Citovat lze:
- Předpis. např: zákon č. 40/1964 Sb.
- Paragraf, Článek. např: § 100 zákona č. 40/1964 Sb.
- Odstavec, Odrážka, Věta.
Pro identifikaci legislativních dokumentů je důležité vypsat typ (zákon, vyhláška, nález…) číslo a rok uveřejnění ve sbírce zákonů, název dokumentu. Pokud se odkazujete na konkrétní část, uveďte paragraf a odstavec.
- Jméno tvůrce(ů) příspěvku. Název příspěvku. In: Jméno tvůrce(ů) zdrojového.
- dokumentu. Název zdrojového dokumentu. Vedlejší název. Vydání. Další
- publikování, Číslování svazku, Rozsah stran příspěvku. Název edice, číslo.
- svazku. ISBN nebo ISSN. Další informace.
Jak se cituje občanský zákoník : občanský zákoník. In: Sbírka zákonů České republiky. 2012, částka 33, s. 1026-1365.
Jak citovat zákony ISO
Legislativní dokumenty (harvardský systém jméno-datum)
Tvůrce. Typ dokumentu, číslo a rok zveřejnění ve sbírce, datum schválení, název. In: Sbírka zákonů datum.
Jak správně číst zákony : Skládá se z pořadového čísla předpisu, lomítka a roku, ve kterém byl předpis vyhlášen. (například Ústava České republiky má č. 1/1993 Sb., občanský zákoník č. 89/2012 Sb.).
Podle stylu ASA se legislativní dokumenty mají citovat v textu, kdy ve větě zazní příslušné označení a číslo legislativního dokumentu: Výkonným nařízením 13718 prezident Obama ustanovil Komisi pro posílení národní kybernetické bezpečnosti při Ministerstvu průmyslu a obchodu.
– jestliže existuje více autorů než tři nebo je první z nich dominantní, připojuje se spojka et al. nebo a kol., např.: (Nešetřil, Matoušek, Valla, a kol., 2010, s. 96); – pokud potřebujeme odkázat na více zdrojů, píše se mezi zdroji středník, např.: (Nešetřil, 2010, s.
Jak správně citovat
Citace se řadí abecedně (nejprve názvy s číslem na začátku, poté písmena). V případě více děl jednoho autora řadíme díla podle roku vydání – nejmladší díla jsou uvedena jako první. Na jednotlivé dokumenty odkazujeme číslem poznámky a citace samotné uvádíme v poznámce pod čarou.Umístěte kurzor na konec textu, který chcete citovat. Přejděte na Odkazy > Vložit citaci a zvolte zdroj, který citujete. Pokud chcete přidat podrobnosti, třeba čísla stránek, pokud citujete knihu, vyberte Možnosti citace a pak Upravit citaci.Odkaz v textu
Jméno tvůrce a rok vydání citovaného zdroje jsou uvedeny v textu ve formě jméno- datum v kulatých závorkách. Pokud se jméno tvůrce vyskytuje přirozeně v textu, následuje pouze rok v kulatých závorkách. Lokace citace ve zdroji (rozsah stran, ze kterých bylo citováno) se uvádí do kulatých závorek za rok.
Označení normy. Název normy. Pořadí vydání. Místo vydání: vydavatel, rok vydání.
Jak se správně píšou zákony : Zákony, zákoníky, vyhlášky
Názvy zákonů se tradičně píšou s malým písmenem. Součástí jejich oficiálního názvu je číslo příslušného zákona, které je k vyjádření konkrétnosti dostačující: zákon č. 128/2000 Sb. Za tímto názvem často následuje informace o tom, čeho se zákon týká, i ta se píše s malým písmenem: zákon č.
Kdy se píše ve znění pozdějších předpisu : Při obvyklé citaci novelizovaného zákona se uvádí jeho původní označení s dodatkem: „ve znění zákona…“, anebo, bylo-li novel více, lze použít dodatku: „ve znění pozdějších předpisů“ nebo „ve znění novel“. (Např. Ústava České republiky je „ústavní zákon č. 1/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů.)
Jak správně citovat v textu
V citaci uvádíte doslovné znění svého zdroje a dáváte ho do uvozovek. Parafráze je naopak volným zopakováním myšlenek a do uvozovek se nedává. Pro obě ale platí, že je třeba původní text reprodukovat přesně. Tedy v citaci opravdu doslova a v parafrázi dodržet význam.
„Text citace“ (autor, rok, mm:ss). V případě narativní přímé citace je možné citační závorku rozdělit na část s rokem vydání a část s umístěním. Autor (rok) uvádí: „text citace“ (s. xy).V případě většího množství autorů se píší do závorky všichni autoři uvedení v bibliografické citaci. Pokud je nutné uvést dva či více zdrojů, uvádějí se v jedněch kulatých závorkách a oddělují se středníkem. V případě chybějícího autora se použije název nebo část názvu (do závorky se píše kurzivou).
Co se nemusí citovat : Nemusíme citovat (pkud jsou poprvé uveřejněny v daném textu): vlastní myšlenky, vlastní analýzy, výpočty, popis výsledků vlastních pokusů či pozorování.