Pálava se hodí ke kořeněným jídlům, k paštikám, k specialitám asijské kuchyně, ale také k uzeným a páření sýrem. Je vhodná k bílému masu, drůbeži, grilovaným rybám.Pálava je kříženec odrůdy bílého vína Tramín červený a Müller Thurgau. Hrozny pálavy jsou kónické, mírně křídlaté, šedočervené bobule mají poněkud oválný tvar a tuhou slupku. V chuti dominuje vliv Tramínu se svou kořenitostí. Pálava plodí pravidelně a sklizně jsou vyšší než u mateřského Tramínu.Pálava: Tipy na výlet
- Dietrichsteinská hrobka.
- Děvín (Pavlovské vrchy)
- Horní Synagoga.
- Jeskyně a přírodní rezervace Na Turoldu.
- Kamenný kruh Klentnice.
- Lom Janičův vrch a vyhlídka Nad Lomem.
- Růžový vrch a Kočičí kámen.
- Svatý kopeček u Mikulova.
Co právě kvete na Pálavě : Co tu kvete
- Árón východní Spatřit jej můžete například v lese podél červené turistické trasy ze Soutěsky na Děvín.
- divizna brunátná
- hlaváček jarní
- hvozdík Lumnitzerův.
- katrán tatarský
- kavyl sličný
- koniklec velkokvětý
- koulenka prodloužená
Jaké víno k moučníkům
Ke kynutým moučníkům, bábovkám, muffinům a jiným moučníkům, jejichž základem je prášek do pečiva se výborně hodí šumivá vína – méně sladké moučníky si budou dobře rozumět s Crémanty, sladší dezerty pak s polosuchým šumivým vínem z Loiry nebo polosuchým šampaňským.
Jaké víno se hodí ke kachně : Kachna nebo husa miluje burgundský Pinot Noir nebo červená vína s nízkou tříslovinou – Cabernet Franc z údolí Loiry nebo merlotová vína z Pomerolu nebo Saint Emilionu. Krůtí maso je vůči vínu velmi shovívavé, ideální jsou lehká růžová nebo červená vína.
Drůbeží pěny a lehké teriny doprovoďte bílým vínem, dobré budou například odrůdy Chardonay nebo i Sauvignon pro příznivce suchých vín. Červené víno vyzkoušejte zase k paštice z husích jater nebo játrové paštice, z českých například Rulandské modré.
Laurent nebo Beaujolais. Nicméně svěží Verdicchio z italského regionu Marche je k pražmě královské s bylinkovou omáčkou nejvhodnější. U tohoto pokrmu se ryba pečená v troubě podává s plátky citrónu a pikantní bylinkovou omáčkou připravenou z bílého vína a petržele.
Kam na jidlo Pálava
Mikulov Oblíbené restaurace a gastronomické zážitky
- Degustační salon Pálava – pobočka Mikulov. Mikulov, Jihomoravský kraj.
- Vinný sklep U Konšelů v Mikulově
- Farma Pálava – sýrárna v srdci Pálavy.
- Moji café Mikulov.
- Vinařský program v Mikulově
- Vinařství Tanzberg Mikulov.
- S přáteli na víno do Mikulova.
- Vinařství Vican v Mikulově
Zážitky do hodiny – Pavlov a okolí
- Vesnická památková rezervace Pavlov – za historií vinařské obce Pavlov.
- Obecní vinotéka Pavlov.
- Naučná stezka Pavlovské vinice a vinné sklepy.
- Naučná stezka Děvín u Pavlova.
- Kostel sv.
- Vycházky okolo Pavlova s degustací místních vín.
Zatímco dříve byly vrcholnou kosatcovou sezónou na Pálavě víkendy na přelomu dubna a května, poslední roky se první květy objevují už koncem března a začátkem dubna jsou kosatce v plném květu. Vzhledem k častému jarnímu suchu je průběh kvetení docela rychlý a po týdnu už je většina květů různě svraštělých a seschlých.
Březen. Zlatice, lýkovce, dřín obecný, drobné cibuloviny, krokusy, sněženky, bledule, brambořík abchazský, prvosenky, talovíny, jaterníky, pupkovec, plicníky, devětsily, čemeřice.
Co znamená Moravské zemske víno : Zemské víno je poměrně nové označení kategorie jakostních vín. Toto označení je zákonem zavedené od roku 2014. Pokud má být české nebo moravské víno uznáno jako zemské, tak původ jeho hroznů musí být na Moravě nebo v Čechách. Označením „Zemské víno“ se dnes honosí mnoho malých a středních výrobců vín.
Kdy se pije Svatovavřinecké víno : Tradice. Tradičně se první Svatomartinská vína otevírají 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích po celém Česku.
Jaké víno se pije k huse
Jaké víno k huse servírovat Půjde o plné vyzrálé červené víno, s tím, že čím je maso tmavší a jeho úprava těžší, tím vyzrálejší víno zvolíme. Z odrůd se nabízí Svatovavřinecké, Frankovka, Modrý Portugal, Rulandské modré, Dornfelder nebo třeba Cabernet Sauvignon.
Kuřecí maso lze pojit s víny od plnějších bílých jako Neuburské nebo Pálava až po lehčí červená vína, např. Rulandské modré, vše v závislosti na úpravě a použité omáčce. Ke smaženým úpravám kuřete se nejlépe hodí Veltlínské zelené a ke grilovanému Rulandské bílé.K takovým gourmetským zážitkům patří dobré kvalitní víno. K jemným drůbežím, rybím a bezmasým paštikám servírujeme suchá bílá vína alsaského typu – Sylvánské zelené, Neuburské, Chardonnay – s vyšším obsahem kyselin a nízkým obsahem cukru nebo svěží italská vína.
Proč pít víno : Sklenka vína denně udržuje pod kontrolou hladinu cukru v krvi, a tak snižuje možnost vzniku cukrovky 2. typu. Antioxidanty obsažené ve víně zvyšují úroveň »dobrého« cholesterolu a také chrání tepny před škodlivými účinky »špatného « cholesterolu. Látka resveratrol, kterou víno obsahuje, pomáhá i zlepšovat paměť.