Typickým příznakem je omezená hybnost, postiženou končetinu nelze zatížit, stoupnout na ni, přenést váhu, končetina může být v nepřirozené poloze. Někdy se u pacienta bezprostředně po zlomenině objeví nevolnost. Samotné zlomení kosti může být i slyšet. Postupně se objevuje otok, případně modřina.Jak rozpoznat naraženinu od zlomeniny Naražená kost bolí, někteří pacienti dokonce uvádějí, že bolest naražené kosti může být i větší než při zlomenině. A některé zlomeniny dokonce bezprostředně po úrazu ani nebolí. Až po čase se začne v místě zlomené nebo nalomené kosti objevovat otok a místo začíná bolet.K akutní bolesti dochází ihned po poranění. Nejhorší bolest obvykle ustává asi po týdnu nebo dvou. Poté se začnou zlomená kost a okolní měkké tkáně hojit. To trvá několik týdnů a bolest, která se může objevit v tomto stádiu, se nazývá subakutní bolest.
Jak dlouho se hoji zlomenina nohy : Zatímco zdravý dospělý jedinec si počká na srůst kosti horní končetiny 4-6 týdnů, senior v řádu několika měsíců. Věk není jediným určujícím faktorem, za jak dlouho kost sroste. Doba hojení a srůstu kosti je velmi individuální záležitostí. Záleží na typu a rozsahu zlomeniny i místě, kde je kost zlomená.
Co bolí víc Naraženina nebo zlomenina
Dokonce ani známý fakt či mýtus, že naraženina bolí více než zlomenina, vždycky neobstojí. Obojí je bolestivé, otéká, znemožňuje pohyb. Může se objevit i modřina. Jedná se o tupé pohmoždění kůže, svalů a vazů.
Co dělat když si někdo zlomí nohu : Ledování – dokud noha otéká a bolí, je vhod- né končetinu v místě zlomeniny nebo bolesti chladit. Můžeme využít ledovací pytlíky, které se dají zakoupit ve zdravotnických potřebách, ale také např. zmraženou zeleninu. Při použití je nutné chránit kůži a podkládat led ručníkem nebo utěrkou (obr.
Naraženina zpravidla nebývá vážným zraněním – a tak lékaři dále doporučují klid, led a uklidňující masti a gely. Velké hematomy se případně odstraňují chirurgicky. Bolestivost obvykle přejde za 2-4 týdny.
Mezi takové přípravky patří např.: Heparoid Léčiva, Hirudoid, Hirudoid forte. K urychlení hojení ran můžete také užívat tablety Ascorutin. V případě větší bolesti se můžou použít perorální tablety proti bolesti (paralen, brufen, atd.) Pokud se stav do 3 dnů nezlepší, kontaktujte lékaře.
Jak bolí zlomený obratel
Zlomenina se může i skrývat Osteoporotické zlomeniny obratle se nejčastěji projeví silnou a chronickou bolestí páteře, kterou však někdy lékař i postižený člověk považuje za „obyčejnou“ bolest zad způsobenou stářím. Je to proto, že obratel se může zlomit zcela nenápadně, bez jakéhokoli úrazu nebo násilí.Velmi častá, zejména u seniorů, je zlomenina distálního radia. Jde o typ zlomeniny kosti, která se nachází v dolní části předloktí a připojuje se k kosti zápěstí. Může se vyskytnout v důsledku úrazu, jako je například pád na zápěstí. Její doba hojení obecně může trvat 4-6 týdnů.Zlomeniny nohy vždy vyžadují lékařské ošetření. Léčebný postup spočívá v napravení zlomeniny a fixaci. Fixování je formou sádry, ortézy nebo pomocí chirurgických operačních postupů. Důležité je dodržovat klid, který je nutný k úplnému zhojení, a poté následuje rehabilitace.
Příznaky zlomeniny kotníku:
velmi rychle nastupuje otok, krevní výron (také hematom nebo modřina), většinou není možné se pro bolest na nohu postavit, u dislokovaných zlomenin (změna postavení úlomků) může být viditelná deformace hlezna a při pokusu o pohyb je možné slyšet krepitace (neboli praskání v kloubu).
Jak se pozná zlomenina kotníku : Typické jsou pro zlomený kotník příznaky jako například otok. Velmi častá je i bolest kotníku po zlomenině. Ke zhoršování bolesti dochází během došlapu. Pacienti se zlomeninou kotníku mohou být na nějakou dobu vyřazení z běžných aktivit, a přijít tak o plat.
Co pomáhá na zlomeniny : Kromě vápníku, vitaminů K2 a D3 se snažte jíst živočišné bílkoviny (hovězí, krůtí, drůbeží), jež jsou zdrojem kolagenu pro obnovu tkání a kůže. Vitamin C zase podporuje tvorbu samotného kolagenu, proto do jídelníčku přidejte i ovoce a zeleninu bohaté na céčko nebo zavítejte do lékárny.
Kdy se dává sádra na nohu
„Aplikace plastové sádry přichází v úvahu nejdříve čtvrtý nebo pátý den po úrazu, kdy je otok většinou stabilizovaný. Tehdy sundáme sádrovou dlahu, kterou vždycky začínáme, a nasadíme plast. Větší zájem bývá pochopitelně v létě,“ doplňuje chirurg.
Dokonce ani známý fakt či mýtus, že naraženina bolí více než zlomenina, vždycky neobstojí. Obojí je bolestivé, otéká, znemožňuje pohyb. Může se objevit i modřina. Jedná se o tupé pohmoždění kůže, svalů a vazů.Bolest: Bolest v místě zlomeniny, která se zvyšuje při pohybu nebo dotyku. Otok: Oblast kolem zlomeniny může být nateklá a zanícená. Deformace: Kost může vypadat zakřiveně nebo vychýleně z normální polohy. Neschopnost pohybu: Postižená část může být omezena v pohybu nebo může být úplně neschopna pohybu.
Jak dlouho se leci Naraženina : Je důležité si uvědomit, že léčba naražených žeber může trvat několik týdnů a je tedy zcela zásadní dodržovat pohybový klid. Menší bolesti mohou přetrvávat dokonce několik měsíců, až do úplné regenerace naražené části."