Jak chutnají houby shiitake?
Shiitake má pro svou lahodnou kořeněnou a současně mírně nasládlou chuť i výrazné aroma široké uplatnění v kuchyni. Navíc je na rozdíl od ostatních hub dobře stravitelná.Shitake v kuchyni

Namočte je alespoň na hodinu (ale nejlépe přes noc) do studené vody. Doporučuji přidat pár kapek sojové omáčky, zvýrazní se tak chuť. Nálev rozhodně nevylévejte – při dušení jej použijte k podlití nebo jako základ polévky, je plný umami chuti a při zahřátí se plně rozvine jeho vůně.Shitake, neboli Houževnatec jedlý, okouzlují nezaměnitelnou vůní a bohatou chutí. V obchodech je obvykle koupíte sušenou variantu, kterou stačí den předem namočit a nechat nabobtnat. Připravuje se z nich základní dahsi vývar, který je společně s houbami nezbytnou součástí známé miso polévky.

Jak dlouho namáčet houby shiitake : Sušené shiitake namočíme ideálně přes noc do vody (ale stačí i pár hodin před samotnou přípravou), potom je vaříme cca 1 hodinu.

Na co je shitake

Shiitake jsou bohaté na antioxidanty, jako jsou vitamíny C a vitamín E, které pomáhají bojovat proti volným radikálům v organismu. Tyto antioxidační vlastnosti přispívají k ochraně buněk před oxidačním stresem, čímž se předchází k jejich předčasnému stárnutí.

Jak dlouho se vaří shiitake : Osolíme a uvaříme doměkka, asi 25 až 30 minut.

Čerstvé houby můžou do lednice, ale snězte je ideálně do 2. dne a nejpozději do 48 hodin. Množí se v nich totiž látky způsobující nepříjemné zažívací problémy. Houby nakrájené na kousky můžete uložit i do mrazáku.

Jak dlouho vařit houby

  1. Česká mykologická společnost doporučuje houby vařit alespoň 20 minut až půl hodiny.
  2. Přidáváte-li houby do vroucí polévky, například bramboračky nebo kysela, bude jim stačit zhruba 5-8 minut.

Jak dlouho namáčet sušené houby před vařením

Houby není třeba namáčet dlouho, stačí alespoň půl hodiny nebo hodinu, ideálně dvě až tři hodiny.Pokud okamžitou tepelnou úpravu nebo jiné zpracování podmínky nedovolí, ještě se nic neděje. Čerstvě přinesené houby vydrží do druhého dne v lednici. Ale je třeba dodržet určité podmínky. „Skladujte v chladničce v prodyšné nádobě maximálně ve dvou vrstvách při teplotě 0 – 6 °C.Pod pokličkou při mírné teplotě houby dusíme asi 20 minut, hlídáme je a případně dolijeme horkou vodu. Po ochutnání by houby neměly "vrzat" mezi zuby. Přebytečnou vodu vyvaříme už bez pokličky, nesléváme, protože bychom se tím připravili o chuť.

Jakmile začne substrát houby shitake plodit, musíme plody sbírat každý den, tak že vyřezáváme nejstarší houby. Sklizeň trvá přibližně dva týdny a po ukončení je nutné pytel vyčistit od všech odumřelých částí hub a jiných nečistot.

Co léčí shiitake : Shiitake stimuluje a posiluje imunitní systém, má anti-bakteriální a anti-virové vlastnosti (účinná i proti HIV). Zvyšuje odolnost proti virům jako je encefalitida a jiným virovým a bakteriálním infekcím. Ne nadarmo je přezdívaná jako "virový zabiják". Shiitake také prokazatelně snižuje shlukování krevních destiček.

Jak zmrazit čerstvé houby : Houby můžete podusit i v hrnci, kde je zalijete trochou vroucí vody. Nakonec nechte houby vychladnout a okapat. Suché a studené je vložte do mikrotenových sáčků či vhodné krabičky a dobře uzavřete. Pro lepší přehled doporučuji označit obal datem.

Jak se správně čistí houby

Nejdříve houby důkladně očistěte. Houby před sušením nikdy neomývejte, k čištění volte suchou cestu – nůž a štěteček. Sušte jen zdravé kousky. Houby, které jsou plesnivé a červivé vyhoďte, příliš mokré houby dejte stranou a spotřebujte jinak.

Bonusový tip na závěr: Skladování hub

Přinesli jsme si z lesa pořádný úlovek a váháte, co s ním Čerstvé houby můžou do lednice, ale snězte je ideálně do 2. dne a nejpozději do 48 hodin. Množí se v nich totiž látky způsobující nepříjemné zažívací problémy.Sušené houby zalijeme vodou. Nedáváme jí mnoho, stačí je zalít tak, aby byly vodou pouze zakryté. Houby není třeba namáčet dlouho, stačí alespoň půl hodiny nebo hodinu, ideálně dvě až tři hodiny. Můžeme je také namočit už večer a použít následující den k vaření.

Proč vařit houby před zmrazením : Před uložením do mrazáku je třeba houby povařit nebo podusit. Důležité je prostě houby tepelně zpracovat a zabránit tak jejich znehodnocení během zmrazování, které bude trvat několik hodin, než houby dosáhnou minusové teploty.