Jaký byl TGM?
První československý prezident a jeho letní sídlo v Lánech. Tomáš Garrigue Masaryk patří mezi přední osobnosti evropské historie. Do historie se zapsal jako bojovník za pravdu, humanista, filozof, ale především jako demokratický politik a první prezident Československé republiky.Po vzniku české univerzity v Praze byl 1882 jmenován profesorem filosofie. Založil a redigoval měsíčník Athenaeum, v počátcích vedl sestavování Ottova slovníku naučného a zapojil se do veřejného života kritikou tzv. Rukopisů.Od listopadu 1869 studuje Akademické gymnázium. Veškerý svůj čas věnuje intenzívnímu studiu, především jazyků a filozofie. V roce 1872 skládá maturitu a zapisuje se na filozofickou fakultu ve Vídni na obor filologie.

Kde TGM prožil dětství : Tomáš Garrigue Masaryk se narodil do rodiny panského kočího v Hodoníně. Velkou část dětství ale prožil v Hustopečích a okolí. Silné krevní pouto si k městu vybudoval i díky tomu, že se zde narodila jeho matka Terezie Kropáčková.

Co měl rád TGM

Jako hlavní chod obvykle následoval kousek masa se zeleninou, škubánky, ryby z domácích vod, tedy kapr, štika, pstruh či candát, nebo brynzové halušky. Měl rád švestkové knedlíky, posypané mákem a přelité máslem, v prezidentské jídelně se však nepodávaly jako hlavní jídlo, ale jako moučník.

Kde zemřel TGM : 14. září 1937, LányTomáš Garrigue Masaryk / Úmrtí

První československý prezident T. G. Masaryk zemřel 14. září 1937 v Lánech. Jeho smrt prožívala celá země.

Podle historika a redaktora Petra Zídka z Lidových novin se však TGM na vytváření svého kultu aktivně podílel. TGM sám s nadsázkou říkal, že „to patří ke kšeftu“. Nejsilnější tlak na vznik masarykovského kultu však přicházel z jeho bezprostředního okolí.

Jeho otec, Josef Masaryk, původem Slovák ze západního pohraničí Uher, pocházel z chudé nevolnické rodiny a v Hodoníně pracoval jako kočí na panském statku. Masarykova matka, Terezie, rozená Kropáčková, pocházela ze zámožného měšťanského rodu a na panském statku v Hodoníně pracovala jako kuchařka.

V jakém městě se narodil TGM

Tomáš Garrigue Masaryk, uváděno také Tomáš Garrique Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně. Po absolvování čejkovické školy a reálky v Hustopečích chvíli praktikoval v hodonínské škole a posléze se učil zámečníkem ve Vídni.Propůjčení řádu znamená, že po smrti vyznamenané osoby se insignie vyznamenání vrací Kanceláři prezidenta republiky. Při udělení zůstává po smrti vyznamenané osoby insignie v držení pozůstalých. Právo propůjčovat a udělovat vyznamenání přísluší prezidentu republiky.Dospělého věku se dožily čtyři děti Tomáše Garrigua Masaryka a jeho manželky Charlotty. Nejstarší z nich, dcera Alice, se narodila roku 1879 ve Vídni. Po ní následovali chlapci Herbert, Jan a nakonec Olga.

1) Řádovým odznakem Řádu Bílého lva je granátově červeně smaltovaná pětidílná hvězdice. Díly hvězdice jsou navzájem spojeny lipovými lístky se stonky směřujícími ke středu hvězdice. Na středovém medailonu hvězdice je na líci korunovaný, dvouocasý, stříbrný lev přesahující do jednotlivých dílů.

Kdo má Řád Bílého lva : Držitelem řádu je vždy prezident České republiky, mezi vyznamenanými je dále například Alžběta II., královna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, armádní generál Emil Boček, odbojář Václav Morávek, politička Madeleine K. Albrightová či herečka Jiřina Bohdalová.

Za co se dává Řád Bílého lva : Řád Bílého lva byl zřízen jako vyznamenání pro příslušníky cizích států za zásluhy, které získali o stát československý.

Co znamená rád bileho lva

Řád Bílého lva je nejvyšší státní vyznamenání České republiky. Původně byl udělován osobám, které se zvlášť vynikajícím způsobem zasloužily o Československo, a to od roku 1922.

1) Řádovým odznakem Řádu Bílého lva je granátově červeně smaltovaná pětidílná hvězdice. Díly hvězdice jsou navzájem spojeny lipovými lístky se stonky směřujícími ke středu hvězdice. Na středovém medailonu hvězdice je na líci korunovaný, dvouocasý, stříbrný lev přesahující do jednotlivých dílů.