Jaké bylinky se sbírají v červnu?
Další bylinky, u nichž sbíráme listy: artyčok, bedrník obecný, brusnice borůvka, devětsil lékařský, dub letní, hloh jednoblizný, jasan ztepilý, jmelí bílé, jírovec maďal, kopretina maří list, kopytník evropský, kostival lékařský, lichořeřišnice větší, lípa srdčitá, líska obecná, máta peprná, morušovník bílý, netřesk …Na podzim se nabízí více možností ke sběru v přírodě. Můžeme sbírat plody trnky obecné, bezinky, hlohy, dřínky, jeřabiny i šípky. Také kořeny bylin a stále kvetoucí natě, květy a listy.Na jaře najdete třeba kopřivu, plicník, květ bezu, petrklíč, podběl či medvědí česnek. Sbírat ale můžete po celý rok, každé roční období roste něco léčivého. Některé bylinky najdete dokonce i ve městě. Například žlutě kvetoucí kuklík městský je častým plevelem ve starých zahradách, rumištích a v křovinách.

Jaké bylinky se spolu snesou : Mezi bylinky, které preferují sucho a plno slunce, patří tymián, šalvěj, rozmarýn, oregano, estragon a bazalka. Tyto bylinky můžete pěstovat vedle sebe bez obav. Mají podobné nároky na pěstování a skvěle se doplňují jak ve vůni, tak v použití v kuchyni.

Co sbírat v červnu

Bazalku, mátu, meduňku, dobromysl, tymián, mateřídoušku, lípu srdčitou, hluchavku, jahodník, bez černý, diviznu a další. Právě v červnu jsou některé druhy bylin vhodné ke sběru a není opravdu na co čekat. Zmíněné druhy mají v tuto dobu nejvyšší obsah léčivých látek.

Co se sbírá v červenci : Stejně tak se ještě sbírá hluchavka bílá, jablečník obecný, jahodník obecný, jitrocel kopinatý, kontryhel obecný, kopřiva dvoudomá palčivá, máta peprná, mateřídouška obecná, meduňka lékařská, třezalka tečkovaná, černý bez, divizna sápovitá, vlčí mák, lípa a bazalka pravá.

Mezi nejčastější sběratelské položky patří známky, mince, hračky, pohlednice, filatelie, sbírky alkoholu, knihy, filmy, hudební nástroje, starožitnosti a mnoho dalších. Sbírat můžete téměř cokoli, co vás zaujme nebo co se vám líbí.

Nejlepší období pro sběr bylinek je obecně během jara a léta, kdy jsou rostliny na vrcholu své životní síly a obsahují nejvíce aktivních složek. Některé bylinky, jako je například levandule, je nejlepší sbírat těsně před úplným rozkvětem, kdy jsou jejich aromatické a léčivé vlastnosti nejsilnější.

Které bylinky se k sobě hodí

Mezi středomořské bylinky patří také šalvěj, saturejka a levandule. Oregano a oblíbená bazalka mají také rády slunce, ale dávají přednost kypré a na živiny bohaté půdě, kterou byste měli ideálně obohatit trochou kompostu. Pažitka, petržel, kopr a kerblík naopak preferují světlé místo v polostínu.Dobrým kumpánem bude rajčatům pažitka, cibule, petrželka, mrkev i afrikány. Výčet je ale mnohem delší a zahrnuje také oblíbenou bazalku, luštěniny, dobromysl čili oregano, pórek, ale i koriandr, hořčici, tymián a šalvěj. Všimněte si, že jde vesměs o aromatické byliny, jež očividně nevoní mnohým druhům hmyzu.Rostliny kvetoucí v Červnu

  • Asfodelka žlutá
  • Bařička přímořská (Triglochin maritima)
  • Bělolist nejmenší (Logfia minima)
  • Bělolist rolní (Logfia arvensis)
  • Bělozářka liliovitá
  • Bez černý (Sambucus nigra)
  • Blatěnka vodní (Limosella aquatica)
  • Blatouch bahenní (Caltha palustris)


březen. Již rostou kopřivy, využijte mladé listy do polévek, nádivek, omelet apod. Nebo si můžete udělat kopřivý jarní čistící čaj. Březen je vhodná doba ke sběru jmelí, a k vyrývání kořenů kostivalu, pampelišky a lopuchu.

Co se dá sbírat v přírodě : Rdesno hadí kořen, devětsil, kokořík, bršlice, kopytník, šater, šťovík, toten, všedobr (oddenek). Podběl, prvosenka, sedmikráska, šacholan, střemcha (květ). Česnáček, kerblík, okřehek, plicník, ptačinec, zběhovec (nať).

Co sbírat do sbírky : Co se dnes sbírá a z čeho bude zisk

„Dnes se sbírá v podstatě cokoliv, ovšem mezi tradiční sběratelské obory se řadí zejména filatelie, numismatika, faleristika (medaile), notafilie neboli sbírání bankovek, dále také sbírání starožitností a uměleckých děl,“ vyjmenovává Pavel Krejčíř.

Jak zjistit hodnotu mincí

Podívejte se na její stáří – Najděte rok výroby nebo se zeptejte toho, od koho jste ji dostali. Prozkoumejte materiál – V různých dobách se používal různý materiál, ať už je to zlato, stříbro, nebo jiný kov. Prolistujte katalog – Vyhledejte si katalog mincí a když v něm najdete svou minci, podívejte se na cenu.

březen. Již rostou kopřivy, využijte mladé listy do polévek, nádivek, omelet apod. Nebo si můžete udělat kopřivý jarní čistící čaj. Březen je vhodná doba ke sběru jmelí, a k vyrývání kořenů kostivalu, pampelišky a lopuchu.

  • Medvědí česnek.
  • Kopřiva.
  • Sedmikráska.
  • Pampeliška.
  • Prvosenka jarní
  • Do prvních jarních dní se vám bude hodit:
  • Mohlo by vás také zajímat:

Co se nesmí na antidepresiva : obecně se k antidepresivům nedoporučují podávat látky s tlumícím účinkem na CNS , aniž by byl informován lékař. Z bylin se jedná například o kozlík, meduňka, chmel, mučenka, levandule… S ohledem na posílení účinku léčiv bych se vyhnula též konzumaci prokázaných inhibitorů funkce jaterních enzymů (tzv. cytochromů).