Záleží mimo jiné na tom, v jakém prostředí se záclona nachází. Praní jednou za rok v drtivé většině případů stačí. Jsou ale situace, při kterých doporučujeme prát záclony častěji.Pokud jsou záclony viditelně zašedlé či zažloutlé, namočte je ještě před praním do roztoku vody a sody, a to v poměru 10 litrů vody na 500 gramů jedlé sody. Nejprve počkejte, až se soda kompletně rozpustí. Následně záclony ponořte do roztoku a poté je vymáchejte v čisté vodě. Pak je vložte do pračky v pracím pytlíku.Praní v pračce
Nastavte na pračce program na praní záclon nebo jemné praní bez dlouhého odstřeďování. Teplota vody postačí 30 stupňů. Zvolte speciální prací prostředek na bílé záclony, ideálně tekutý. Nepřidávejte aviváž, záclony by mohly chytit žlutý nádech.
Jak žehlit záclony : Žehlení záclon
Voálovou záclonu po vyprání vždy vyžehlete. Na žehličce zvolte program Syntetika a malý tip: Záclonu žehlete za mokra, půjde to snadněji. Žakárové záclony naopak stačí vyprat na šetrný program bez ždímání, nechat mokré okapat a rovnou pověsit, žádné žehlení.
Jak často prát prádlo
Jak často byste měli prát své oblečení
- Kalhotky a ponožky po každém použití.
- Podprsenky perte po každém třetím až čtvrtém použití.
- Cokoliv bílého a hedvábného je zapotřebí vyprat po každém nošení.
- Košile a halenky perte po každém nošení.
- Sportovní oblečení perte po každém nošení.
- Vesty se perou tak dvakrát za sezónu.
Jak často prát lůžkoviny : Ložní prádlo měňte minimálně jednou za 14 dní. Povlaky na polštáře i 1x týdně. Perte na 40 °C.
U namáčení stačí do vodní lázně nasypat 4-5 sáčků prášku do pečiva a nechat v ní záclony několik hodin namáčet a poté klasicky vyprat. Pokud nemáte několik hodin čas, můžete přidat 3-6 sáčků kypřícího prášku přímo do prášku pracího a v této směsi vyprat záclony v pračce. Nebo můžete použít klidně oba dva způsoby.
Zatuchlé prádlo dejte do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Nechte působit přes noc, nebo alespoň několik hodin. Až prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat. Klidně přidejte kypřící prášek nebo ocet, abyste dosáhli silnějšího účinku.
Proč bílé prádlo šedne
Dodržujete pečlivě všechna doporučení, a přesto vám bílé prádlo šedne Příčinou může být vodní kámen usazený v pračce a s tím i související příliš tvrdá a železitá voda. Vodní kámen z pračky snadno odstraníte roztokem z octa, jehož účinek můžete posílit přidáním jedlé sody či citronu.Tipy, jak vybělit záclony:
Namočte záclony do vody s citrónovou šťávou a nechte působit několik hodin, poté je opláchněte. Ocet je dalším účinným prostředkem k bělení záclon. Smíchejte jej s vodou ve stejných poměrech a nechte záclony namočené alespoň hodinu před praním.Do teplé vody přidejte jedlou sodu, na pět litrů vody připadá pět polévkových lžic jedlé sody. V roztoku nechejte záclony namočené minimálně dvě hodiny, ideálně však celou noc.
Prádlo v Kristově krvi
Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.
Kdy věšet prádlo ven : Sušení na slunci vyhovuje bílému prádlu i vaší peněžence
Nejvhodnější dobou pro sušení prádla je jaro až babí léto. Prádlo venku díky intenzivním slunečním paprskům a větru rychle schne.
Jak casto se má menit ložní prádlo : Víte, jak často byste ji měli správně převlékat Podle průzkumů mění většina českých domácností ložní povlečení zhruba 1× do měsíce. To je ale bohužel zoufale málo. Podle odborníků by měli zdraví dospělí lidé měnit ložní povlečení maximálně po dvou týdnech a prostěradlo pak dokonce po týdnu.
Jak vyprat záclony od kouře
Do teplé vody přidejte jedlou sodu, na pět litrů vody připadá pět polévkových lžic jedlé sody. V roztoku nechejte záclony namočené minimálně dvě hodiny, ideálně však celou noc. Poté je omyjte čistou vodou a následně vyperte v pračce na jemný cyklus bez ždímání, případně v ruce.
Velmi účinná je také kyselina citronová, která dokáže prádlo viditelně vybělit. Pro praní v pračce stačí vymačkat cca 100 ml citronové šťávy a nalít ji přímo do bubnu pračky. Při ručním praní můžete prádlo máchat v teplé vodě, do které naložíte dva citrony nařezané na plátky a necháte působit několik hodin.Vytváříš tak ideální prostředí pro množení bakterií v pračce. Bakterie z našeho těla (pot, kůže a maz a další "laskominy" i zbytky potravin) se přenesou na prádlo a mohou pak ulpět na stěnách pračky. Pokud mají bakterie ideální prostředí (teplota blízká teplotě lidského těla), pak se množí a smrdí!
Jak se zbavit zatuchlého zápachu : Kypřící prášek odstraňuje zatuchlý zápach z prádla a navíc ho osvěží a rozjasní. Soda – dobře pohlcuje pachy také soda. Dejte zatuchlé prádlo do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Je dobré nechat ji působit přes noc, ale pokud nemáte čas, může stačit i několik hodin.