Jaké barvy použít na Samotvrdnoucí hmotu?
Změna barvy hmoty

Stačí vám trocha akrylové barvy, kterou přimícháte do bílé hmoty. Trochu barvy vytlačte z tuby přímo na hmotu a pak ji v rukách zapracovávejte tak dlouho, dokud barva není jednotná. Dál už pak s hmotou pracujte, jak jste zvyklí.Výrobek ze samotvrdnoucí hmoty schne 24-72 hodin. Záleží na tloušťce hmoty, kterou jste pro výrobu použili.K razítkování polymerové hmoty se dobře hodí inkousty Archivala a StazOn. Jde o inkousty na olejové bázi, které o chvíli déle schnou, ale po uschnutí jsou voděodolné a po upečení se nerozpíjí.

Čím obarvit modurit : Před použitím lze modurit obarvit zapracováním pigmentů nebo použít uměleckých olejových barev, které se s hmotou dobře spojují. Modurit se prodává v barvách bílé, žluté, červené, zelené, modré a hnědé. MODURIT se vytvrzuje se teplem ve vroucí vodě nebo v horkém vzduchu o teplotě 100°-110°C.

Co vytvořit že Samotvrdnoucí hmoty

Vytvořit můžete různé nástěnné dekorace, mističky, tácky, svícínky, ale také květináče, vázičky nebo figurky. Z jednoho balení hmoty toho vytvoříte opravdu mnoho. Je to tedy skvělá technika, kterou můžete vyrobit drobné dárky k Vánocům pro své přátele, ale třeba i pro svatební hosty.

Jak doma vyrobit Samotvrdnoucí hmotu : Výroba je jednoduchá a pracuje se s ní velmi dobře. Recept na hmotu: Potřebujeme 2 díly sody, 1 díl kukuřičného škrobu, 1 díl vody. My jsme na zkoušku dělali menší množství (vyšli z toho 4 ptáčci), měli jsme 60 g sody, 30 g škrobu, 30 g vody. Všechny přísady smícháme na pánvi a mícháme, dokud se hmota nepřestane lepit.

Nezpracovanou hmotu doporučujeme skladovat v uzavřené plastové krabičce. Dokud hmota zcela nevytvrdne, můžete jí vrátit pružnost hnětením s trochou vody. Po úplném vytvrdnutí ji již není možné změkčit.

Větší plochy malujte akrylovými barvami pomocí štětce nebo houbičky, detaily můžete kreslit akrylovými fixami. Zajímavého trendy efektu dosáhnete pomocí mramorovacích barev. Pro lepší ochranu barvy je dobré výrobek zalakovat, například lakem ve spreji.

Jak malovat aby nebyly fleky

Dvouvrstvý přístup. Namalujte povrch dvěma vrstvami. První vrstva, zvaná také podkladová vrstva, zajistí lepší přilnavost barvy k povrchu a minimalizuje vznik fleků. Po dokončení první vrstvy nechte povrch úplně vyschnout, než aplikujete druhou vrstvu.Naskládáme je na plech a pečeme při teplotě asi 90 °C po dobu 20 minut. Upečené je necháme vychladnout. Výhoda pečení je, že barevný odstín moduritu zůstane zachován. Pokud máme výrobků méně a bylo by neekonomické rozehřívat troubu nebo prostě nemáme troubu k dispozici, můžeme figurky uvařit.Samotvrdnoucí hmota je vhodná jak k modelování, tak i k tvorbě otisků. Tvrdne na vzduchu, nemusí se vypalovat. Po úplném zaschnutí (24 hodin) lze hmotu brousit, lepit, malovat či lakovat. Pro urychlení schnutí umístěte hmotu poblíž zdroje tepla.

Do hrnce, nejlépe s nepřilnavým povrchem nalejte hrnek vody, stejné množství jedlé sody a kukuřičného škrobu. Na mírném žáru míchejte zhruba pět minut, než začne hmota houstnout. Trochu snižte teplotu a pokračujte asi minutu.

Jak vyrobit doma Samotvrdnoucí hmotu : Výroba je jednoduchá a pracuje se s ní velmi dobře. Recept na hmotu: Potřebujeme 2 díly sody, 1 díl kukuřičného škrobu, 1 díl vody. My jsme na zkoušku dělali menší množství (vyšli z toho 4 ptáčci), měli jsme 60 g sody, 30 g škrobu, 30 g vody. Všechny přísady smícháme na pánvi a mícháme, dokud se hmota nepřestane lepit.

Jak si vyrobit modurit : Do hrnce, nejlépe s nepřilnavým povrchem nalejte hrnek vody, stejné množství jedlé sody a kukuřičného škrobu. Na mírném žáru míchejte zhruba pět minut, než začne hmota houstnout. Trochu snižte teplotu a pokračujte asi minutu.

Jak dlouho se peče FIMO hmota

Po vytvarování se Fimo hmota peče v obyčejné troubě po dobu cca 30 minut na 110°C, aby ztvrdla. Po upečení ji lze krájet, vrtat, malovat, pískovat a řezat na plátky.

Pokud chcete změnit barvu hmoty, přidejte nejprve do bílé hmoty malé množství akrylové barvy. Zapracujte pečlivě v rukách a dále s obarvenou hmotou pracujte, jak jste zvyklí. Nejčastěji se ale hmota zdobí až po vytvrdnutí. Nedokonalosti výrobku zbruste smirkovým papírem a můžete začít malovat.„Nátěr se aplikuje zpravidla ve dvou vrstvách, na podklady podobného odstínu může postačovat i jeden nátěr. Další vrstvu nanášíme po zaschnutí nátěru, tj. po 2 – 8 hodinách, což je individuální dle druhů nátěrových hmot,“ říká odborník z Domu barev.

Jak natírat válečkem : Namáčíme váleček

Abychom válečkem při každém tahu malovali stejnoměrně, je dobré jej také stále stejnoměrně namáčet. Čili váleček ponoříme vodorovně do barvy tak po osu, možná malinko přes ni, a pak válečkem přejedeme přes mřížku svisle položenou do nádoby. Tím barvu dostaneme na celou plochu válečku.