Jak casto prát látkové pleny?
Péče o svrchní PUL kalhotky

  1. PUL kalhotky není nutné prát po každém přebalení.
  2. Znečištěné PUL kalhotky skladujte před vypráním zásadně na sucho.
  3. PUL kalhotky perte maximálně na 60 °C, nepoužívejte aviváž a před praním zapněte suché zipy.
  4. PUL kalhotky nesušte v sušičce ani na radiátoru.

Počůrané i pokakané pleny je vhodné před samotným praním lehce přeprat. Můžete je ručně vymáchat ve vlažné vodě s jádrovým mýdlem nebo je dát do pračky a spustit extra předpírku. Látkové pleny tak zbavíte největších nečistot a amoniaku z moči, který zkracuje životnost plenek.Všechy pleny (vyjma vlněných svrchních kalhotek) perte vždy na 60 C. Pleny perte v dětském nebo běžném pracím prášku nebo gelu. Eko-prášky nedoporučujeme – nemusí pleny vyprat dostatečně. Mýdlo a mýdlový sliz také nedoporučujeme, může způsobit nežádoucí zanesení pleny, které může mít negativní následky pro miminko.

Jak casto prát Svrchni kalhotky : Jak správně pečovat o svrchní kalhotky zašpiněné od stolice

  1. Svrchní kalhotky se nesmějí manuálně drhnout v ruce – ruční praní je pro ně mnohem drsnější než praní v pračce na 60 stupňů!
  2. Zbytky stolice z kalhotek odstraňujte proudem vody.
  3. Kalhotky je dobré prát nejpozději jednou za 7-10 dní, anebo vždy při zašpinění.

Jak casto prát Latkove pleny

Bavlněné, bambusové či PUL plenky

Svrchní kalhotky vyrobené z PUL materiálu (polyester) stačí vyprat jednou. Náročnější je to však s bambusovými či bavlněnými materiály. Bavlněné látkové plenky perte alespoň 3× pro maximální savost. Bambusové plenky se však doporučuje prát více, někdy je potřeba až 10×.

Jak změkčit látkové pleny : Plenky jsou zatuchlé a po prvním učůrnutí opět zapáchají

Prášku zaneseného v plenkách se zbavíte pomocí lázně z kyseliny citronové – 2 lžíce kyseliny citronové + 2 litry teplé vody. Po vložení plen do této lázně, by měly šumět (uvolňuje se oxid uhličitý).

Použité pleny je nutné skladovat v uzavřené nádobě – nejlépe se hodí kbelík s víkem, ale můžete použít jakoukoliv dobře těsnící nádobu.

Kdy je správný čas odložit plenky Hned v úvodu je zapotřebí uvést následující: „správný“ nebo „ideální“ čas neexistuje. Některé děti jsou schopné odložit plenku již před druhými narozeninami, jiné si ji nechávají až do věku 4 let.

Jak se používají látkové pleny

Před každým přebalováním si nachystáte plenky, do kterých zabalíte děťátko. Je třeba použít jednu nebo více savých plenek a jedny nepromokavé kalhotky. Savé plenky zachycují moč a stolici, nepromokavá vrstva brání protečení na oblečení. Savá vrstva leží přímo na zadečku, nepromokavá se dává na ni.Nejdříve odstraňte „nadílku“, pak můžete skvrny na plence natřít žlučovým nebo olivovým mýdlem. Poté můžete plenku přemístit do prádla nebo koše na plenky. Pokud používáte separační pleny, stačí vyhodit nebo vyjmout pouze tuto mezivrstvu.Vyhoďte jej proto do směsného odpadu nebo do nádoby na bioodpad. Do klasické popelnice patří i posmrkané či jinak znečištěné papírové kapesníky, z čistě z hygienických důvodů. Totéž platí i pro dětské pleny.

Velikost plenky

Plenka musí perfektně sedět a nesmí být ani moc malá ani velká. Pokud je malá může způsobit opruzeniny a otlačeniny, pokud je moc velká mohla by protékat a bude docházet k nehodám. Nejlepší způsob, jak určit správnou velikost jednorázových plenek, je řídit se podle váhy miminka.

Jak dlouho vydrží plena : Obvykle plena vydrží v rozmezí 5 – 12 hodin. U dětí je vhodnější měnit častěji. Jako prevence podráždění kůže nazývané opruzení má být plenka vyměněna co nejdříve po ušpinění (zvláště od výkalů).

Kolik mít látkových plen : Většina zdrojů o látkových plenách uvádí jako ideální počet svrchních kalhotek 5 kusů od každé velikosti. Z vlastních zkušeností však víme, že 3-4 kusy by měly bohatě stačit. Navíc většinou se již nabízí jednovelikostní (rostoucí) svrchní kalhotky, takže nemusíte dokupovat dále větší velikosti.

Jak často měnit látkové pleny

Zpočátku je nutné přebalit miminko po každém krmení, později ideálně nejdéle jednou za 3 hodiny. Pokud potřebujeme savost plenky výrazně zvýšit, lze přidat některou z vkládacích plenek případně do plínky složit další čtvercovou nebo vícevrstvou plenu. Výjimku tvoří přebalování v noci.

Použité pleny je nutné skladovat v uzavřené nádobě – nejlépe se hodí kbelík s víkem, ale můžete použít jakoukoliv dobře těsnící nádobu. Pro usnadnění manipulace s plenkami je možné použít síťku na praní plen – dáte ji do prázdného kbelíku, do ní potom odkládáte použité pleny. Při praní jen snadno přendáte do pračky.Směsný komunální odpad

Nepatří sem: látky tekuté, nebezpečné odpady a jiné předměty, které by mohly ohrozit zdraví a bezpečnost osob. uhynulá zvířata, papír, sklo, plast, nápojové kartony, kovy, bioodpad.

Proč proteče plenka : Plena protéká kolem nožiček.

V případě, že protéká kolem nožiček kalhotková plenka, nejčastější příčinou bývá, že je plenka špatně na dítěti nasazená. Dobře zvolená velikost, ale i správné nasazení pleny jsou totiž klíčové faktory. Jak na to vám ukáží naše videonávody na správné přebalování s našimi plenkami.