Jak chutná šalotka?
Pokud nechceme výraznou pálivost a aroma, můžeme se podívat po cibuli červené nebo po šalotce. A jaký je mezi nimi rozdíl Šalotka má jemnější, sladší chuť a vůni, používá se proto i zasyrova. Nejlepší je na ní ovšem to, že při vaření se v omáčkách téměř dokonale rozpustí a vytvoří žádoucí sametovou konzistenci.Je bohatá na kyselinu listovou, vitaminy skupiny B, vitaminy C, E i cenné karoteny. Je vynikajícím preventivním prostředkem proti infekčním zánětlivým onemocněním. Podává se ve formě šťávy, která se přidává do čaje. Je rovněž účinným prostředkem proti kašli, zahlenění, chrapotu, zánětu průdušek a angíně.Po vytažení cibulek z půdy necháme týden zasychat na záhoně a teprve pak odstraníme kořínky a zbytky natě. Výhodou skladování šalotky je, že neraší ani pozdě zjara. Pokud necháme zaschnout nať, vydrží dobře vyzrálé šalotky v chladu a suchu až 2 roky. Při pokojové teplotě je můžeme bez problémů skladovat několik měsíců.

Jak vypadá cibule šalotka : Cibule šalotka (Allium ascalonicum) botanicky patří do rodu Allium, tedy česneků. Jedná se o štíhlou vejčitou cibulku, která roste v trsech a její slupky mají žluto-hnědočervenou barvu, uvnitř je bílofialová. Sklízí se o měsíc až dva dříve než kuchyňská cibule, ale ne celoročně jako cibule zimní.

Jak nahradit šalotku

Nemáte-li po ruce žlutou, bílá ji hravě nahradí. Šalotka patří k česnekům, ačkoli se nesprávně považuje za cibuli. Má jemnější chuť a k tomu lehký podtón, který se přibližuje česneku. Může v receptech nahradit bílou cibuli, hodí se do studené kuchyně.

Která cibule je nejjemnější : Studená kuchyně: Bílá cibule je ze všech cibulí nejjemnější, a proto se výborně hodí na použití ve studené kuchyni: do pomazánek, salátů, dipů. Nic nezkazíte, když ji použijete do studených omáček.

Nejčastěji se šalotka používá při přípravě dušených pokrmů, ať již masových nebo zeleninových, a rovněž v zeleninových salátech. Dále ji oceníte v polévkách či omáčkách i slaných koláčích. Velmi oblíbená je také šalotka nakládaná ve sladkokyselém nálevu.

Postup přípravy

  1. Předehřejte troubu na 200 °C.
  2. Oloupejte šalotky, tak aby zůstaly celé a během vaření se nerozpadly.
  3. Připravte si větší pánev, kterou můžete vložit ideálně i do trouby.
  4. Šalotky posolte, opepřete a dejte péct zakryté do trouby.
  5. Zakápněte je 3–4 lžícemi balzamikového octa a přihoďte pár snítek tymiánu.

Co je cibule šalotka

Cibule šalotka je druh zeleniny, botanicky patří do rodu česnek (Allium). Někdy je nazývaná též česnek askalonský, množilka i ošlejch. Dříve byla udávána jako samostatný druh pod jmény Allium ascalonicum auct.Šalotka se používá do jemných omáček a polévek, hodí se také k rybám, mořským plodům a k pečenému či grilovanému masu. Díky své jemné chuti nalezne uplatněnítaké v mnoha pokrmech studené kuchyně, například v zeleninových salátech, dipech či při přípravě nejrůznějších ochucených octů.Šalotku z jarní výsadby sklízíme obvykle začátkem nebo v průběhu července. Při zrání její nať zasychá a pokládá se, podobně jako je tomu u cibule kuchyňské. Na povrchu půdy jsou už vidět zralé cibulky v typických šalotkových hnízdech. Sklízíme ji vytaháním hnízd z půdy.

Cibule šalotka je druh zeleniny, botanicky patří do rodu česnek (Allium). Někdy je nazývaná též česnek askalonský, množilka i ošlejch. Dříve byla udávána jako samostatný druh pod jmény Allium ascalonicum auct.

Jaký je rozdíl mezi červenou a bílou cibuli : Ať už je žlutá cibule základem nebo ozdobou, sluší jí tepelná úprava, za syrova má příliš silnou a štiplavou chuť. Je hlavní hvězdou pokrmů jako je proslulá francouzská cibulačka nebo francouzský cibulový koláč. Červená cibule má jemnější chuť a krásně sytou barvu, spíš fialovou než červenou.

Jaká cibule je nejlepší : Pro sklizeň cibulí ji pěstujeme buď z časného výsevu (březen), nebo ze sazečky (duben). Z výsevu se pěstuje třeba 'Alice', 'Lusy', 'Elista' nebo 'Agostana', pro jiné odrůdy se hodí lépe pěstování ze sazečky – například pro odrůdy 'Všetana', 'Štutgartská' a 'Karmen'.

Která cibule je nejlepší

Žlutá kuchyňská odrůda kulovitého tvaru, která je jednou z nejrozšířenějších odrůd a patří díky své výborné skladovatelnosti i k nejprodávanějším odrůdám vůbec. Cibule Štuttgartská, jednoduše "štutgart" je cibule plošně velkého kulovitého tvaru, se zlatožlutými až nahnědlými suknicemi.

Cibule proti výronům, plísním i bradavicím

Pro své antibiotické, antivirové a protizánětlivé účinky je cibule zevně užívána i pro úlevu od otoku a zarudnutí při výronech a pohmožděninách a také k léčení kožních potíží, jako jsou plísně nebo bradavice, které se často vyskytují na chodidlech a prstech na nohou.Na pánvi rozehřejeme olej a šalotky do něj vložíme. Pánev přikryjeme a šalotky 5 minut opékáme. Během toho je obracíme, aby nezhnědly a byly rovnoměrně propečené. Pak šalotky zasypeme cukrem a necháme je zkaramelizovat.

Jak vymačkat šťávu z cibule : Vyždímejte si všelék. Pokud z cibule ale chcete doslova vyždímat co nejvíc koncentrované šťávy, jednoduše hoďte oloupanou a pokrájenou cibuli do hmoždíře, nadrťte a nechte chvíli stát. Šťávu sceďte a přelijte do uzavřené nádobky. Podávejte 2 až 3 lžičky denně při nachlazení či nemoci, 1 denně jako prevenci.