Jak být dobrym terapeutem?
Respektuje vás a nesoudí vás

Řada lidí, kteří přicházejí do terapie, se setkala s tím, že je někdo posuzoval, případně jim dával „dobré rady“ či zaručené návody. Dobrý terapeut vás soudit nebude a také šetří radami. Místo toho nabídne empatii, porozumění, přijetí a provázení.Psychoterapeut je odborník, který má ukončené patřičné vysokoškolské vzdělání (za ukončené vysokoškolské vzdělání se považuje magisterský stupeň) a akreditovaný psychoterapeutický výcvik v délce trvání 500+ hodin.Co je psychoterapie Psychoterapie je léčba psychologickými prostředky, jejímž cílem je zmírnit nebo odstranit potíže klienta. Díky tomu dochází také zpravidla ke zvýšení úrovně sebepoznání, sebepřijetí, seberealizace a sebeocenění.

Jaký je rozdíl mezi terapeutem a psychologem : Klinický psycholog pomáhá s diagnostikou a léčbou psychicky nemocných, může poskytovat poradenství nebo se věnovat terapii. Psychoterapeut – může jít o psychiatra, psychologa nebo absolventa příbuzného oboru, který získal terapeutické vzdělání na jednom z akreditovaných institutů.

Kolik stojí hodina u terapeuta

Cena psychoterapie se pohybuje mezi 600 – 1500 Kč za hodinové sezení. Cena se odvíjí nejen od zkušenosti psychoterapeuta, jeho vzdělání, ale také od místa jeho působení. Zatímco v Praze se pohybuje cena v průměru kolem 1000 Kč za 50minutové sezení, v menších městech může být cena nižší. Je to tak.

Jak často chodit na terapii : To, jak často máme chodit na terapii je proto velmi individuální. Obecně se doporučuje frekvence 1x za 2-3 týdny. Tato frekvence se ukazuje jako vhodná doba, kdy si klient pomalu zpracuje všechny informace a děje, které se na terapii odehrály.

Kolik vydělává Psychoterapeut v České republice Pokud se podíváme na Psychoterapeut platové statistiky v České republice během 8. května 2024, reprezentovaný zaměstnanec vydělává 285 924 Kč; přesněji řečeno mzdová sazba je 23 827 Kč za měsíc, 5 957 Kč za týden nebo 148,92 Kč za hodinu.

Psychoterapeut je zpravidla absolvent minimálně bakalářského studia jakéhokoliv humanitního oboru a psychoterapeutického výcviku. Na tom stráví zhruba pět let, kde se učí, jak psychoterapii vykonávat.

Jak často chodit na terapie

toto je velice individuální. Cca 95% klientů se vejde do rozmezí od 1x týdně do 1x za měsíc. Zbylých 5% chodí buď více nebo naopak méně častěji. Vzhledem k tomu, že ošetření doznívá ještě 2-3 dny po jeho absolvování, je dobré nechat si potřebný prostor pro vstřebání a integraci.Jak pracuje psychoterapeut

Psychoterapeut je odborník, který pomáhá lidem pomocí psychologických a psychoterapeutických prostředků, hlavní úlohu zde sehrává rozhovor mezi terapeutem a klientem. Psychoterapeut musí znát teorii, která mu pomáhá lépe klientovi rozumět a odhadnout směr spolupráce.Úkolem psychoterapeuta je dobře spolupracovat s klienty, umět vést rozhovor, uvědomovat si vlastní protipřenosy, které vůči nim má, trpělivě naslouchat, dodržovat etiku a nebát se improvizovat. Kniha je mimo jiné opřena o výpovědi řady zkušených psychoterapeutů, kteří si postupně vytvořili vlastní styl terapie.

Kolik vydělává Psychoterapeut v České republice Pokud se podíváme na Psychoterapeut platové statistiky v České republice během 8. května 2024, reprezentovaný zaměstnanec vydělává 285 924 Kč; přesněji řečeno mzdová sazba je 23 827 Kč za měsíc, 5 957 Kč za týden nebo 148,92 Kč za hodinu.

Jak často chodit na Terapie : toto je velice individuální. Cca 95% klientů se vejde do rozmezí od 1x týdně do 1x za měsíc. Zbylých 5% chodí buď více nebo naopak méně častěji. Vzhledem k tomu, že ošetření doznívá ještě 2-3 dny po jeho absolvování, je dobré nechat si potřebný prostor pro vstřebání a integraci.

Kdy zmenit terapeuta : Jako klienti máme právo změnit terapeuta, pokud s průběhem terapie nejsme spokojeni. Vyplatí se dát tomu šanci, protože změny se nedějí okamžitě. Pokud ovšem vystřídáme několik odborníků a nikdo z nich nám nevyhovuje, může být užitečné zamyslet se nad tím, proč se to opakovaně nedaří a jaká jsou naše očekávání.

Co se řeší na terapii

Terapie tu není jen pro ty, kteří řeší jeden konkrétní problém, například s navazováním vztahů. Přijít může i ten, který se potřebuje zorientovat ve více problémech najednou. Na sezeních terapeuta seznámíte se vším, co vás trápí. Během několika sezení se témata utříbí, usadí a získají různou míru důležitosti.

V psychoterapeutickém výcviku pracuje odborník sám na sobě, učí se teorii, způsob práce a myšlení v daném psychoterapeutickém směru, pracuje pod supervizí – odborným dohledem. Celý proces trvá zhruba 6–7 let.Vztah s vaším terapeutem může být takovým „zkušebním vztahem“, ve kterém si můžete promluvit o svých pocitech z toho, co se mezi vámi a terapeutem děje a ve kterém by vám terapeut měl být průvodcem a oporou, pomáhat vám hledat slova pro to, co se ve vás odehrává a zároveň vás respektovat a přijímat takovou, jaká jste.

Jak se chovat na terapii : Vracejte se k sobě

Terapie je prostor a čas pro vás. Využijte toho a pokuste se příliš nezaměřovat na druhé. Můžete se zaměřit na váš vztah k nim – třeba co pro vás znamenají, jakou roli hrají ve vašem životě, čím vy sami můžete přispívat k jejich chování.