Jak chutná pak choi?
Pak choi se dá kombinovat s ostatními listovými saláty, s ovocem či avokádem, s ořechy. Chuťově ho výborně doplní zálivky z citronu a medu či balsamika. Výživovou hodnotu čínského zelí je možné podpořit mléčným kvašením, připravit z něj kimchi. Uplatní se i v teplé kuchyni, především v receptech asijské kuchyně.Ak by som mala nahradiť pak choi, tak mangoldom by som ho nahradila, ale mangoldom stopkovým, ten má pevnejšie listy a hrubšie stonky. Inak doporučujem všetkým, ktorí majú záhradu, pestovať mangold. Absolútne nenáročná rastlina s bohatým využitím.Pak choi je rostlina podobná mangoldu, je to však druh čínského zelí. Nemá hlavičku a místo toho má zelené listové čepele se světlejším baňatým dnem. Pak choi není salát na použití pouze do salátu do smoothie, lze ho i tepelně upravovat – grilovat, dusit, smažit. Vyniká v kombinaci s česnekem a zázvorem.

Kdy sklízet pak choi : Čínské zelí se dá sklízet v kterémkoliv stádiu vývoje, od mladých rostlin až do mladých květních stonků dospělých rostlin. Listy mladých rostlin můžeme sklízet už za 3 týdny. Pro sklizeň jednotlivých listů rostliny seřezáváme 2,5 cm nad zemí a necháme je obrůst.

Jak konzumovat kimchi

Kimchi si můžete dát samostatně, jako přílohu nebo ho použít jako přísadu do svých oblíbených jídel – nejlépe až nakonec či rovnou na talíř. Pokud s ním teprve začínáte, dejte si třeba pár vidliček kimchi ke každému jídlu na trávení. Zvyknete si na jeho chuť a pak už bez něj nedáte ani ránu.

Jak dlouho nechat uležet kimchi : Kimchi necháme pár dní kvasit při pokojové teplotě. Každý má rád jiné prokvašení, doporučuji každý den ochutnávat (čistou lžící!), a až bude podle vaší chuti, přemístěte ho do lednice. Tam už kvašení postupuje velmi pomalu a kimchi vydrží i x měsíců (pokud ho dříve nesníte). Obvykle kvašení trvá tři až pět dní.

Co je pak choi Jde o druh noblesního čínského zelí s krátkými masivními stonky světlé zelené až bílé barvy s krásně lesklými, bohatými, hladkými a i různě barevnými zelenými listy, které mají často bohaté vroubkování.

Špenát patří mezi stálice českých užitkových zahrad. Velice kvalitní náhradou špenátu je roketa setá či mangold, který seženete v mnoha barevných odrůdách. Skvělou chutí hodně podobnou pravému špenátu překvapí nenáročný kadeřávek.

Jak využít salát

Salát jako ideální výplň – Salátové listy natrhané na nudličky jsou věrným společníkem pro přípravu jakýchkoliv baget, sendvičů nebo wrapů. Odlehčí náplň a jídlu dodají šťávu. Pokud hledáte inspiraci, zkuste třeba křupavé tacos, bagetu s kuřecím masem a tzatziki nebo wrap s tuňákem.Ledový salát natrháme do mísy na malé kousky, přidáme nakrájená rajčata, papriky, okurku, posypeme trochou vegety, pepře, zakápneme olivovým olejem a promícháme. Do kysané smetany vmícháme trošku octa, cukru a přidáme nasekaný kopr – nebo trochu koření na tzatziki – je to chutnější. Tímto zalijeme salát a promícháme.Nejlépe, pokud to stihnete v období od března do května. Tedy na jaře. Jsou totiž optimální podmínky pro sázení. Venku je dostatečně vlhko, což je pro nově přesazenou rostlinu či strom to nejdůležitější, aby se stihla zaklimatizovat.

Vyséváme o hloubky maximálně 1 cm (spon by měl být 50 x 30 cm). Semena vyklíčí po 10 až 14 dnech, k vyklíčení potřebujeme teplotu od 5 do 22 °C. Zvolené stanoviště by mělo být slunečné, ale zelí roste celkem dobře i v polostínu. Substrát připravíme lehký, propustný (nejlépe pro výsev a množení).

Kolik kimchi denne jíst : Informace pro spotřebitele. Doporučujeme Vám kimči konzumovat k hlavnímu chodu jako přílohový salát. Doporučená denní dávka je 100-150g. Pro senzitivnější typy lidí doporučujeme z počátku spíše pomalejší a mírnější dávkování.

Jak má chutnat kimchi : Chuť kimči je komplexní, složená z mnoha chutí a odráží použitý recept. Chutě mohou být rozličné, sladko a slano kyselé, co však je vždy přítomné je kyselá pronikavá chuť. Jde přece jen o fermentovaný pokrm a tak kyselost a pikantnost je na místě.

Kolik mohu sníst kimchi

Kimchi nejčastěji volíme jako formu přílohového salátu, ale poslouží i jako výborný předkrm či příměs do polévek, dušených směsí,.. apod. Doporučená denní dávka je cca 150 g.

Vyséváme o hloubky maximálně 1 cm (spon by měl být 50 x 30 cm). Semena vyklíčí po 10 až 14 dnech, k vyklíčení potřebujeme teplotu od 5 do 22 °C. Zvolené stanoviště by mělo být slunečné, ale zelí roste celkem dobře i v polostínu. Substrát připravíme lehký, propustný (nejlépe pro výsev a množení).Nečekejte, až česnek zezlátne – jakmile se rozvoní, přidejte do pánve pak choy. Zvolna pár minut opékejte.

Čím nahradit špenát : V létě tak špenát můžeme nahradit třeba lebedou zahradní (obsahuje méně kyseliny šťavelové, na kterou jsou někteří lidé alergičtí), merlíkem všedobrem (říká se mu planý špenát), šťovíkem, mangoldem listovým nebo novozélandským špenátem (znáte možná jako čtyřboč rozložitou).