Jaké bylinky sbírat v říjnu?
Říjen (a částečně i listopad) je vhodným obdobím k vyrývání kořenů rostlin. Sbíráme například kořen smetanky (pampelišky), kostivalu, lopuchu. Dále sbíráme zralé plody hlohu, jeřabin, rakytníku aj.Nať sbíráme nejlépe na počátku květu anebo před odkvetením, a lze ji buď stříhat, anebo řezat. Pokud byste nať trhali, můžete rostlinu vytrhnout i s kořeny, a tím rostlinu zničit. Kořeny se sbírají v době vegetačního klidu, to znamená brzy na jaře anebo na podzim.Neměli bychom opomenout také květ černého bezu a šípkové růže. Společně s nimi v červnu vrcholí také sběr rdesna hadího kořene, hluchavky, kakostu, šalvěje, vachty trojdílné, fialky, benediktu čubetu, komonice lékařské, jehlice trnité a kostivalu lékařského, který je velmi populární v podobě mastí.

Jaké bylinky teď sbírat : Na jaře najdete třeba kopřivu, plicník, květ bezu, petrklíč, podběl či medvědí česnek. Sbírat ale můžete po celý rok, každé roční období roste něco léčivého. Některé bylinky najdete dokonce i ve městě. Například žlutě kvetoucí kuklík městský je častým plevelem ve starých zahradách, rumištích a v křovinách.

Jaké bylinky se sbírají v květnu

Jaké bylinky a které jejich části sbíráme v květnu

  • Borůvka brusnice. (Vaccinium myrtillus L.) Sbírají se listy (nejlépe mladé).
  • Černý bez. (Sambucus nigra, L.)
  • Hluchavka bílá (Lamium album L.)
  • Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris Bus, non L.)
  • Kopřiva dvoudomá palčivá (Urtica dioica)
  • Rybíz černý (Ribes nigrum)

Jaké bylinky rostou v srpnu : Jde o anýz vonný, fenykl obecný, pískavici řecké seno, jestřabinu lékařskou, kopr vonný, řeřichu setou, bazalku pravou, semena petržele zahradní.

květ – pampelišky, podbělu, prvosenky, podbělu, violky vonné (fialky), plicníku, podléšky, sedmikrásky. listy – brusinky, pampelišky, z břízy, z kopřivy, z pažitky, popence.

Pro klasické předpěstování a následné přesazení na cílové stanoviště či pěstování po jedné rostlince v květináči je ten nejlepší čas vyset semínka v průběhu února/března. Některé si totiž dávají na čas a klíčí pomalu. Včasným výsevem si zajistíte silné a zdravé sazenice pro jarní výsadbu na cílové stanoviště.

Co se sbírá z řebříčku

Řebříček obecný Tato bíle až načervenale kvetoucí bylinka roste nejčastěji podél cest, na loukách, mezích, kopcích, svazích a na úbočích hor. Sbíráme celou nať s květy a listy, nejlépe za slunečného dne. Jak praví staré herbáře, za plného slunce se stupňuje účinnost éterického oleje a tím i léčivost řebříčku.Další bylinky, u nichž sbíráme listy: artyčok, bedrník obecný, brusnice borůvka, devětsil lékařský, dub letní, hloh jednoblizný, jasan ztepilý, jmelí bílé, jírovec maďal, kopretina maří list, kopytník evropský, kostival lékařský, lichořeřišnice větší, lípa srdčitá, líska obecná, máta peprná, morušovník bílý, netřesk …S přicházejícím jarem nastává čas pro sběr prvních jarních bylinek. Mezi tyto bylinky určitě můžeme vzpomenout sedmikrásku, podběl, prvosenku, medvědí česnek, kopřivu, ale i méně známý popenec či plicník lékařský.

Na podzim se nabízí více možností ke sběru v přírodě. Můžeme sbírat plody trnky obecné, bezinky, hlohy, dřínky, jeřabiny i šípky. Také kořeny bylin a stále kvetoucí natě, květy a listy.

Jaké bylinky se sbírají v srpnu : Jde o anýz vonný, fenykl obecný, pískavici řecké seno, jestřabinu lékařskou, kopr vonný, řeřichu setou, bazalku pravou, semena petržele zahradní.

Jaké bylinky se sbírají v červenci : Další bylinky, u nichž sbíráme listy: artyčok, bedrník obecný, brusnice borůvka, devětsil lékařský, dub letní, hloh jednoblizný, jasan ztepilý, jmelí bílé, jírovec maďal, kopretina maří list, kopytník evropský, kostival lékařský, lichořeřišnice větší, lípa srdčitá, líska obecná, máta peprná, morušovník bílý, netřesk …

Kdy začít hnojit bylinky

Hnojit se bylinky doporučuje zhruba jednou za čtrnáct dní. Vhodné je bylinky pravidelně sestřihávat, aby lépe rostly. Pokud nepotřebujete květ nebo semínka, je vhodné je odstraňovat, aby se rostlina zbytečně nevysilovala kvetením.

Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku

K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.Po jarním tání můžeme začít pampeliškovým kořenem a velmi brzy se nad zemí objevují kopřivy. Až do prvních podzimních mrazíků se zase sbírá například šípek. Kořeny sbíráme během jarních a podzimních měsíců, tedy v době vegetačního klidu, a to ideálně ráno a večer. Květy mají největší sílu v době plného rozkvětu.

Které byliny se nesmí kombinovat : Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.