Jak Beha zajíc?
Jde o býložravce schopné rychlého běhu. V Evropě žijící zajíc polní (Lepus europaeus) dokáže vyvinout rychlost až kolem 55 km/h a jeho skoky mohou být dlouhé až 5 metrů.Potrava: Výlučně rostlinná potrava podle celoroční nabídky. V zimě okusuje letorosty a ohryzává kůru listnatých dřevin, příležitostně konzumuje různé dužnaté plody a semena. Zpravidla vystačí s vodou obsaženou v přijímané potravě. Popis: Zajíc polní má protáhlé tělo, oválnou hlavu s nápadně dlouhými ušními boltci.Každá zaječka za rok odrodí 7 až 10 zajíčků. Mnoho z nich však uhyne, zvláště za mokrého počasí, za rok přežijí jen 2 až 4 mláďata. Zajíc se může dožít 12 let, ale v přírodě jen málokterý přežije třetí rok života.

Jak vidí zajíc : Zajíci jsou v podstatě samotáři, výborně vybavení pro život. Jejich oči vidí horizont v okruhu téměř 360 stupňů, dlouhé uši s černou špičkou slyší každé šustnutí a nohy dovedou vyvinout rychlost až 70 kilometrů za hodinu, a ještě k tomu kličkovat.

Jak poznat stáří zajíce

Také podle chování můžeme orientačně soudit na věk jedince, starší zajíc je obyčejně opatrnější, rychleji kličkuje, vyhledává si lože na příhodném místě a dříve se do něj vrací pokud byl vyplašen. U ulovených zajíců lze věk rozeznat již mnohem spolehlivěji než u zajíců živých.

Co může jíst zajíc : OBECNĚ VHODNÉ KRMIVO

– seno, tráva, luční byliny, zelenina (saláty, zelené natě, mrkev, celer, řapíkatý celer, petržel, řepa, papriky vč. jadřince, okurka, rajče, kedlubna, ředkvičky, ředkev, zelí (jen trošku, může nadýmat!), cuketa, fenykl, brokolice, květák, špenát, řeřicha, a další…)

Samice: zaječka, zaječice. Mládě: zajíče, zajíček.

Zajíci patří do řádu zajícovců (Lagomorpha), zatímco hlodavci (Rodentia) jsou jiným řádem. Klíčovým rozdílem mezi nimi je zubní anatomie. Zajícovci mají čtyři řezáky (dva horní a dva spodní), zatímco hlodavci mají pouze dva (jeden horní a jeden spodní).

Co dělat když najdu zajíce

Mládě vezměte domů a přivolejte co nejrychleji pomoc záchranné stanice. Pokud se tak přímo nedohodnete s pracovníkem záchranné stanice, mládě nekrmte, umístěte je pouze na teplé a klidné místo.Hlas, který slyšíme, je možno označit jako vřeštění zajíce. Je to zvuk, který zajíc vydává v nebezpečí, tedy jakýsi hlas hrůzy. Tato naše ukázka byla natočena v situaci, kdy zajíc v chovech byl napaden cvičeným jestřábem.Zajíci mají velmi rádi kůru z jabloní, takže lze použít i ořezané větve ze zimního průklestu v zahradách a sadech. Při dlouhotrvající sněhové pokrývce si zajíci i srnčí vezmou i zelené smrkové jehličí, zvláště v místech, kde jehličnanů roste jen málo.

Zajícovci jsou obvykle velmi dobrými běžci a skokany. Druhy jako zajíc polní dokážou běžet rychlostí kolem 55 km/h a dělají skoky dlouhé až kolem pěti metrů.

Co delat kdyz vidím zraněné zvíře : Při nálezu zraněného zvířete nebo opuštěného mláděte vždy co nejdříve kontaktujte nejbližší záchrannou stanici anebo dispečink záchranných stanic (774 155 155). Jde často o akutní případy, kdy je třeba IHNED TELEFONICKY konzultovat další postup.

Co pije zajíc : Ideální je sušené mléko pro koťata/štěňata od RoyalCanin (koupíte u veterináře). Případně čerstvé kozí mléko. V krajní nouzi je možné použít neslazenou kondenzovanou tatru, v poměru 1:2 s vodou. Rozhodně nedáváme obyčejné kravské mléko!

Jak dlouho se Koji zajíc

Na jaře a podzim jsou vrhy méně početné. Pozdní jaro a léto přinášejí vrhy nejpočetnější. Doba březosti zajíce je 42–44 dní. Laktace a kojení trvají 3 týdny.

Současné rekordy – dráha

Rekord Čas (min) Atlet
Světový rekord 9,58 Usain Bolt
Olympijský rekord 9,63 Usain Bolt
Rekord MS 9,58 Usain Bolt
Český rekord 10,16 Zdeněk Stromšík

Při „běžném“ běhu, tzn. ani maratonský, ani sprint, ale ani začátečnický běh, se optimální rychlost udává mezi 9 – 13 km/hod, přičemž horní hranice se připisuje většinou mužům. Průměrný čas běhu na 1 km se potom uvádí na přibližných 4,5 – 6 min. Pokud vám trvá zaběhnout 1 km méně než zmíněný čas, můžete si poblahopřát.

Co dělat když najdu mrtvé zvíře : Nález uhynulé spárkaté zvěře

Oznámení proveďte na policii na lince 158 (popř. 156) a postupujte podle pokynů operátora (vhodné označení místa).