Jak chytnout zápal plic?
Nejčastěji je zápal plic infekční vyvolat ho mohou různé mikroorganismy bakterie, viry nebo plísně. Nejběžnějším původcem bakteriálního zápalu plic je Streptococcus pneumoniae. Tato bakterie může vyvolat zápal plic přímo nebo se uchytit v dolních cestách dýchacích po běžném nachlazení.Zápal plic – inkubační doba a infekčnost

U bakteriální pneumonie je inkubační doba 1-3 dny, u virové 4-6 dní. Když je způsobena chřipkovým virem, objeví se onemocnění 18-72 hodin po nakažení. Infekční je pacient zejména v období kašle, pokud vykašlává hleny, je nakažlivost vyšší.Až čtvrtina diagnostikovaných pneumonií je způsobena virovým původcem. Nejčastěji jsou to adenoviry, rhinoviry, koronaviry, virus influenzy i parainfluenzy, ale i známý virus Herpes simplex. Nejméně často za vznik zápalu plic mohou paraziti a plísně.

Jak dlouho doma po zápalu plic : Samotná léčba zápalu plic v průměru trvá 2 až 3 týdny, vše samozřejmě v závislosti na průběhu onemocnění.

Proč se umírá na zápal plic

Těžké zápaly plic způsobují bakterie zvané pneumokoky. Neléčený zápal plic způsobený bakteriemi může vést až k úmrtí, zejména u lidí s rozedmou plic či s jinými chronickými chorobami. Infekce se může rozšířit z plic do celého těla.

Jak zjistit že mám zápal plic : Mezi hlavní příznaky zápalu plic patří:

  1. Kašel – bývá suchý nebo může produkovat hustý žlutý, zelený, hnědý nebo krvavý hlen.
  2. Potíže s dýcháním – vaše dýchání může být zrychlené a mělké a můžete mít pocit dušnosti, a to i v klidu.
  3. Zrychlený srdeční tep.
  4. Vysoká teplota.
  5. Pocení a třesavka.
  6. Ztráta chuti k jídlu.

U méně závažných nemocí, jako je slabá viróza, se doporučuje rekonvalescence alespoň 3 dny po snížení teploty, po léčbě antibiotiky pak minimálně týden. Po dlouhých a závažných onemocněních, jako je například zápal plic, může rekonvalescence trvat až měsíc.

Umírající člověk má stále méně tělesné energie. Stahuje se z vnějšího světa, více spí nebo hodně odpočívá. Ztrácí zájem o knihy, noviny a televizi nebo jiné věci a aktivity, které měl rád. Často dokonce nestojí už ani o lidi, které dříve vyhledával a s nimiž mu bylo dobře, a někdy chce zůstat úplně sám.

Jak poznat příchod smrti

Příznaky blížící se smrti, které mohou, ale nemusejí nastat:

  1. Oči jsou otevřené nebo polootevřené, ale ve skutečnosti se nedívají.
  2. Chladnoucí ruce a nohy nebo naopak horečka.
  3. Ústa jsou otevřená.
  4. Spodní strana těla, nohy, kolena a ruce se tmavěji zbarvují.
  5. Puls slábne.
  6. Mění se frekvence a hloubka dechu.

SUNDS je geneticky způsobená choroba, napadající lidské srdce. To v noci během spánku obecně bije slaběji, u lidí, kteří trpí SUNDS se ale může i zastavit. Tělo během spánku do značné míry přichází o schopnost autoregulace a výsledkem je smrtící výpadek srdečního rytmu.Umírající člověk má stále méně tělesné energie. Stahuje se z vnějšího světa, více spí nebo hodně odpočívá. Ztrácí zájem o knihy, noviny a televizi nebo jiné věci a aktivity, které měl rád. Často dokonce nestojí už ani o lidi, které dříve vyhledával a s nimiž mu bylo dobře, a někdy chce zůstat úplně sám.

Co můžu zařídit a předat

  • závěť / dědická smlouva – kde je uložená, kontakt na notáře či právního zástupce.
  • dříve vyslovené přání – kde je uložené, kontakt na lékaře.
  • dokumenty k poručenství nebo opatrovnictví

Jak člověk pozná že umírá : pacient není schopen perorálního příjmu tekutin a stravy, nabízené tekutiny většinou odmítá, má problémy s polykáním. změny stavu vědomí – obluzenost, somnolence/sopor/koma, někdy agitovanost a neklid. pokles krevního tlaku, puls obtížně hmatný, často tachykardie s arytmiemi.

Jak poznat že člověk umírá : změny stavu vědomí – obluzenost, somnolence/sopor/koma, někdy agitovanost a neklid. pokles krevního tlaku, puls obtížně hmatný, často tachykardie s arytmiemi. změny vzorce dýchání, někdy charakteru mělké bradypnoe, někdy mělké tachypnoe, často apnoické pauzy, známky usilovného dýchání (zatahování nadklíčků)

Co dělat když zemře člověk

Je nutné zavolat lékaře, který zesnulého prohlédne a vystaví list o prohlídce (tzv. ohledací list). Po odchodu lékaře zavolejte pohřební službu. Po zavolání pohřební služby je nutno domluvit všechny podrobnosti, pohřební služba následně vyřídí vše požadované za Vás.

Po smrti se v těle odehrávají různé procesy, které vedou k jeho rozkladu. Bez přívodu kyslíku a energie dochází ke ztrátě funkce buněk a orgánů a tělo postupně přestává fungovat. Zhruba několik minut po zástavě srdce dochází k zastavení proudu krve, což má za následek ztrátu kyslíku v tkáních.pokles krevního tlaku, puls obtížně hmatný, často tachykardie s arytmiemi. změny vzorce dýchání, někdy charakteru mělké bradypnoe, někdy mělké tachypnoe, často apnoické pauzy, známky usilovného dýchání (zatahování nadklíčků) změny v obličeji („špičatění”, tj. zostření rysů, vystoupení nosu z obličeje)

Co se stane s tělem po smrti : Po smrti dochází k zástavě cirkulace krve a ke kontrakci cév. Krev se následně sama hromadí a vlivem gravitace klesá (nejprve červené krvinky, posléze ostatní složky). Posmrtné skvrny se objevují na částech těla obrácených k zemi, ne však na těch částech těla, které jsou k zemi přitlačené.