Jednou denně – více není třeba! Čištění mezizubních prostor by rozhodně mělo být součástí každodenního rituálu nás všech. Pokud s čištěním mezizubními kartáčky teprve začínáte, nebo jste ho delší dobu vynechávali, mohou dásně po použití mezizubního kartáčku krvácet.Mezizubní kartáček používaný denně vydrží přibližně 2 – 3 týdny. Vyměnit je ale potřeba i v případě, že se například ohne drátek, roztřepí se štětinky nebo se kartáček jakkoliv viditelně opotřebí. Čištění mezizubních prostor by mělo být každodenní součástí zubní hygieny.Odborné zdroje uvádějí, že byste měli kartáčky měnit každé tři měsíce (což platí pro klasické kartáčky i hlavice elektrických kartáčků), ale tato délka je spíše orientační. Většině z nás zubní kartáček už po méně než dvou měsících vypadá spíše jak smeták na podlahu.
Jak pouzivat mezizubní kartáčky : Mezizubní kartáček přiložte špičkou ke vstupu do mezizubního prostoru, šikmo k dásni, a následně jej pomalu zasuňte dovnitř. Držte se zásady jednou tam a jednou ven. Mezizubním kartáčkem nikdy neotáčejte a nepoužívejte hrubou sílu, stačí pouze jemný tlak.
Jak dlouho si musím cistit zuby
Jak dlouho si mám čistit zuby Ani minutu, ani dvě, ani tři, jak je všeobecně známo a všude preferováno. Zuby bychom si měli čistit tak dlouho, dokud nejsou čisté. Předtím, než jdete čistit – zkuste přejet jazykem po zubech – jsou takové „chlupaté“, drhne to.
Na co jsou mezizubní kartáčky : Mezizubní kartáček můžete použít po čištění zubním kartáčkem k dočištění (překvapí vás, kolik plaku po čištění zubním kartáčkem ještě zůstalo), nebo můžete i před čištěním – v tom případě si dobře připravíte mezizubní prostory na použití dalších přípravků dentální hygieny (speciální zubní pasty, ústní vody).
Americká asociace zubních lékařů (ADA) doporučuje vyměňovat zubní kartáček přibližně po třech až čtyřech měsících nebo dříve, pokud se opotřebují jeho vlákna. Je to proto, že ať už používáte jakýkoliv typ zubního kartáčku, mohou se jeho vlákna roztřepit a opotřebovat, čímž ztratí svou účinnost.
Zásadními ukazateli zánětu jsou:
- krvácení dásní při čištění zubů,
- citlivost, zarudnutí a otok dásní,
- ustupující dásně v oblasti zubních krčků,
- neustálý zápach z úst (halitóza),
- a usazování zubního kamene.
Jak čistit kartáček
Kartáček je nezbytné pod tekoucí vodou pečlivě očistit, ne ho jen opláchnout. Pro lepší desinfekci můžeme použít i antiseptickou ústní vodu. Připomenout nám výměnu zubního kartáčku za nový může např. změna ročního období.Většina lidí nevěnuje čištění zubů takovou péči a důslednost, jakou potřebují a proto odborníci doporučují čistit si zuby 2x denně. Večerní čištění by mělo být důkladnější. Na odstranění zubního plaku je potřeba čas a pečlivost abychom nevynechali žádná místa a nezapomněli ani na mezizubí.Jednoduchým způsobem, jak si zapamatovat doporučenou četnost čistění zubů je pravidlo 2 a 2. Čistěte si zuby dvakrát denně, vždy po dobu dvou minut. Lékaři se shodují, že je nutné čistit všechny povrchy zubu včetně vnitřních mezizubních prostor, vnějších ploch a kousacích plošek při každém čištění.
Dentální nit – používá se na běžné čištění mezizubních prostor tam, kde se nevejdou mezizubní kartáčky. Nebo se s ní dočišťují přední horní a dolní zuby po vyčištění mezizubním kartáčkem. Dentální páska – používá se u velice těsných mezizubních prostor, kde se přes bod kontaktu zubů nevejde ani dentální nit.
Jaký je nejmenší mezizubní kartáček : Nejmenší průměr mezizubních kartáčků mají mezizubní kartáčky Tandex nebo TePe (0,4). Pro dítě volte menší velikosti a je důležité, aby při čištění asistoval rodič. Běžný zubní kartáček se mezi zoubky nedostane, a proto je nutné používat i takovouto pomůcku pro důsledné odstranění plaku z mezizubí.
Na co je mezizubní kartáček : Mezizubní kartáček můžete použít po čištění zubním kartáčkem k dočištění (překvapí vás, kolik plaku po čištění zubním kartáčkem ještě zůstalo), nebo můžete i před čištěním – v tom případě si dobře připravíte mezizubní prostory na použití dalších přípravků dentální hygieny (speciální zubní pasty, ústní vody).
Jak poznat zánět pod zubem
Mezi hlavní příznaky zánětu zubu patří:
- bolest zubu.
- zánět v daném místě
- citlivost na horké a studené nápoje/jídla.
- zápach z úst.
- nepříjemná chuť v ústech.
- horečka.
- zduřelé lymfatické uzliny.
Na bolestivý zánět dásní jsou vhodné ústní vody, gely nebo masážní roztoky buď na čistě bylinné bázi nebo navíc s obsahem chlorhexidinu, který má silnější antibakteriální a protizánětlivý účinek. Vynikající je například šalvějová ústní voda. Šalvěj totiž působí antisepticky a má stahující účinek.Jediná správná odpověď je: dvakrát denně, dokud nejsou zuby čisté. To lze zjistit pomocí různých barevných indikátorů zubního povlaku. Pokud ovšem i přesto chceme alespoň nějaký časový údaj, dá se říci, že minimální čas, který potřebujeme k vyčištění všech zubů, jsou 2 minuty.
Jak dlouho si můžu čistit zuby : Jediná správná odpověď je: dvakrát denně, dokud nejsou zuby čisté. To lze zjistit pomocí různých barevných indikátorů zubního povlaku. Pokud ovšem i přesto chceme alespoň nějaký časový údaj, dá se říci, že minimální čas, který potřebujeme k vyčištění všech zubů, jsou 2 minuty.