PŘÍJMENÍ AUTORA, Jméno (rok vydání, případně poslední aktualizace). Název publikace [online]. Číslo vydání.Záleží vždy na pokynech pro vypracování práce dané fakulty/katedry. Obecně se postupuje tak, že pod tabulkou/grafem uvedete poznámku s informací o tom, že jde o vlastní zpracování na základě konkrétních dat a citace zdroje dat (citační závorka).Citace se řadí abecedně (nejprve názvy s číslem na začátku, poté písmena). V případě více děl jednoho autora řadíme díla podle roku vydání – nejmladší díla jsou uvedena jako první. Na jednotlivé dokumenty odkazujeme číslem poznámky a citace samotné uvádíme v poznámce pod čarou.
Jak citovat Excel tabulku : Umístěte kurzor na konec textu, který chcete citovat. Přejděte na Odkazy > Vložit citaci a zvolte zdroj, který citujete.
Jak správně napsat knižní zdroj
U knižních zdrojů se jako první uvádí příjmení (všechna velká) a jméno autora nebo autorů, dále pak název díla. Mezi nimi bývá tečka. Pak se může uvést pořadí vydání (obvykle pokud jde o druhé a další vydání).
Jak se cituje citace v textu : Existují dva základní způsoby, jak využít ve svém textu cizí informace či myšlenky: citace a parafráze. V citaci uvádíte doslovné znění svého zdroje a dáváte ho do uvozovek. Parafráze je naopak volným zopakováním myšlenek a do uvozovek se nedává. Pro obě ale platí, že je třeba původní text reprodukovat přesně.
U knižních zdrojů se jako první uvádí příjmení (všechna velká) a jméno autora nebo autorů, dále pak název díla. Mezi nimi bývá tečka. Pak se může uvést pořadí vydání (obvykle pokud jde o druhé a další vydání).
Název knihy [online]. Pořadí vydání. Vydavatel, rok vydání, stránky kapitoly od-do. [datum citování].
Co se nemusí citovat
Pokud jde o novou terminologiii nebo nový pohled na již používanou terminologii citujte. Nemusíme citovat (pkud jsou poprvé uveřejněny v daném textu): vlastní myšlenky, vlastní analýzy, výpočty, popis výsledků vlastních pokusů či pozorování. Pokud jsme je ale již někde publikovali, musíme sami sebe ocitovat.Pivot tabulka se používá na sečtení, setřízení, reorganizování, seskupení, spočítání, nebo třeba zprůměrování údajů zapsaných v nějaké tabulce (například v Microsoft Excelu, Google Sheets, databázi, apod.). Umožňuje nám změnit řádky na sloupce a sloupce na řádky.Podstatné je samozřejmě jméno autora/organizace (je-li známo), následuje konkrétní název článku/strany/pojmu. Dále je nutné uvést webové sídlo (web, kde se citovaný pramen nachází), v případě článku i konkrétní datum nebo alespoň rok publikování.
Na kartě Odkaz klikněte na Vložit citaci a udělejte jednu z těchto věcí: Pokud chcete přidat informace o zdroji, klikněte na Přidat nový zdroj a potom v dialogovém okně Vytvořit zdroj klikněte na šipku vedle položky Typ zdroje a vyberte typ zdroje, který chcete použít (například oddíl knihy nebo web).
Jak přímo citovat v textu : Způsoby převzetí původního textu:
Přímá citace (citát) – část textu převzatá doslova, pro odlišení od textu vlastního se citát píše kurzívou (nebo jiným typem písma) a dává se do uvozovek, následuje odkaz na původní pramen. Přímé citace používejte v práci co nejméně, lepší je parafrázovat.
Jak citovat cizí zdroje : Pokud přebíráte text z cizojazyčného zdroje a chcete-li jej uvést doslovně, tj. využít přímé citace, snažíte se daný text co nejpřesněji přeložit. Citaci označíte tak, jako ostatní přímé citace (uvozovkami a citační závorkou s umístěním).
Jak řadit seznam zdrojů
Seznam použité literatury
Použité zdroje je zapotřebí uvádět v určitém formátu, přičemž nejčastěji používanou normou, podle níž je nutné zdroje uvádět, je ČSN ISO 690 (01 0197) platná od 1. dubna 2011. Seznam použité literatury bývá seřazen abecedně podle příjmení autora.
Bibliografické citace jsou uspořádány v seznamu v abecedním pořadí podle příjmení autorů a roku vydání. Pokud od jednoho autora citujeme více děl, řadíme je dle roku (u více děl se stejným rokem publikace udáváme a, b, c, např. 2000a, 2000b).Citujeme pokaždé, když přebíráme obsah z jiných děl(myšlenku, teorii, text, tabulky, grafy, statistická data apod.). Citovat bychom měli i myšlenky převzaté z rozhovorů (veřejně publikovaných i soukromých) a neveřejně dostupných pramenů.
Jak a proč citovat : Při psaní odborného textu je třeba jednoznačně identifikovat dokumenty, které jste při práci použili a ze kterých jste čerpali. Tím umožníte čtenáři zpětně vyhledat literaturu, ze které jste čerpali, čímž mu umožníte, aby si vaše tvrzení ověřil. Tomuto odkazování na zdroje se říká citování.