Nejvhodnější je použít důkladně vyždímanou švédskou utěrku, kterou předtím navlhčením ve vhodném čisticím prostředkem. V případě použití hadříku z mikrovlákna, nesmíme ho používat zmuchlaný, ale pečlivě složený až na šestnáctinu velikosti. Složený hadřík pak postupně otevírat tak, že prach utíráme pořád čistou částí.Jak se zbavit prachu doma
Pomůže pravidelný úklid. Pokud máte doma koberce, minimálně jednou týdně je vysávejte. Nejlépe s vysavačem s HEPA filtrem, který prach zachytí a již dále nerozfouká po místnosti. Jednou týdně také měňte povlečení, protože nejvíce prachu je uloženo právě v posteli a lůžkovinách.Při odstraňování prachu z nábytku si pomozte buď utěrkou z mikrovlákna, která je antistatická, nebo vlhkým hadříkem, který snadněji naváže prachové částice, a tak vás zbaví nečistot až o 90 % účinněji.
Jak snížit prašnost v bytě : Omezte textilie v bytě – pokud se jich nevzdáte, pravidelně je vysávejte nebo perte. Kusové koberce často vyklepávejte, ideálně vyperte nebo dejte vyčistit. Volte nábytek s uzavřenými policemi. Vysajte i prach z radiátoru – proudění tepla ho roznáší do místnosti.
Co je nejlepší na utírání prachu
Utírání prachu
Velice vhodné je používání prachovek z mikrovlákna vzhledem k jejich antistatickému účinku. Částice prachu na nich ulpívají i bez vlhkosti. Jsou proto velice vhodné zejména u nábytku citlivého na vodu. Pozor je však nutno dát u nábytku s vysokým leskem.
Co pohlcuje prach : Fíkus je asi nejklasičtější pokojová rostlina. Věděli jste ale, že kromě dekorování místnosti má velmi kvalitní čisticí účinky Skvěle pohlcuje prach i škodlivé látky obsažené především v tabákovém kouři či syntetických vláknech.
Aby se prach nestihl tak rychle rozšířit po bytě, pomáhá zvýšení vzdušné vlhkosti. To platí zejména v zimních měsících, protože vytápění vysušuje vzduch v místnosti. Proto ve chladném ročním období na topná tělesa umístěte misku naplněnou vodou. Voda se bude vypařovat a zajistí zvlhčení vzduchu v místnosti.
Je tam všechno – přes pyly, saze, jemné prachové a zbytkové částečky různých látek výřených vzduchem a větrem z venčí, po vlákna oděvů, koberců a dekoračních látek, nebo kousky odumřelých kožních buněk a chlupy domácích mazlíčků.
Jak často by se měl utírat prach
Jak často budete prach stírat, závisí především na úrovni čistoty, kterou osobně požadujete. Důležitou roli však hrají i životní podmínky. Pokud žijete sami a trávíte hodně času mimo dům, bude muset prachovka vycházet méně často než u čtyřčlenné rodiny. Obecně platí, že většina domácností by měla utírat jednou týdně.Při utírání prachu postupujte vždy směrem od vyššího nábytku k nižšímu. Používejte důkladně vyždímanou utěrku. Čisticí přípravek aplikujte vždy na utěrku, nikdy ne na nábytek. Utěrkou nedělejte prudké krouživé pohyby, ale vodorovné tahy směrem dolů.Čistička vzduchu nebo také čistič vzduchu je elektrický přístroj, který ze vzduchu odstraňuje různé druhy nečistot, jako jsou alergeny, prach, kouř, jedovaté chemické látky, bakterie nebo viry.
Prach zpravidla poškozuje plíce a dýchací ústrojí, ale některé druhy mohou způsobit i rakovinu. Hlavní nemoci související s vdechováním nebezpečného prachu jsou: Benigní pneumokonióza (zaprášení plic).
Jak se zbavit prachu v koupelne : Vyperte veškeré textilie – závěsy, povlečení a deky
Pravidelně perte nebo vyklepávejte všechny možné textilie – deky, přehozy, přikrývky, záclony a závěsy, povlečení, … Drží se v nich prach, špína, kůže, zvířecí chlupy a bez pravidelné péče se při každém zatřepání do vzduchu vypustí další dávka poletujících částic.
Co dřív vysát nebo utřít prach : Osvědčený postup je jen jeden. Nejdříve utřeme prach z nábytku a až poté můžeme vyluxovat podlahu. Děláme to jednoduše proto, abychom potom utřený prach, který padá přirozeně dolů, nemuseli znovu z jednou už vysáté země znovu uklízet. Prach nejlépe odstráníme mokrým hadříkem.
Jak často si mýt intimní partie
Proto se doporučuje mýt tyto partie stejně často jako zbytek těla jednou, maximálně dvakrát denně,“ říká gynekolog kliniky Gynprofi Vilém Jelínek a dodává, že místo klasických mýdel by se měla použít ta přímo určená pro intimní hygienu.
Při omývání i utírání intimní oblasti postupujte „zepředu dozadu“, tedy směrem od pochvy k řitnímu otvoru. V opačném případě může totiž dojít k přenosu bakterií z konečníku do pochvy nebo k ústí močové trubice a ke vzniku infekce nebo zánětu.Čistička vzduchu nemá být umístěna, pod stropem nebo v těsné blízkosti okna a dveří, aby nedocházelo k nadměrnému přisávání usazených nečistot ani ke zdrojů tepla. Optimální umístění čističky vzduchu je uprostřed mezi oknem a dveřmi nebo na vhodné poličce či skříňce cca ve výšce pasu, aby vzduch mohl cirkulovat.
Jak často používat čističku vzduchu : Hodina je minimum. Vždy samozřejmě záleží na velikosti místnosti a výkonu samotného přístroje, ale obecně doporučujeme nechat čističku v provozu vždy aspoň hodinu v kuse.