Jak bolí jizva po Cisari?
Povrchová jizva po císařském řezu se hojí kolem 5 měsíců, její vyzrávání a zpevnění vnitřních tkání většinou trvá 12–24 měsíců. Bolest zhruba do 3 týdnů po zákroku je normální. Během procesu hojení se ale mohou vyskytnout komplikace.Po operaci můžete v některých případech zaznamenat nejen bolest v podbřišku, ale také necitlivost v okolí jizvy. Ta může přetrvávat několik týdnů až měsíců. Obvykle je to důsledek toho, že při operaci byly přerušeny nervy zásobující kůži. Může trvat dlouho, než se nervy zregenerují a obnoví a než se stav upraví.V prvních dnech po císařském řezu je určitá bolest rány zcela přirozená. Stejně tak k ní totiž dochází i v případě jiných chirurgických zákroků. Pokud vás příliš omezuje v běžném životě, může vám lékař předepsat léky proti bolesti. Pomoct mohou také chladivé obklady.

Proč mě bolí jizva : Jizva mě bolí

Když je rána tak hluboká, že zanechá jizvu, mohou být poškozena i nervová vlákna. To může vést k pocitům pálení nebo bolesti, což je jev známý jako „neuropatická bolest“. Masáž krémem na jizvy může pomoci, ale obvykle sama odezní, jakmile se nervová vlákna zahojí a srostou.

Jak dlouho se hojí po Cisari

Zcela zásadní vliv má správná péče o jizvu, která začíná ihned po porodu. Jelikož se jedná o hlubokou ránu, hojí se poměrně dlouho – zhruba 6 týdnů. Za tuto dobu při hladkém průběhu regenerace vznikne ideálně světlá, pružná, jemná a pohyblivá jizva. Péče o jizvu by pak měla trvat dalších 12 – 18 měsíců.

Jak dlouho Masirovat jizvu po Cisari : Masáž jizvy je dobré provádět 1 – 2 x denně po dobu 10 minut zhruba půl roku (do doby, než jizva začne pomalu blednout).

Pokud nejsou přítomny komplikace, do hodiny je zpravidla hotovo. Poté je novopečená maminka umístěna na jednotku intenzivní péče, kde stráví několik hodin či celý den a pak je převezena na oddělení šestinedělí, zde stráví 4 až 5 dní. Pokud je zdravotně v pořádku a stav miminka je také dobrý, jsou oba propuštěni domů.

Často se problematické body v jizvách přenášejí jako pálivá, píchavá, vystřelující nebo bodavá bolest. Jizva je tuhá, neposunlivá, může se v okolí vyskytovat otok. Často také ovlivňují stabilitu těla tím, že „přetahují“ tkáně na svoji stranu. Vznikají tak časté dysbalance, které mohou působit potíže až za mnoho let.

Co na bolestivou jizvu

Na promazávání je vhodná čistá vazelína, měsíčková mast, kalciová mast, šípkový olej nebo Indafolan. Při promazávání na jizvu vytvářejte mírný tlak, aby nezhrubla a nevystoupila nad povrch kůže. Pokud by byla ale masáž z jakéhokoliv důvodu nepříjemná nebo bolestivá, odložte ji až do doby zacelení.svědění jizvy je obvyklá záležitost v důsledku hojení pokožky. Pokud se ovšem objeví pálení, řezání a svědění nebude ustupovat v rámci následujících dnů kontaktovala bych lékaře (může dojít k infekci v ráně, jejímu rozpadu, apod.).Jizvu si masírujte

S masáží můžete začít již 1 až 2 týdny po operaci, ideálně po odstranění stehů nebo svorek. Zpočátku může být masáž nepříjemná a při extrémní bolestivosti je lepší situaci konzultovat s lékařem. Jakmile se bolest zmírní, masírujte jizvu jednou týdně po dobu 1 měsíce.

Jizva se hojí 12 až 24 měsíců stejně tak dlouho trvá péče o ní. Obecné pokyny: do 3 – 5 měsíců po porodu necvičíme silové cviky a aerobní cvičení, cíleně neposilujeme přímé břišní svaly, začínáme nejprve posilovat šikmé břišní svaly jako prevence rozestupu břišních svalů, která může vzniknout až do 6 měsíců po porodu.

Kdy si lehnout na břicho po císaři : Po porodu císařským řezem je od 5. dne vhodné polohování na břiše. Pomáháte tak zavinování dělohy. Důležité je si lehnout břichem a jizvou přes polštář.

Jak poznat Srusty po operaci : Diagnostika srůstů je opět pouze operační. Srůsty nelze diagnostikovat ultrazvukovým, ani jiným radiodiagnostickým způsobem (RTG, CT, MR). Provádí se diagnostická laparoskopie, kdy při zjištění srůstů v malé pánvi či dutině břišní je v témže kroku laparoskopicky přistoupeno k rozrušení srůstů.

Co pomáhá na srůsty

"Na prvním místě je šetrná chirurgická technika s jemným přístupem ke tkáním a minimalizací krvácení," popisuje gynekolog. V některých případech je vhodné použití některých z antiadhezivních neboli protisrůstových prostředků, které se aplikují přímo na operovaná místa.

Jizvy je velmi vhodné brzy po uzavření rány nebo vyndání stehů pravidelně alespoň 3x denně masírovat tzv. tlakovou masáží. K ošetření je vhodná kvalitní měsíčková mast či šípkový olej. Jezte kvalitní stravu s dostatkem vitamínů, minerálů a nezapomeňte na kolagen, který je odpovědný za proces hojení kůže.Známkami infekce je vytékání hnisu z rány, stupňující se bolest, zarudnutí a otok, celková slabost a horečka. Především pokud se objeví únava a horečka, je nezbytné okamžitě vyhledat lékaře, který v boji proti infekci nejčastěji nasadí účinná antibiotika.

Jak poznat že se rána hojí : Otok, zarudnutí a bolestivost, která se postupem času zvěštuje, místo toho, aby klesala. Hnis vytékající z rány. Nepříjemný zápach rány. Závrať nebo rychlé bušení srdce.