květ – pampelišky, podbělu, prvosenky, podbělu, violky vonné (fialky), plicníku, podléšky, sedmikrásky. listy – brusinky, pampelišky, z břízy, z kopřivy, z pažitky, popence.březen. Již rostou kopřivy, využijte mladé listy do polévek, nádivek, omelet apod. Nebo si můžete udělat kopřivý jarní čistící čaj. Březen je vhodná doba ke sběru jmelí, a k vyrývání kořenů kostivalu, pampelišky a lopuchu.Arónie, bez černý, bršlice kozí noha, břečťan, hloh, jinan, jmelí bílé, kaštanovník jedlý, kopretina, morušovník, rakytník, šalvěj, netřesk, pumpava, rakytník, rozchodník, sadec, střemcha, večernice, tolice (list).
Co teď roste za bylinky : Máme tu březen, sníh pomalu ustupuje z luk a polí a sluníčko nabírá na síle. S přicházejícím jarem nastává čas pro sběr prvních jarních bylinek. Mezi tyto bylinky určitě můžeme vzpomenout sedmikrásku, podběl, prvosenku, medvědí česnek, kopřivu, ale i méně známý popenec či plicník lékařský.
Co kvete na jaře jako prvni
Skutečně jsou právě květy sněženek těmi prvními v zahradách. Něžné bílé kvítky s drobnou zelenou kresbou vykvetou často dokonce ještě pod sněhem a zazáří, sotva sníh začne roztávat. Nejlépe se sněženkám daří v kypré a humózní (výživné) půdě pod listnatým stromem. Mají rády dostatek vláhy a velmi rychle se množí.
Co kvete na jaře na zahradě : Všechny sněženky, bledule, krokusy, narcisy, modřence, hyacinty, ladoničky, tulipány, nízké kosatečky… jsou v předjaří a časném jaru v záhonu (nebo i trávníku, pokud jde třeba o krokusy, bledule nebo sněženky) vítány!
Březen. Zlatice, lýkovce, dřín obecný, drobné cibuloviny, krokusy, sněženky, bledule, brambořík abchazský, prvosenky, talovíny, jaterníky, pupkovec, plicníky, devětsily, čemeřice.
Do květináčů můžeme vysít třeba bazalku, dobromysl, koriandr, mateřídoušku, meduňku, mátu, šalvěj i tymián a yzop. Brutnák, heřmánek a řimbabu můžeme vysévat přímo na záhon, jsou na naše podmínky zvyklé. K předpěstování i k přímému výsevu se hodí pažitka.
Kdy je vhodné sbírat bylinky
Nejlepší období pro sběr bylinek je obecně během jara a léta, kdy jsou rostliny na vrcholu své životní síly a obsahují nejvíce aktivních složek. Některé bylinky, jako je například levandule, je nejlepší sbírat těsně před úplným rozkvětem, kdy jsou jejich aromatické a léčivé vlastnosti nejsilnější.Skutečně jsou právě květy sněženek těmi prvními v zahradách. Něžné bílé kvítky s drobnou zelenou kresbou vykvetou často dokonce ještě pod sněhem a zazáří, sotva sníh začne roztávat. Nejlépe se sněženkám daří v kypré a humózní (výživné) půdě pod listnatým stromem. Mají rády dostatek vláhy a velmi rychle se množí.Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku
K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.
10 nejkrásnějších květů jara
- Modřenec (Muscari armeniacum)
- Hyacinty (Hyacinthus)
- Krokusy (Crocus vernus)
- Pryskyřníky (Ranunculus asiaticus)
- Řebčík kostkovaný (Fritallaria meleagris)
- Narcis (Narcissus)
- Kosatec síťkovaný (Iris reticulata)
- Prvosenky (Primula)
Co dát do truhlíku na jaře : Sázejte cibuloviny
Krásně kvetou modřence, šafrány, tulipány, narcisy, hyacinty. Ano, můžete je vysázet i do truhlíků. K nim můžete zasadit sedmikrásky chudobky, macešky nebo pomněnky. Vyzkoušet můžete i primule, ale u těch je to už se snášením mrazíků horší.
Co kvete nejdříve na jaře : Už se těšíte na jaro Jaké květiny kvetou v zahradách jako první
- Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) Skutečně jsou právě květy sněženek těmi prvními v zahradách.
- Šafrán jarní (Crocus vernus) čili krokus.
- Narcisy (Narcissus)
- Tulipány (Tulipa)
- Sasanka hajní (Anemone nemorosa)
- Bledule (Leucojum L.)
Které kytky rostou v březnu
Les v březnu rozkvétá: Podívejte, které druhy tu najdete
- Jaterník trojlaločný Vydejte se na botanickou vycházku a obdivujte líbeznou krásu květin, které často vykvétají ještě ze sněhové pokrývky.
- Sněženky. Bledule jarní
- Bledule jarní Křivatec rolní
- Ladoňka vídeňská
- Orsej jarní
- Dymnivka dutá
- Sasanky.
- Plicník lékařský
Brokolice, květák, kadeřávek, kedlubny, zelí, kapusty hlávkové i růžičkové, všechny můžeme v březnu předpěstovat. Venku je na ně příliš zima a často mají dlouhou vegetační dobu. Proto je dobré jejich růst urychlit tím, že je vysejeme hezky v teple doma nebo do pařníku či skleníku.Uprostřed zahrady, která se teprve pomalu probouzí ze zimního spánku, se to v něm zelená předpěstovanými sazeničkami paprik, rajčat, lilků a melounů. V březnu sem můžeme zasévat většinu zeleniny: celer, fenykl, brokolici, ředkvičky, kedlubny, okurky, saláty, mrkev, hrách, kopr, špenát i bylinky.
Co se dá sbírat na jaře :
- Medvědí česnek.
- Kopřiva.
- Sedmikráska.
- Pampeliška.
- Prvosenka jarní
- Do prvních jarních dní se vám bude hodit:
- Mohlo by vás také zajímat: