněte na Reference > Vložit titulek.Stiskněte ctrl +PrtSc klávesy. Celá obrazovka zešedne včetně otevřené nabídky. Vyberte Režim nebo ve starších verzích Windows vyberte šipku vedle tlačítka Nový. Vyberte požadovaný typ výstřižku a pak vyberte oblast snímku obrazovky, který chcete zachytit.Způsob odkazování na citace může být přímo v textu (přes citační identifikátor) nebo v poznámkách pod čarou. Citace může být buď doslovná, nebo parafrázovaná. Doslovnou citací rozumíme doslovný přepis textu jiného autora, který je z obou stran ohraničen uvozovkami.
Pokud jde o novou terminologiii nebo nový pohled na již používanou terminologii citujte. Nemusíme citovat (pkud jsou poprvé uveřejněny v daném textu): vlastní myšlenky, vlastní analýzy, výpočty, popis výsledků vlastních pokusů či pozorování. Pokud jsme je ale již někde publikovali, musíme sami sebe ocitovat.
Jak citovat Harvardský styl : Při použití Harvardského systému jsou bibliografické citace v soupisu literatury na konci práce uspořádány v abecedním pořadí podle příjmení autorů. Rok vydání se u této metody uvádí přímo za autora po čárce. Pokud autoři ani korporace nejsou uvedeni, pak za název.
Jak zjistit Zdroj fotografie : Pokud nevíte, odkud nějaký obrázek máte, můžete využít images.google.com. Kam daný obrázek stačí přetáhnout a Google vám vyhodí nejrelevantnější obrázky, které se minimálně podobají tomu vašemu. Nebo najde rovnou ten pravý. Pak už se jen stačí proklikat ke zdroji obrázku.
Jak se ve Wordu cituje
Umístěte kurzor na konec textu, který chcete citovat. Přejděte na Odkazy > Vložit citaci a zvolte zdroj, který citujete. Pokud chcete přidat podrobnosti, třeba čísla stránek, pokud citujete knihu, vyberte Možnosti citace a pak Upravit citaci.
Důležité: Tyto kroky fungují na zařízeních s Androidem 12 a novějším na většině obrazovek, které umožňují posouvání.
- Přejděte na obrazovku, kterou chcete zachytit.
- Stiskněte současně vypínač a tlačítko snížení hlasitosti.
- Dole klepněte na Zvětšit záběr snímku.
- Pomocí oříznutí vyberte obsah, který chcete zachytit.
Otevření nástroje Výstřižky
Pokud chcete vytvořit výstřižek statického obrázku, stiskněte klávesu s logem Windows + Shift + S. Stiskněte Print Screen (PrtSc) pro výstřižek statického obrázku. Stiskněte klávesu s logem Windows + Shift + R pro výstřižek videa.
Co se nemusí citovat : Pokud jde o novou terminologiii nebo nový pohled na již používanou terminologii citujte. Nemusíme citovat (pkud jsou poprvé uveřejněny v daném textu): vlastní myšlenky, vlastní analýzy, výpočty, popis výsledků vlastních pokusů či pozorování. Pokud jsme je ale již někde publikovali, musíme sami sebe ocitovat.