Jaká bylinka se přidává do nádivky?
Nejdříve nasbíráme čerstvé bylinky. U nás preferujeme mladé kopřivy, ale lze použít i petržel kudrnku, pažitku, libeček a další bylinky dle vlastní fantazie (na jaře mají nejvíce vitamínů, které po zimě potřebujeme).Do nádivky patří maso (často uzené, vařené nebo pečené), pečivo nakrájené na kostky (dříve se používala slaná krupicová kaše), byliny (spařené a nasekané), vejce (žloutky utřené s máslem a bílkový sníh), trochu mléka na navlhčení pečiva (část mléka můžeme nahradit masovým vývarem) a něco na dochucení (sůl, pepř, …Nejčastěji se liší ve složení masa a pak jednotlivých jarních bylin. Zatímco někdo si vystačí s kopřivami, jiný přidává polníček, pažitku, špenát, ale také například popenec či medvědí česnek.

Jakou bylinku najdete v tradiční české velikonoční Nádivce : Nádivka je jedním ze symbolů probouzejícího se jara, a proto by v ní rozhodně nemělo chybět klidně hned několik druhů zelených bylin – původně se prý jednalo dokonce o celé devatero. K tradiční kopřivě přidejte hladkolistou petržel, čerstvé oregano, tymián nebo třeba šalvěj.

Jaké koření do velikonoční nádivky

(Směs tvoří kmín, česnek, majoránka, pepř, muškátový květ a nové koření – směs lze koupit nebo si namíchat vlastní čí přidat koření jednotlivě podle své chuti.) Vše dobře promícháme.

Co Zeleného do nádivky : Oblíbenou přísadou do nádivky je něco zeleného. Tradičně mladé kopřivy, špenát, medvědí česnek či cokoliv co máte rádi.

Velikonoční nádivka

  • Míchaná vajíčka.
  • Nové koření celé
  • Pepř černý celý
  • Bobkový list celý
  • Tymián.
  • Rozmarýn.
  • Muškátový ořech celý


Jako přílohu můžeme podávat brambory, kyselou okurku nebo nádivku můžeme jíst samotnou i studenou.

Jak dlouho péct hlavičku

Naplníme zapékací formu a hlavičku pečeme 40–50 minut. Pokrm podáváme teplý nebo studený se salátem z čerstvé zeleniny.Kudrnka ani hladkolistá vám požitek z tradiční chutě opravdu nenaruší. Pažitku, výhonky jarních cibulek, libeček nebo medvědí česnek uvítáte, pokud toužíte po nové variaci tradičního receptu.Připravte si 6 vajec a oddělte do dvou misek zvlášť žloutky a zvlášť bílky. Nakrájejte 400 g vařeného uzeného masa na kostičky. Do větší mísy vložte nakrájené rohlíky, zalijte je 200 ml mléka a nechte chvíli stát, aby mléko absorbovaly.

Velikonoční nádivka, nazývaná také hlavička, velikonoční svítek či sekanice, se tradičně podává k večeři na Bílou sobotu. Její podoba se ale liší kraj od kraje. Vždy by ale měla obsahovat zelené byliny, symbolizující jaro.

Co jíst k Nádivce : Co podáváme k nádivce

Nakrájenou nádivku můžeme jíst samostatně nebo ji také doplnit kyselými okurkami či salátem. Pokud je upečená nádivka tučnější, můžeme k ní podávat vařené brambory, případně nakrájené pečivo.

Kolik kopřiv do nádivky : Suroviny

  1. uzené maso 500 g.
  2. rohlíky 8 ks. z předešlého dne.
  3. vejce 8 ks.
  4. smetana ke šlehání 200 ml.
  5. kopřiva 400 g. mladá
  6. cibule 1 ks.
  7. česnek 4 stroužky.
  8. majoránka (čerstvá)

Co se nesmí o velikonoční neděli

Na Boží hod velikonoční, největší křesťanský svátek, zakazuje pověra úklid! Ve slavnostní neděli by také dívky měly darovat kus velikonočního mazance mladíkovi, který se jim líbí. V tento den se má také podle zvyklostí slavit, hodovat a zpívat. Název Velikonoce pochází z Velké noci.

Vezměte 7 starších rohlíků a nakrájejte je na kostičky. Připravte si 6 vajec a oddělte do dvou misek zvlášť žloutky a zvlášť bílky.Kopřivy důkladně operte, krátce spařte ve vroucí vodě, ihned propláchněte studenou vodou a nechte dobře okapat. Potom listy nasekejte na menší kousky a také přisypte do mísy. Směs promíchejte a ochuťte cibulí, česnekem, čerstvou majoránkou a pažitkou, solí, pepřem a sušenými bylinkami.

Jak dlouho se peče nádivka : Pekáček nebo zapékací mísu vymažte máslem. Z bílků ušlehejte tuhý sníh a opatrně ho přimíchejte do směsi. Směs nalijte do pekáčku a pečte asi půl hodiny do zlatova. Nádivku podávejte posypanou pažitkou s kyselou okurkou.