Jak chutná anýz?
Anýz účinkuje proti plynatosti, podporuje trávení a posiluje žaludek. Ze střev odstraňuje škodlivé hnilobné a kvasné procesy. Pomáhá při vykašlávání a usnadňuje zkapalňování průduškových hlenů. Doporučuje se lidem s astmatem a nemocemi průdušek – zejména těm, kteří chtějí přestat kouřit.Anýz – jeho léčivé účinky

  • Příznivě působí na trávení, ulevuje od bolestí a křečí a uklidňuje žaludek.
  • Detoxikuje a dezinfikuje játra.
  • Ulevuje dýchacím problémům obzvlášť při zvýšené námaze, pročistí dýchací cesty.
  • Působí jako přírodní afrodiziakum. Takto jej využívali již ve starověkém Římě.

Vůně anýzu je bohatá na anethol, připomínající lékořici. Patří do stejné skupiny vůní jako estragon a fenykl. Anetol je aromatická sloučenina, způsobující charakteristickou "lékořicovou" chuť a vůni anýzu, fenyklu, badyánu a anýzové myrty.

Jak připravit čaj z anýzu : Jak připravit anýzový čaj:

Jednu vrchovatou lžičku sušených plodů zalijeme 200 ml vroucí vody a necháme 10-15 min louhovat. Nálev si můžeme dopřát až 3x denně.

Jaký je rozdíl mezi anýzem a badyánem

Zatímco anýz je jednoletá bylina, kterou lze pěstovat i u nás, badyán je strom rostoucí v subtropických a tropických oblastech. Semena anýzu jsou tak trochu podobná kmínu, badyán vytváří daleko větší zajímavé souplodí, které má formu krásné hvězdy.

Na co je dobrý čaj z kmínu : Kmínový čaj na podporu trávení, laktace i imunity

Může totiž podpořit tvorbu mateřského mléka a často se také doporučuje jako první pomoc na dětské koliky. Kmínový čaj přispívá k normálnímu trávení, zklidnění rozbouřeného žaludku a také jako prostředek proti nadýmání.

Jak připravit čajový nálev z plodů anýzu anýzový odvar: 2 polévkové lžíce za lijeme 500ml vody, vaříme 10 min. a nakonec scedíme. Odvar má silnější účinek než nálev.

Bedrník anýz je jednoletá silně aromatická bylina s mírně ochmýřeným stonkem, řapíkatými listy a vejčitými plody. Svůj původ má tato rostlina v oblasti Malé Asie, ale dnes se pěstuje v téměř všech severních částech Evropy a dokonce roste i v teplejších krajinách Česka. Většinou dorůstá do výšky od 30 do 60 cm.

Kolik zázvoru se dává do čaje

Na připravení zázvorového čaje budete potřebovat jeden kus čerstvého zázvoru, litr vody a podle chuti med nebo citronovou šťávu. Z připraveného zázvorového kořene si odkrojte kousek, který bude zhruba pět centimetrů dlouhý.První nálev zeleného čaje stačí louhovat jen 30-60 vteřin, s dalšími nálevy se prodlužuje dobu louhování a zvyšuje i teplota vody. Černý čaj se může louhovat po dobu 3-5 minut. Bylinné a ovocné čaje je pak možné podle druhu louhovat klidně pět až deset minut. V případě louhování to však platí i obráceně.Chuť a vůně

Vůně i chuť jsou nepatrně sladké a výrazně lékořicové. Chuť je velmi podobná anýzu.

Badyán vypadá jako hnědavé hvězdičky. Proto se mu také ve starých kuchařkách říká hvězdičkové koření. Jsou to plody badyáníku pravého, který v jihovýchodní Asii tvoří celé lesy a sklízí se až třikrát ročně. Voní podobně jako anýz, ale jeho vůně je silnější a těžší, chutná pálivě.

Jak často pít kmínový čaj : Pije se vždy čerstvý, vlažný, podle potřeby až 3x denně.

Jaký čaj proti nadýmání : Čaj proti nadýmání

  • heřmánkový čaj.
  • čaj z meduňky, hluchavky, pelyňku a tymiánu je vhodný po konzumaci tučných a těžko stravitelných pokrmů,
  • čaj ze směsi fenyklu, levandule a natě jestřabiny je vynikající při plynatosti pro kojící ženy,
  • čaj z meduňky, máty, lipového květu a fenyklu pomáhá od nadýmání malým dětem,

Kolik zázvoru dát do čaje

Příprava zázvorového čaje

Na připravení zázvorového čaje budete potřebovat jeden kus čerstvého zázvoru, litr vody a podle chuti med nebo citronovou šťávu. Z připraveného zázvorového kořene si odkrojte kousek, který bude zhruba pět centimetrů dlouhý.

Plody této rostliny vypadají jako malá semena, která jsou jeho největší součástí. Chuť anýzu je velmi aromatická, jelikož chutná podobně jako lékořice. Rostlina pochází ze Středozemního a západoasijského regionu. Plody této rostliny jsou poměrně malé a připomínají mnoho dalších běžných semen.Nadměrné užívání zázvoru může u některých lidí způsobit nežádoucí účinky, jako je průjem, bolesti břicha, pálení žáhy a nadměrná plynatost. Zázvor může také reagovat s léky a oslabovat jejich účinek. Zázvor se proto nedoporučuje kombinovat s léky na vysoký krevní tlak a léky na ředění krve (jako je například Warfarin).

Proč pít zázvorový čaj : Zázvorový čaj – účinky

Kořen zázvoru pravého je známý pro své pozitivní účinky především v boji proti nemoci. Výluh z čerstvého kořene byste měli pít, jakmile pociťujete slabost, únavu a máte pocit, že na vás něco “leze”. Zázvor dokáže pomoct se snížením teploty, regulováním pocení a v boji proti zimnici.